Çanta Aksesuarları

Sırala
Toplam 691 ürün görüntüleniyor.

Çanta Aksesuarları Nelerdir?

Günlük hayatta hemen hemen herkes tarafından kullanılan aksesuarlardan biri çantadır. İşe veya okula giderken evrak ve kitapları taşımak, şık bir kıyafeti tamamlamak veya günlük eşyaları taşımak için çanta kullanılmaktadır. Oldukça geniş bir portföye sahip olan çanta çeşitleri, yapıldıkları malzemelere göre değiştiği gibi üzerlerinde kullanılan aksesuarlara göre de değişmektedir. Kimi zaman eklenen metal bir fermuar modele bambaşka bir hava katarken, ahşap bir düğme tüm çantanın modelini değiştirmektedir. Çanta modelleri arasındaki farklılıklarda çanta aksesuarlarının rolü son derece büyüktür. Klipsler, tokalar, düğmeler çantanın detaylarını değiştirdiği gibi, sap tasarımları, kumaş rengi ve dokusu çantayı baştan aşağıya değiştirmektedir. Çanta aksesuarları arasında yer alan figürler; klipsler, fermuarlar, plastik figürler, metal figürler, düğmeler, kurdeleler, boncuk ve pullar, el oyaları veya dantel gibi öğeler olmaktadır.

Çanta Malzemesi Çeşitleri

Çanta malzemeleri yapıldıkları kumaşa veya iplik çeşidine göre değişir. Fabrika üretimi çantalar piyasada son derece yaygın olmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli ipliklerden yapılan el yapımı çanta kullanımı da son derece yaygındır. El yapımı çantalarda en çok tercih edilen iplik çeşidi makrome ipi, kağıt ip, etamin ve keçe olmaktadır. Ağırlık taşıma kapasiteleri oldukça düşük olsa da günlük hayatta şık birer aksesuar olarak kullanılmaları adına sevilen ipliklerdir.

Kişiler hazır aldıkları çantalar üzerinde tasarım değişikliği yapabildiği gibi sıfırdan yaptıkları bir çantaya direkt kendi tasarımlarını yansıtmaktadır. Tasarım yaparken en çok kullanılan ürünler çanta malzemeleri olmaktadır. 

Plastik özel figürler: Çanta üzerine dikilerek veya yapıştırılarak plastik figürler kullanılmaktadır. Özellikle, çocuk çantalarında bebek gibi figürler bu şekilde çanta süsü haline getirilir. Bu sadece küçük bir örnek oluştururken birçok farklı öğe çanta aksesuarı olarak kullanılır. 

Zincir ve klipsler: Çanta üzerine takılacak bir zincir, çanta klipsi, makrome sanatı ile yapılmış bir figür gibi pek çok öğe takılmaktadır. El örgüsü çanta aksesuarları da özel seçenekler oluşturmaktadır. Tığ veya şişle yapılmış küçük desen veya figürler çanta aksesuarı olarak da kullanılır. 

Deri çanta aksesuarları: Daha sıra dışı dokunuşlar katmak isteyenler ise deri çanta aksesuarları seçeneklerine de yönelmektedir. Özellikle, yetişkin kadın çanta modellerinde deri aksesuarlar daha çok sevilmektedir. Deri parçalar üzerinde yer alan fildişi tokalar çantanın görüntüsünü direkt olarak değiştirmektedir.

Boncuklar ve pullar: Boncuklu veya pullu çantalar da sevilmektedir. Bu noktada çanta aksesuarları olarak boncuk ve pullar devreye girmektedir. Boncuk çanta malzemeleri ile çantalara renkli ve farklı dokunuşlar katılır. Süslü modeller yapılması istendiğinde, özellikle de çocuk çantalarında boncuklu aksesuarlar son derece ilgi çekicidir.

Çanta sapları: Çanta malzemeleri çantaların bölümlerine göre de ayrılmaktadır. Çantanın sap kısımları çantanın kendi iplik çeşidinden yapılabildiği gibi hasır veya keçe de olabilmektedir. Hasır ve keçe modeller belirli düzeyde ağırlık taşıyabilmektedir. Penye ipler veya metal saplar çok daha dayanıklı tercihler olmaktadır.

Çanta Yapım Setleri

Kendi çantasını kendi yapmak isteyen kişiler, tek tek malzeme toplamak yerine çanta yapım setlerine yönelmektedir. Çanta yapım setleri içerisinde bir çantanın ihtiyacı olan tüm temel öğeler bulunmaktadır. Çanta yapım seti içerisinde; çanta ipi malzemeleri, çanta kilit aksesuarları, çanta süsleme malzemeleri, çanta sapı ve çanta ipi gibi tüm çanta yapım malzemeleri bulunmaktadır. Bazı modeller için alüminyum destek gerekmesi halinde bu destekler de set içerisine eklenmektedir. Bu noktada çanta yapacak kişinin karar vermesi gereken tek husus, hangi çanta modelini yapmak istediği olmaktadır.

Çanta yapım setleri içerisinde hasır çantalar bulunabildiği gibi deri çantalar da bulunmaktadır. Örgü ile yapılacak bir model ise bambu veya pamuk ipliklerin yer aldığı setlerde bulunmaktadır. Kanvas çanta malzemeleri sevilen seçenekler arasında yer almaktadır. Kanvas çantaların günlük hayatta son derece kullanışlı olması kanvas çanta setlerine olan yönelimi arttırmaktadır. Günlük kullanıma uygun olmalarının yanı sıra kanvas modellere neredeyse sınırsız olacak şekilde tasarımsal dokunuş katılır. Bu durum, özellikle yaratıcılığını ortaya çıkarmak isteyenlerin, kanvas çanta setlerine yönelmesini sağlar.

Çanta Malzemesi Fiyatları

Çanta malzemesi fiyatları oldukça geniş bir başlıktır. Çanta malzemeleri alınacak malzemeye göre son derece değişmektedir. Çanta üzerine metal bir figür, kopça veya fermuar takılacaksa alınmak istenen aksesuara göre fiyatlar değişmektedir. Aksesuar olarak el örmesi bir figür yapılacaksa bu figür için iplik ve şiş veya tığ ihtiyacı doğmaktadır. Bu fiyat listesini baştan aşağı değiştiren bir durumdur. Çanta aksesuarı alırken uygun veya ucuz fiyatları olan ürünler seçilmek istenirse öncelikle toplu alım yapılması önerilmektedir. Örneğin, alınmak istenen aksesuar bir klips ise tek tek alınmasından ziyade birkaç tane olacak şekilde alım yapılması önerilmektedir. Bu noktada ürün başına düşen maliyet azalacaktır.

Hem toplu alımlar hem de çok sayıda ürünle karşılaşmak için online satış yapan internet siteleri son derece avantajlı olmaktadır. Sadece birkaç dakika içerisinde yüzlerce ürüne erişim, zahmetsiz bir çanta aksesuarı alışverişi yapma şansı sunmaktadır. Toptan çanta malzemeleri satan online sitelerden ya da dükkanlardan da uygun fiyata çanta malzemeleri alınabilmektedir.

Çanta Malzemeleri Nerede Satılır?

Çanta malzemeleri internet üzerinde satılan ürünlerdir. Bunun yanı sıra çantacılarda, dericilerde, ayakkabı ve çanta tamircilerinde, çanta sektörüne uygun toptan hammadde satan yerlerde ve tuhafiyelerde çanta malzemesi bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra, internet üzerinden de çanta malzemelerine erişim sağlanmaktadır. Online alışveriş model çeşitliliği ve fiyatlar açısından karlı bir seçenek olmaktadır. Ancak bazı kişiler görerek alışveriş yapmayı daha çok sevmektedir. Bu tür kişiler bahsedilen mağazalara giderek görerek ve dokunarak alışverişlerini gerçekleştirirler.

Çanta Yapım Malzemeleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çantasını kendi yapacak kişiler ikiye ayrılmaktadır. Tek tek tüm parçaları kendi toplayacaklar ve çanta yapım seti alacak kişiler bu iki kategoriyi oluşturmaktadır. Öncelikle, her iki durumda da ilk yapılması gereken çantanın tasarımına karar verilmesidir. Doğru tasarıma karar verilmesi ardından setler tercih edilecekse setlerin ihtiyaç duyulan tüm öğeleri içerip içermediğine dikkat edilmelidir.

Çanta modeli ağırlık taşıması gereken bir model ise satın al demeden öncesinde çantanı yapıldığı malzeme ve işçiliğine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle, okul çantalarında çocuklar ağır kitaplar taşıdığından çantanın kumaşına ve üzerinde ağırlık taşımasına destek olan figürlere dikkat edilmelidir. Sırt çanta aksesuarları arasında fermuarlar, klipsler ve metal tokalar yer almaktadır.

Çanta aksesuarı alınırken kullanılacak aksesuar ile çantanın yapıldığı kumaş uyumlu olmalıdır. Etaminden yapılmış bir çanta hassas bir çanta olmaktadır. Bu tarz bir modele ağır metal klipsler kullanılması çantanın zarar görmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı çantaların sadece ağırlık taşıma oranlarına değil, üzerine konulacak aksesuar uyumuna da bakılmalıdır.

Çantasını kendi yapacak kişiler ağır malzemeler taşımaya uygun bir çanta yapmayı planlıyor ise çantanın yapıştırma veya dikme malzemesine dikkat etmesi gerekmektedir. Her iki durumda da güçlü yapıştırıcı veya iplik seçilmesi çantanın dayanıklılığını arttıracaktır. Bunun yanı sıra çanta sapları da son derece önem taşımaktadır. Kullanışsız bir çanta sapı, çantanın kullanım dışı kalmasıyla sonuçlanmaktadır. Dayanıklılık açısından dikkat edilmesi gereken modellerden biri hasır çantalardır. Son dönemlerde popülerliği artan hasır çantalar özellikle yaz aylarında sevilen modellerdir. Ancak hasır çantaların ağırlık taşıma oranları düşük olmaktadır. Ağır ürün taşıyacak bir model için daha sentetik bazlı iplikler içeren, fermuarlı modeller tercih edilmelidir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.