Patik İpi

Sırala
Toplam 217 ürün görüntüleniyor.

Patik İpi Nedir?

Patik ipi, bebek, çocuk veya yetişkinler için yapılan patiklerde kullanılan genellikle akrilikten oluşan ip çeşididir. Şişler ile örülerek kullanılan bu ipler akrilik dışında farklı hammaddelerden de yapılmaktadır. Geçmişten günümüze gelmeyi başarmış el örgüsü patikler, özellikle kış aylarında ayakların sıcak kalması için giyilen bir çeşit çoraptır. Özellikle, bebeklerin vücut sıcaklığının korunması adına ayaklarının sıcak kalması gerekir. Bu durum çocuk giyim sektörünün patiklere yoğun ilgi göstermesini sağlar. Böylece, birçok farklı patik ipinden çeşitli renk ve modellerde patikler üretilir. Yeni doğan bebeğe patik götürülmesi gelenekselleşmiş davranışlardandır. Kişiler patiklik ip alarak bebek ziyaretine giderken bu iplerden yaptıkları patikleri götürürler. Doğru bebek patik ipleri alınarak birbirinden güzel patikler yapmak mümkündür. Yetişkinler için kullanılacak patik ipi çeşitleri de farklı başlıklara ayrılmaktadır. Bu noktada patik ipi çeşitleri ve markaları konusunda yapılan araştırmalar ile doğru ipliğe ulaşılır.

Patik İpi Markaları

Piyasada bulunan örgü ipi çeşitlerinin birçoğundan patik yapmak mümkündür. Ancak bazı markalar patik yapımına özel patik ipi serileri çıkarmıştır. Bu serilerde bulunan patik ipleri, kullanımı rahat, sıcak tutan ve hemen deforme olmayan ipliklerdir. “Patik ipi nasıl olmalı?” sorusu kapsamında her marka ipliğe kendi dokunuşunu yansıtmaktadır. Bazısı ipin kalınlığını bazısı ise hammaddesini değiştirmektedir. Tüm özellikleri ile göz önünde alındıklarında kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen markalar aşağıdaki patik ipi markaları olmaktadır.

 •       Kartopu Patik İpi
 •       Bonbon Patik İpi
 •       Ören Bayan Dora Patik İpi
 •       Nako Patik İpi
 •       Altınbaşak Patik İpliği
 •       Etrofil Flora Patik İpi
 •       Alize Patik İpi
 •       Polo Patik İpi

 

Patik İpi Çeşitleri

Patik ipi çeşitleri çeşitli alt başlıklara ayrılmaktadır. Patik iplerinin yapıldığı hammaddeler, iplerin kalınlığı, rengi ve kullanım alan çeşitliliği ip çeşitliliğini sağlamaktadır.

Hammaddeler: Patik ipleri genellikle akrilik ipler olmaktadır. Ancak bazı patik iplikleri pamuk, yün, polyamid içerikli de olabilmektedir. Ayrıca, piyasada penye ip patik modelleri görmek de mümkündür. Ünlü markalar tarafından yapılan bu modeller, günümüzde penye ipi kullanan Ören Bayan gibi markalar sayesinde ev yapımına da uygun hale getirilmiştir. Klasik örgü ipi görüntüsünün dışına çıkılmak istendiğinde kişiler penye ipleri tercih etmektedir. Bunun yanı sıra, özellikle kız çocukları için yapılan patik veya kıyafet modellerinde kadife patik ipi de tercih edilmektedir. Kadifenin kendine has süslü dokusu yapılan patik veya diğer kıyafetlerin kendiliğinden süslü olmasını sağlamaktadır. Bebek patik iplerinde genellikle pamuk bazlı ipler kullanılmaktadır. Pamuğun cilt ile uyumlu olması ve tahriş etme riski taşımaması güvenle kullanılmasını sağlamaktadır. Ek olarak, pamuk suya dayanıklı bir ip çeşidi olduğundan gönül rahatlığı ile yıkanır. Böylece ürün zarar görmeden uzun süre kullanılır. Yöresel patiklerde ise genellikle yün bazlı iplikler kullanılır. Yünün oldukça sıcak tutan yapısı, özellikle soğuk iklimlerde yaşayan kişilerin yün ipliklere yönelimini arttırmaktadır. Ancak kendine has sert dokusu bazı kişilerde kaşınma veya batma gibi hisler yaratabilmektedir. Bu durumda kişilere yün ile karışık akrilik ipler kullanmaları önerilmektedir.

İplerin kalınlığı: Patik ipleri ince veya kalın çaplara sahip olmaktadır. Daha ince işçilik gerektiren modeller, özellikle de bebek modelleri için ince patik ipleri tercih edilmektedir. Yetişkinler için yapılan modellerde ise yapılan patiğin boyutlarının büyük olması nedeniyle, kalın iplik çeşitleri daha ideal olmaktadır.

Kullanım alanları: Patik ipleri, sadece patik yapımında kullanılmamaktadır. Bazı patik ip modelleri farklı örgü modelleri yapımında kullanılmak için de uygundur. Örneğin, kabarık yapıda bulunan patik ipleri battaniye yapımında da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra birçok farklı kıyafet, ev aksesuarı veya takı çeşitlerinde de patik iplikleri kullanılmaktadır. Patik ipliklerinin kullanılabilecekleri alan çeşitliliğine bağlı olarak da farklı kategorilerde bulmak mümkündür.

Renkleri: Patik ipleri birçok farklı renkte bulunabilmektedir. Yapıldıkları hammaddelere göre renk skalası değişebildiği gibi, simli gibi özel seçenekli renklere de ulaşmak mümkündür.

Patik İpi Renkleri

Patik ip renkleri, neredeyse sınırsız renk skalasına sahiptir. Birçok farklı ip çeşidinden yapılıyor olmaları ip renklerine geniş bir yelpazeye sahip olma fırsatı sunar. Bu durum özellikle rengarenk patik modelleri yapmak isteyen kişileri sevindirmektedir. Bebek patikleri için kullanılacak özel bebek patik ipleri bulunması, bebeklere uygun renklerin de olmasını sağlamaktadır. Bebek mavisi ve bebek pembesi seçenekleri bu noktada en çok tercih edilen renkler olmaktadır. Yetişkinler için ise tercih edilen renkler tamamıyla değişir. Ancak renklerle ilgili ortak bir fikir verilmesi gerekirse, patik ipi renkleri arasında en çok tercih edilen renkler aşağıdakiler olmaktadır.

 •       Mavi
 •       Siyah
 •       Bordo
 •       Kahverengi
 •       Lacivert
 •       Kremit Rengi
 •       Pembe
 •       Yeşil
 •       Turuncu
 •       Lila
 •       Sarı
 •       Mor

Patik ipi renklerinde, tek ip ile rengârenk patikler yapmak isteyenler için de seçenekler bulunur. Ebruli ipinin kendine has renkli olma özelliği sayesinde tek ip ile renkli ürünler yapılmaktadır.  

Patik İpi Fiyatları

“Patik ipi fiyatları ne kadar?” sorusu, istenilen patik ipi rengine karar verilmesiyle meydana gelmektedir. Patik ipi fiyatları, hangi çeşit patik ipi olduğuna göre değişmektedir. En ucuz veya en uygun patik ipleri genellikle akrilik iplikten yapılan iplerdir. Bu durum, patik ipi çeşitleri arasında en sık karşılaşılan ipin akrilik türleri olmasını sağlamaktadır. Patik ipliği fiyatları, yün veya pamuk iplik seçenekleri gündeme geldiğinde artmaktadır.

Ucuz ve en uygun bir şekilde alışveriş gerçekleştirmek isteyen kişiler genellikle online alışverişe yönelmektedir. Online alışverişte, Nako pırlanta patik ipi veya Polosu patik ipi gibi özel ip serilerine de ulaşmak mümkün hale gelmektedir. İnternet siteleri arasında fiyat kıyaslaması yapabilmek, renkli patik ipi satın al demeden öncesinde tüm ip renklerini görmek oldukça avantajlı olmaktadır. Bu sayede kişiler, uygun fiyatlı ve zahmetsiz bir alışveriş gerçekleştirmiş olurlar. Toptan patik ipi satışı yapan online sitelerden ya da dükkanlardan da uygun fiyata patik ipi alınabilmektedir.

Patik İpi İle Neler Yapılır?

Patik ile sadece patik yapılabildiği düşünülmektedir. Ancak patik ipleri, birçok örgü ipi ile benzer özellik taşımaktadır. Doğru örgü tekniği, şiş kullanımı ve tasarım belirlenmesiyle patik ipliğiyle farklı ürünler yapılabilmektedir. Her patik ipi her örgü modeli için uygun olmadığından, mevcuttaki patik ipliği ile neler yapılabileceğinin öğrenilmesi büyük önem taşımaktadır.

Yün bazlı patik iplikleri ile sadece sıcak tutan patikler değil; hırka, kazak, şal, bere, atkı gibi kıyafetler yapılmaktadır. Ayrıca ev dekorasyon ürünlerinde de kullanılabildikleri bilinmektedir. Bu ürünler arasında ise paspas, yastık kılıfı gibi ürünler yer almaktadır.

Pamuk patik iplikleri için de benzer bir durum söz konusudur. Pamuğun cilt ile uyumu, kolay yıkanabilir olması ve yumuşak dokusu yüne kıyasla tercih edilirliğini arttırır. Bu durum bebek kıyafetleri için de pamuk bazlı patik ipliklerine yönelimi sağlar. Cildi tahriş etmemeleri ve pürüzsüz dokuları battaniyeden, hırkaya birçok farklı bebek ürünün yapılmasında rol almalarını sağlamaktadır.

Akrilik, polyamid gibi patik iplikleri ise uygun fiyatlarına da bağlı olarak birçok ürünün yapımında kullanılmaktadır. Bu ürünler hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için aşağıdaki ürünler sıralanmaktadır.

 •       Bere
 •       Atkı
 •       Çanta
 •       Puset Seti
 •       Çorap
 •       Hırka
 •       Kazak
 •       Panço
 •       Yatak Örtüsü
 •       Battaniye
 •       Yastık Kılıfı
 •       Kolye vb. Takılar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.