Kağıt İp

Sırala
Toplam 95 ürün görüntüleniyor.

Kağıt İp Nedir?

Kağıt ip, rafya kağıdının şerit şerit kesilmesi ile elde edilen, çoğu zaman hasır görüntüsünde bulunan bir ip çeşididir. Başka kağıt çeşitlerinden de elde edilebildiği gibi, boyanarak farklı renklerde de üretilmektedir. Kağıt çeşidi değişse bile çok sayıda kağıt şeridinin bir araya getirilmesi ile hazırlanmaktadırlar. Bu sayede kağıt ip, çeşitli sayıda katmandan oluşmaktadır. Genellikle, elle yıkamaya veya ıslak mendil ile silmeyle temizlenebilen bu ipler, diğer ip çeşitleri kadar dayanıklı değildir. Aksesuar yapımında veya paket süslemede kullanılırlar. Son dönemlerde kağıt iple yapılan ürünlerin popülerleşmesine bağlı olarak, kağıt iplere yönelim artmıştır. Kağıt ip, kalın uçlu tığ ile örülebilen bir iptir. Kişiler kağıt iplerden yapılan ürünlere yöneldiği kadar bu ipleri kendileri temin edip evde kendileri örmeye başlamıştır.

Kağıt İp Çeşitleri

Kağıt ip çeşitleri her geçen gün artmaktadır. Kağıt ipler, kalınlıklarına, dokularına, yapıldıkları kağıt cinsine ve renkli olup olmadıklarına göre ayrılmaktadır.

Kalınlıkları: Kağıt ipler, şerit şerit kesilmiş kağıtların bir araya getirilerek burgu haline getirilmesi ile yapılmaktadır. Bu yapılış şekli bir araya getirilen şerit sayısında artış veya azalış olmasına bağlı olarak ipliklerde kalın veya ince çeşitliliği yaratmaktadır. İnce ipler, daha detaylı ve küçük ürünlerin yapılmasında kullanılır. Kalın ipler ise, plaj çantası gibi daha çok dayanıklılık gerektiren ve büyük hatlara sahip ürünlerde kullanılmaktadır. Kişiler yapacakları ürünlere göre ip kalınlığını seçmelidir. İpin kalınlığına göre 3mm ve 5 mm arasındaki tığ numaraları tercih edilmektedir.

İpin dokusu: Rafya ipler pütürlü veya pütürsüz yapıya göre ayrılmaktadır. Daha ince olan ve boyanmamış ipler genellikle daha sert olmaktadır. Yumuşak kağıt ip çeşitleri bulunabildiği gibi dokular hammadde ve markanın uyguladığı işlemlere göre değişmektedir. Cilt ile temas edecek ürünler için yumuşak dokulu ipler tercih edilmesi önerilmektedir.

Yapıldıkları kağıt cinsi: Kağıt ipler genellikle rafya kağıttan yapılmaktadır. Ancak bazı markalar farklı kağıt türleri de kullanabilmektedir. Piyasada karşılaşılan ip türlerinin %70’i rafyadır. Kağıt ipler ile uzun yıllardır uğraşan kişiler de genellikle rafya cinsinden olan ipleri tercih etmektedir.

Renkli olup olmadıkları: Çeşitli boyama işlemleri ile kağıt ipler renkli hale getirilmektedir. Tüm ana ve ara renkleri bulmanın mümkün olduğu bu ip grubu özünde hasır renklidir. Boyama işlemi, kalitelerinde herhangi olumsuz bir etkiye neden olmaz.

Kağıt İp Renkleri

Kağıt iplik genellikle hasır rengi olarak piyasada bulunmaktadır. Ancak, kağıt iplere yönelimin artması ile birlikte renk çeşitliliği de artmaktadır. Birçok farklı ürünün yapımında kullanılmaları nedeniyle, ara ve ana tonlarda kağıt ip renkleri bulmak mümkündür. Yazlık modeller için hala hasır renk popüler olsa da ev dekorasyon ürünlerinde renkli ipler tercih edilmektedir. Ebruli olarak adlandırılan karışık renklerden oluşan kağıt ipler bulmak da mümkündür. Bu sayede tüm ürünün rengarenk olması sağlanır. Son dönemlerde simli kağıt ipler de üretilmeye başlanmıştır. Bu ipler, yapılan modelin daha süslü bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Ancak kağıt ipin ana özelliğinin biraz dışında kalan modeller olmaktadır. İpin özelliklerini bozmadan yine de renkli ürünler elde etmek isteyen kişiler, genellikle aşağıdaki renkleri tercih etmektedir.

 •       Siyah
 •       Beyaz
 •       Yeşil
 •       Turuncu
 •       Lacivert
 •       Kırmızı
 •       Gri
 •       Pembe
 •       Fuşya
 •       Lila
 •       Mor
 •       Mavi
 •       Sarı
 •       Hasır Rengi

 

Kağıt İp İle Ne Yapılır?

Kağıt ipin dayanıksız olduğu düşünülse de birçok farklı ürün yapımında kullanılmaktadır. Ev aksesuarlarından kişiler aksesuarlara, hediye paketlemeden ürün detaylandırmaya pek çok alanda kağıt ip kullanılmaktadır. Supla gibi masa süsü veya servis olarak kullanılan ürünlerde kağıt ip kullanılabilmektedir. Ancak, kağıt iplerin yıkanmaya karşı hassas olmaları bu tür ürünlerin daha dikkatli kullanılmasını gerektirir. Hasır rengi ve dokusu olan kağıt iplerin bu özelliği, özellikle yazlık kıyafetlerde veya çanta aksesuarları yapımında da tercih edilirliğini arttırmaktadır. Bu ürünler dışında kağıt ip ile bir şeyler yapmak isteyen kişiler için aşağıdaki ürünler önerilmektedir.

 •       Çanta veya Çanta Sapı
 •       Plaj Çantası
 •       Sırt Çantası
 •       Kemer
 •       Küpe Süsü
 •       Kolye
 •       Şapka
 •       Cüzdan
 •       Saksı
 •       Terlik
 •       Altlık
 •       Amerikan Servis
 •       Runner
 •       Kırlent
 •       Masa Örtüsü
 •       Sepet
 •       Telefon Çantası
 •       Ayna Çerçevesi

Kağıt İp Nerede Satılır?

Kağıt ipler son dönemlerde genellikle internet üzerinden alınmaktadır. Online alışverişin popüler olduğu günümüzde, iplik sitelerinde birçok farklı kağıt ipe erişmek mümkün hale gelmiştir. Zahmetsiz bir alışveriş yöntemi olması nedeniyle sadece birkaç dakika içerisinde aranılan özellikteki rafya kağıt ip veya normal kağıt ipe erişilmektedir. İplik satan sitelerde, bazı hobi malzemesi satan sitelerde veya ünlü alışveriş platformlarında renkli kağıt iplere ulaşmak mümkündür. “Kağıt ip ne kadar?” sorusunun cevabı özelliklerine ve satın alınacak yere göre değişmektedir. Kişiler çeşitli siteler üzerinden araştırma yaparak satın al demeden öncesinde kağıt ip fiyatları kapsamında araştırma yapmış olur. İnternet alışverişi en ucuz alışverişi gerçekleştirme imkanı da sunmaktadır.

Kağıt ip alınan gramaja göre de farklı fiyatlarda değerlendirilmektedir. Toplu ip alımları her zaman için ip maliyetini azaltan bir alışveriş çeşididir. Bunu bilen alıcılar, toptan satım yapan iplikçilere yöneldiği gibi bazı kilo ile kağıt ip satan internet sitelerini de değerlendirmektedir. Toplu alım gerçekleştirmek isteyen kişiler yüksek gramaja sahip birkaç farklı yumağı bir arada almaktadır. Genellikle kağıt ip ağırlıkları 300 gram ile 500 gram arasında olmaktadır.

Ancak, yüz yüze alışverişi seven veya alacağı ipe dokunarak dokusunu tanımak isteyen kişiler mağazalara yönelmektedir. Kağıt ipler, tuhafiye, iplik satan mağazalar veya hobi mağazalarında bulunmaktadır. Toptan kağıt ip satan online sitelerden ya da dükkanlardan da uygun fiyata kağıt ip alınabilmektedir.

Kağıt İp Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kağıt ip alırken dikkat edilmesi gereken bazı başlıklar bulunmaktadır. İpin hammaddesinin kağıt olması, diğer ip çeşitlerine göre daha dayanıksız olmasına neden olur. Kağıt ipin su geçirgen özelliği olması ve su ile temasında yırtılması ürün kullanım süresini olumsuz etkilemektedir.

Kol çantası veya plaj çantası gibi ürünler yapılırken kağıt iplik kullanılması halinde, çanta kullanım şekline dikkat edilmelidir. Çantalar içerisinde ağır eşyalar taşınmamalıdır. Kağıt ipin ağırlık taşıma kapasitesi diğer iplere göre daha düşüktür. Özellikle, sıkı bir şekilde örülmeyen modellerde çanta zemininde yırtılmalar veya çanta sapı bölgesinde kopmalar olabilir. Çantanın daha sağlam olması için genellikle içine bir kumaş parçası da sabitlenmektedir.

İp alırken kullanım önerilerine dikkat edilmelidir. Bazı ip modelleri 30 dereceye kadar yıkamaya dayanıklı olabilirken bazıları ise sadece ılık suda yıkanmaktadır. Ürünün kullanım alanına bağlı olarak dayanıklı oldukları sıcaklık derecelerine özen gösterilmelidir.

İplerin kalınlığına göre tığ numaraları değişmektedir. Mevcuttaki tığlar ile örgü yapmak isteniyorsa, iplerin hangi tığ numaraları ile kullanıldığı incelenmelidir.

Kağıt ip alırken, özellikle de internet alışverişlerinde müşteri yorumları okunmalıdır. Bazı ip çeşitleri kolay yırtılıyor olabilir veya suya karşı çok dayanıksızdır. Bu durumlar yapılan ürünlerin kısa süreli kullanım ömrü olmasına neden olur.

Yapılan ürünün farklı renklerden oluşması isteniyorsa, alınan ip çeşidinin farklı renkleri tercih edilmelidir. Diğer örgü iplerinde olduğu gibi kağıt ipler, farklı ip çeşitleri ile karıştırılmaya pek uygun değildir. Bundan dolayı ip alışverişi sırasında renk çeşitliliğine karar verilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.