Polyester Makrome İp

Sırala
Toplam 193 ürün görüntüleniyor.

Polyester Makrome İpi Nedir?

Polyester, sentetik bir kumaş türüdür. Polyester ip tam yapay iplik tipidir. Birçok giysi ve ev dekoru yapımında kullanılır. Makrome ise çoğunlukla düğümlerle yapılan bir örgü türüdür. Polyester makrome ipi 2 mm’den 3 mm’ye çeşitli kalınlıklarda olan dayanıklı bir ipliktir.  Diğer ip çeşitlerinden daha parlak ve farklı bir yapıya sahiptir. Polyester ve poliproblen hammadde kullanılarak üretilen makrome ipi çok canlı renk çeşitlerine sahiptir. En çok tercih edilen ip çeşitlerinden olan bu ip çoğunlukla makrome projeleri için kullanılır. 

İpin tarihi geçmişi ise 1940’lı yıllar itibari ile başlamıştır ve polyester hammaddesi petroldür. Polyester makrome ipinin dünya genelinde satışının İngiltere ile başladığı düşünülmektedir. Makrome’nin tarihi ise Asurluların ve Babillerin oyma tekniklerine dayanır. Aynı zamanda Rusya ve Çin uygarlıklarının duvar süslerinde ve özel gün giysilerinde de denk gelinmiştir. Fakat en kabul edilen tarihi 13.  yy’da Arap dokuma işçileri ile başladığıdır. Makrome kelime kökeni olarak ise ‘’süslü saçak’’, ‘’saçak’’ve ‘’işlemeli peçe’’ anlamlarına gelmektedir. Makrome şu an sanat olarak kabul edilse bile ilk yapılış amacı bu değildir. 13. yy’da Arap dokumacılar bu tekniği şal, peçe ve havlu uçlarını sabitlemek için geliştirmiştir. Zaman içerisinde düğümlü örgü tekniği ile yapılan sanat eserleri ortaya çıkmış ve polyester makrome ipi üretimi de başlamıştır. 

Polyester ise sadece ip için değil kumaşlar için de tercih edilmektedir. Bu kumaşlar ise hafif bir yapıya sahip ve esneklerdir. Zor kırışır, renk solması yaşanmaz ve ütü yapmak gerekmez.  Bu sebeple polyester makrome ipi ile yapılan projeler de dayanıklı olur ve renk solması yaşamaz. Bu ipin farklı kullanım alanları, renk çeşitleri ve boyutları (2 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm) bulunmaktadır. Zümrüt polyester makrome ipi, rüya polyester makrome ipi, diva polyester makrome ipi, knit me polyester makrome ipi makrome için en çok tercih edilen markalardandır. Simli, gri kalın, krem, beyaz ince, mavi, gold kalın, gold simli ve siyah polyester makrome ipi renkler çeşitleri de bulunmaktadır.

Polyester Makrome İpi Çeşitleri

Polyester makromenin kalınlıklarına göre çeşitlilikleri vardır. Farklı renk çeşitleri de bulunan polyester soft makrome ipi supla, el işi modelleri, çanta, takı ve ev aksesuarları yapımı için kullanılır. Renkleri arasında da simli, soft, ebruli gibi farklı seçenekler mevcuttur. İp kalınları ise projeye göre seçilir. İnce ip ile yapılan makrome örgülerinde atılan düğün sayısı daha fazla olurken kalın ip bu miktar daha azdır. 

 • 2 mm Polyester Makrome İpi: Kalınlığı 2 mm olan polyester makrome ip ile minik çanta, minik supla, makrome anahtarlık, ev süsü, kolye, bileklik, küpe ve bardak altlığı gibi ürünler yapılabilmektedir. Kalınlığı düşük olan iplerin örgü sayısı daha yüksektir. İnce ipler küçük projeler tasarlamak için daha uygundur. 
 • 3 mm Polyester İpi: Kalınlığı 3 mm olan polyester makrome ip ile file örme çalışmaları yapılabilmektedir. File tarzında örülecek tüm örgü çeşitleri için satın alınabilir. 3 mm ya da 4 mm şiş veya tığ kullanılabilir. File çanta modelleri alışverişe giderken ya da büyük hacimli eşyaların taşınması için tercih edilmektedir. File örgü modeli delikli bir model olduğu için bu çantalar ile büyük kalıplı eşyalar taşınmaktadır.
 • 4 mm Polyester İpi: 3mm polyester makrome ip boyutu ile çanta, supla, runner, paspas çalışmaları yapılabilir. Daha geniş ve kalın projeler için tercih edilir. 3 mm ya da 4 mm şiş veya tığ tercih edilebilir. 
 • 5 mm Polyester İpi: 5 mm polyester ip boyutu ile çanta, sepet, tepsi vb. daha büyük boyutlu projelerde kullanılabilir. 5 mm ya da 6 mm şiş ile veya 5 mm tığ ile örgü yapılabilir. 

Polyester Makrome İpi Fiyatları

Polyester makrome ipi fiyatları markadan markaya farklılık göstermektedir.  Polyester makrome ipi fiyatlarını boyutları, kampanya imkanları, satın alındığı platform belirlemektedir. Makrome ipleri paket ve setler halinde de satılmaktadır. Toplum alımlarda ise fiyatlar daha uygun hale gelmektedir. Büyük projeler için ise toplu alım daha çok tercih edilmektedir. Dörtlü, üçlü, onlu gibi birçok setleri olduğu gibi set içinde kasnak ya da projeye uygun olarak konulan destekleyici ürünlerin olduğu setler de mevcuttur. Proje bazlı alımlar için bu setler ucuz fiyat avantajları sağlar. 

Polyester Makrome İpi İle Ne Yapılır?

Makrome düğüm atılarak üretilen bir tekstil ürünüdür. Makrome dokuması/örgüsü ile birçok ürün yapılabilmektedir. Yapılan ürünler el işi sanatı olarak değerlendirilmektedir. Hayal gücüne bağlı olarak farklı alanlarda da kullanılması mümkündür. Örneğin; 1976 yılında  Makromeden yapılmış bir yılbaşı ağacı haberi New York Times gazetesinde yayınlanmıştır.

 • Çanta: Polyester makrome ipi ile farklı boyutlarda ve modellerde birçok çanta yapılabilmektedir. Bu modeller arasında püsküllü, düz, burgulu, spor ya da klasik gibi çeşitler yer almaktadır. Polyester makrome ipi ile ayrıca kol çantası, sırt çantası, el çantası gibi her tür çanta yapılabilmektedir. Küçük el çantaları yapımı için iki adet 250 gr polyester makrome iplik yeterli olacaktır. 
 • Anahtarlık: İlk kez makrome yapacaklar için en çok tercih edilen makrome ürünüdür. Her boyutta ve renkte ip ile yapılabilir. 
 • Runner/Supla: Runner ya da Supla’nın Türkçe anlamı amerikan servisidir. Runner İngilizcede amerikan servisi demektir; Supla ise Fransızcadır ve tabak altlığı demektir. Her ikiside masayı sabitlemek ve yemek kırıntılarının örtüde leke bırakmasını önlemek için kullanılır. Yemek sofraları hazırlanırken masa üstüne konulur ve tabaklar runner üstünde olur. Hem şık bir görünüm sağlar hem de masa üstünde iz kalmasına engel olur. Makrome örgü tarzı ve tığ yardımı ile birçok runner/supla çeşidi tasarlanır.
 • Duvar Süsü/Dekoru: Makrome dokuması ilk olarak duvar süsleri ile trend örgü biçimi olmuştur. Bir çubuk, halka gibi eşyalara örülerek oluşturulan süslerle birçok tasarım yapılmaktadır. Hayal kapanı bu tasarımlar arasında en çok yapılanıdır.
 • Takı: 2 mm gibi küçük boyutlu ipler ile bileklik, kolye, küpe, toka süsü gibi çeşitli takılar yapılabilmektedir. İnce ipler ile yapılan projelerde ip ince olduğu için daha çok düğüm tekniği uygulanır.
 • Paspas: Polyester makrome ipi ile farklı boyutlar ve şekillerde çeşitli paspaslar yapılabilmektedir. Paspas yapımında sıkı düğüm tekniği kullanılır. Kalın makrome polyester ipliği tercih edilir. 
 • Tepsi: Polyester makrome ipi ile yapılabilen ev ürünlerinden biri olan tepsi geniş model seçeneklerine de sahip. Tepsi yapıldığında genellikle yanına bardak altlıkları da takım olarak yapılmaktadır. En kalın polyester ipliği proje için uygundur. 

Polyester Makrome İpi Nereden Alınır?

 • Tuhafiye: Polyester makrome ipini yakından görerek alabilmek için tuhafiyeler tercih edilmektedir. Tuhafiye renk anlaşılabilirliği için de ayrı avantaj sağlamaktadır. 
 • Online platformlar: Direkt örgü ile ilgili online platformlardan polyester makrome ipleri sipariş edilebildiği gibi büyük alışveriş sitelerinden de edilebilmektedir. Toplu alımlar için tek alana odakla web siteleri daha avantajlıdır. Online platformlar genel olarak belli bir miktar siparişin üstünde olduğunda kargo ücretsiz olmaktadır. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.