Düğmeler

Sırala
Toplam 585 ürün görüntüleniyor.

Düğme Nedir?

Düğme, bir çeşit tutturma aracı olarak kullanılan plastik, metal, ahşap veya sedef gibi maddelerden yapılan araç veya tutturmalıktır. İlikleyici olarak da adlandırılan düğme, kıyafetlerde, aksesuarlarda ve yorgan vb. ürünlerde kullanılmaktadır. İki kumaşı birbirine tutturarak bir arada kalmasını veya kumaşın içerisinde yer alanların dökülmesini veya düşmesini önlemek amacıyla kullanılır. Şık düğmeler, dekor amacıyla da kullanılmaktadır. Yastık ve yorganları süslemede kullanıldığı gibi Amigurumi gibi sanatlarda yapılan ürünü tamamlayıcı olarak da kullanılır. Her bir ürün için klasikleşen düğme modelleri olduğu gibi, düğme dünyası uçsuz bucaksız bir dünyadır. İlk ilikleme Mısırlılar tarafından yapılmış, iki ucu delinen kumaşlar bir ip yardımı ile birbirine bağlanmıştır. İlk düğme ise M.Ö. 3000 yılında deniz kabuğundan yapıldığı düşünülmektedir.

Düğme Çeşitleri

Yapıldıkları malzemeden, desenlerine, renklerinden boyutlarına birçok farklı çeşitte düğme çeşidi bulunmaktadır. Yapıldıkları malzemelere göre düğmeler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

  •       Ahşap düğme; genellikle dekorasyon amacıyla kullanılan düğmelerdir.
  •       Metal düğme; kot pantolon veya ceketlerde kullanılmaktadırlar.
  •       Sedef düğme; şık düğme kategorisinde yer alırlar. Gömlek düğme veya
  •       Tahta düğme; kırlent düğmesi veya çeşitli ev aksesuarlarında kullanılan düğmelerdir. Son dönemler birçok kıyafette de kullanılmaya başlanmıştır.
  •       Plastik düğme; kıyafetten dekorasyona her alanda kullanılmaktadırlar. Çok sayıda plastik düğme çeşidine ulaşmak mümkündür.
  •       Kumaş düğme; bebek kıyafetlerinden, yastık kılıflarına kadar birçok farklı çeşidi bulunan düğme çeşididir. Desenli kumaşlardan yapıldıkları için desenli veya baskılı modelleri de bulunmaktadır.

Kullanıldıkları yerlere göre de düğme çeşitleri değiştiği görülmektedir. Bazı özel düğme çeşitleri spesifik ürünler için tasarlanmıştır.  

Çoban düğme çeşitleri ise kumaşa tutturma kısmı deriden olup, fil dişi düğmenin bu deri parçaları üzerinde bulunan ipten geçirilmesinden oluşur. Genellikle hırkalarda veya yeleklerde kullanılmaktadır. Trençkot düğmesi olarak da düşünülmektedirler. Bazı kazak modellerinde desen amacıyla da kullanılmaktadır.

Çıt çıt düğme, genellikle metal veya plastikten yapılan düğmelerdir. Bazı çıt çıt düğmeler son derece küçük boyutlardadır ve düğmelerin görülmesi istenmeyen yerlere içten dikilir. Özellikle, dekoltesi fazla olan kıyafetlerde veya düğmeler arasında boşluk kalan gömleklerde kullanılır.

Metal düğme çeşitleri, pantolon düğmesi veya kot ceket düğmesi olarak düşünülmektedir. Metal olmaları sebebi ile son derece dayanıklı olmaktadırlar. Diğer düğmelerin aksine iplikle dikilmez, kumaşta küçük bir dikiş açılarak zımbalama yöntemine benzer şekilde kumaşa sabitlenirler.

Mıknatıslı düğme, metal düğmelerden oluşup içerisinde mıknatıs özelliği bulunan düğmelerdir. Bu sayede herhangi bir yuvaya oturtma işlemi olmadığından düğmeler birbirine yaklaştırılması ile iliklenmiş olurlar.

 

 

Düğme Modelleri

Düğme modelleri hem kendi tasarımları hem de kullanabildikleri yerlere göre ayrılmaktadır. Klasik düğme modelleri plastikten yapılıp içerisinde iplik geçebilmesi için oluşturulan 4 deliğe sahiptir. Kullanılacakları kumaşlara bu deliklerden geçirilecek iplikler ile dikilirler. Bazı düğmelerin ise dikilme yerleri arkalarında bulunan tek delikten oluşmaktadır. Metal düğmeler ise zımbalama yöntemi ile dikilen modellerdir.

Boyutlarına göre de modellerde değişimler görülmektedir. Büyük düğme modelleri son dönemlerde moda olması nedeni ile hemen hemen her düğme maddesi ile üretilmektedir. Sedef yapılı düğmeler ise kırılmaya karşı dayanıksız olduğundan genellikle küçük modellerde kullanılmaktadırlar.

Kapitone düğmesi, genellikle plastik malzemeden yapılan büyük kabartmalı düğme modelleridir. Koltuklara dikilen bu düğme modeli hırkalarda veya yastık kılıflarında da kullanılmaktadır.

Çeşitli desenlerde ve figürlerde düğme bulabilmek mümkündür. Taşlı düğme, kadın kıyafetlerinde hırka düğmesi veya elbise düğmesi olarak kullanılan modeldir. Düğmenin süslü yapısı ile elbise veya hırka dümdüz olsa bile kıyafete bir hareketlilik katılır.

Desen düğme genellikle kumaş düğmeler başlığı altında yer almaktadır. Desenli kumaşlarla kaplanan plastik düğmeler genellikle ceket düğmesi veya kaban düğmesi olarak kullanılmaktadır. Yastık düğmesi olarak da kullanılmaktadırlar. Özellikle, çiçek veya ekose desenli kumaşlardan yapılan kumaş düğmeler sevilen modeller olmaktadır.

Özel kullanım alanları için üretilen düğme modelleri de bulunmaktadır. Bu noktada ilk akla gelen düğme modeli ise Amigurumi düğme modeli olmaktadır. Amigurimi sanatı ile yapılan oyuncaklarda genellikle, oyuncaklara göz veya bebek kıyafeti detayı verilmesi için kullanılmaktadır. Çoğu zaman siyah plastikten yapılırlar.

Bebek düğmesi ve bebek yelek düğmesi genellikle yuvarlak hatlı plastik düğmelerden yapılmaktadır. Hayvan yüzleri, çiçekler veya arabalar gibi birçok farklı figürde düğme modeline erişmek mümkündür.

Düğme Renkleri

Düğme modelleri birçok farklı çeşitten oluştuğu gibi düğme renkleri de sınırsız bir dünyadır. Her bir modelin yüzlerce farklı rengini bulabilmek mümkündür. Klasik ürünler için genellikle siyah düğme veya beyaz düğme çeşitleri tercih edilirken, sezona göre düğme renkleri de değişmektedir. Kırmızı, beyaz, fildişi, pembe, yeşil ve akla gelen her renkte düğme rengi bulunur. Rengarenk düğmeler ile ürünlere renkli dokunuşlar da katılabilmektedir. Tüm ürün tek renk düğmeden oluşabileceği gibi aynı modelin farklı renkleriyle de ürün de düğme çeşitliliği sağlanmaktadır. Düğme renkleri gold düğme gibi özel renkli serilerden de oluşabilmektedir. Parlak gümüş veya altın sarısı gibi az alıcı renklere sahip düğmeler de bulunmaktadır. Bazı düğmelerin taşlı veya simli olması klasik renklerde olsalar bile düğmelere farklı bir renk nüansı katmaktadır.

Düğme Fiyatları

Düğme fiyatları, düğmelerin modeli, yapıldığı malzemesi ve tek seferde alınan sayısına göre değişmektedir. Sedef ve ahşap düğmeler diğer düğme çeşitlerine göre daha yüksek fiyatlara sahiptir. En uygun fiyatlı düğme çeşidi ise plastik düğmeler olmaktadır. Çoban düğme çeşitleri de diğer düğmelere göre daha yüksek fiyatlıdır. Hem deri parçadan hem de fildişinden oluşuyor olması ürün maliyetini arttırmaktadır. Ancak düğme modeli ne olursa olsun, toplu düğme alımları düğme başına düşen maliyeti düşürecektir. Online satış ile düğme almak karlı bir satın al işlemi olmaktadır. İnternet siteleri arasında hem tüm düğme çeşitlerine erişmek hem de fiyat kıyaslaması yapmak online alışverişin tercih edilirliğini arttırmaktadır. Toptan düğme satan online sitelerden ya da dükkanlardan da uygun fiyata düğme alınabilmektedir.

 

Düğme Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düğme satın al demeden öncesinde ürüne en uygun düğme çeşidine karar verilmelidir. Örneğin, blazer ceket düğmesi olarak genellikle büyük plastik düğmeler veya kumaş düğmeler önerilmektedir. Bu düğmeler hem ürüne şık bir dokunuş katar hem de kullanım kolaylığı sağlar.

Sadece görsel amaçlı kullanılacak düğmeler, modelleri düşünülerek seçilmesinde sakınca yoktur. Ancak gömlek düğmesi veya yelek düğmesi gibi modellerde eğer ki hali hazırda düğmeler bulunuyorsa alınacak düğmenin de mevcuttaki düğme ile uyumlu olması gerekmektedir.

Çocuk ürünlerinde düğmelerin dayanıklı olması son derece önemlidir. Kolay kırılabilecek düğmeler bebeğin kırılan düğmeyi yutmasına neden olabilir. Bu tehlikeli bir durum olmaktadır.

Kot ürünler gibi sert kumaşlı ürünler için metal düğmeler tercih edilmelidir ve bu düğmeler kumaşa zımbalanmalıdır. İplik ile dikilen düğmeler hemen kopacak veya kırılacaklardır.

Çıt çıt düğme alınacağı zaman uzun süreli kullanım açısından metal olanları tercih edilmelidir. Plastik düğmelerin birbirine tutunduğu kısım zamanla deforme olarak düğmenin işlevini yitirmesine ve kullanım dışı kalmasına neden olur.

Bir ürün için sıfırdan düğme dikilecekse alınan düğme adedine en az bir veya iki yedek düğme daha eklenmelidir. Örneğin, alınan bir yelek düğmesi ise dikiş sırasında düğmenin kaybolması yeleğin eksik düğmeli olması ile sonuçlanır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.