El Örgüsü

Sırala
Toplam 29 ürün görüntüleniyor.

El Örgüsü Nedir?

İnsanlığın en temel ihtiyaçlarından biri olan giyinme ihtiyacını karşılamak amacı ile başlayan “el örgüsü” zaman içerisinde gelişmiştir. Günümüzde çeşitli sosyal faaliyetlerde ve hobi alanlarında kullanılan el işi, ev hanımlarının da vazgeçilmez uğraşlarından biri haline gelmiştir. Evde zaman geçiren insan sayısının artması ile birlikte el işi hobileri her zaman olduğundan daha değerli bir konuma gelmiştir. Her yaş grubundan kadın ve erkeğin yöneldiği el örgülerine rağbet oldukça artmıştır. 

Örgü tasarımları, geleneksel sanat türleri içerisinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. İğne, firkete, mekik, tığ ve şiş aracılığı ile ipek, pamuk ve bambu gibi iplikler örülerek birbirinden şık ve zarif örgü çalışmaları yapmak mümkün olmaktadır. El örgüsünün gelişmeye başlaması ile birlikte çok sayıda el örgü ipliği üretimi ve satışı gerçekleştiren firma açılmıştır. El örgü ipliği satışı gerçekleştiren firmalarda el örgü ipliklerinin çok fazla sayıda çeşidi ve rengi bulunabilmektedir.

El örgüsü, el örgü ipliklerinin iğne, tığ ve şiş gibi elemanlar kullanılarak ilmekler haline getirilmesine denilmektedir. Bu ilmekler ile bağlantılar oluşturularak tekstil yüzeyi elde edilmektedir. El örgüleri ile hem kişisel ürünler hem de ev dekorasyon ürünleri oluşturulabilmektedir. El örgülerinin ana elemanları; el örgü ipliği ile şiş, tığ veya iğnedir. Ancak örgü çalışmalarında kurdele, zımba ve boncuk gibi çeşitli yardımcı elemanlar kullanılarak, tasarım kişiselleştirilebilmektedir. 

El Örgüsü Çeşitleri

El örgülerine olan ilginin artmaya başlaması ile birlikte el örgü ipliği satışı gerçekleştiren markalar da örgü ipi çeşitliliğini arttırmıştır. El örgülerinde sentetik el örgü ipliklerinin yanı sıra doğal el örgü iplikleri de kullanılmaktadır. Ancak el örgü ipi seçimi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken temel nokta, yapılacak olan tasarıma uygun el örgü ipini bulmak olmaktadır. El örgüsü ile ev dekorasyonunun birçok farklı alanında ürün tasarlanabilmektedir. El örgüsü denildiğinde akla gelen ilk örgü çeşitlerinden biri makrome örgüler olmaktadır. Makrome el örgü ipleri ile birbirinden şık ve güzel salıncaklar, sepetler, perdeler, rüya kapanları, su şişesi kılıfları, anahtarlıklar, bebek emzikleri, masa örtüleri, yatak örtüleri, duvar ve kapı süsleri yapılabilmektedir. 

El örgüsü olarak tasarlanan amigurumi bebeklere ise oldukça ilgi gösterilmektedir. Çocukların ve bebeklerin severek oynadıkları amigurumi bebekler, uygun el örgü ipliği ve tığ ile kolaylıkla yapılabilmektedir. El örgüleri kişisel ürünlerde de kullanılmaktadır. El örgüsü çantalar, el örgüsü kazaklar, el örgüsü battaniyeler, el örgüsü hırkalar, el örgüsü lifler, el örgüsü süveterler ve el örgüsü yelekler kolaylıkla tasarlanabilmektedir. Bunun yanı sıra ev tekstilinin birçok farklı alanında da el örgüleri sıklıkla tercih edilmektedir. Masa örtüsünden yatak örtüsüne, sepetten dekoratif duvar süslerine kadar çok sayıda çalışma yapılabilmektedir. 

El Örgüsü Modelleri

El örgülerine olan ilginin artmaya başlaması ve el örgüsünün gelişmesi ile birlikte el örgüsü modelleri de çeşitlenmiştir. El örgüsü atkı modellerinden el örgüsü sağla modellerine, bebek ceket modellerinden el örgüsü çanta modellerine, el örgüsü patik modellerinden el örgüsü atkı bere modellerine kadar oldukça farklı tasarımlar bulunabilmektedir. El örgü tasarımları kullanılan el örgü ipinin çeşidine göre farklı isimlendirilmektedir. El örgü çanta modelleri içerisinden kağıt el örgü ipi kullanılarak yapılan çanta modelleri “kağıt ip çanta” olarak adlandırılmaktadır. Penye ipten çanta tasarımları yapılabildiği gibi makrome el örgü ipi ile de birbirinden şık ve zarif makrome çantalar örülebilmektedir. Bunların yanı sıra uygun iplik seçimi ile örgü ceketler hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde kullanılabilmektedir. Bebek hırkaları, bebek patikleri, bebek battaniyeleri, çeyizlik yelek, lif takımları gibi farklı ürünler de mevcuttur. Kapşonlu bebek hırkası modelleri de en çok tercih edilen el örgü modelleri arasında yer almaktadır. El örgüsü gece çantası modellerinin birçok farklı rengi ise piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir. 

El Örgüsü Fiyatları

Örgü fiyatlarının ne olduğu yanıtı en çok merak edilen sorular arasında bulunmaktadır. Hazır el örgüleri tercih edilecek ise, maliyete el işçiliği eklenmekte ve satış gerçekleştirilmektedir. Fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak kendi örgü çalışmalarını kendileri oluşturmak isteyen kişiler için yalnızca birkaç malzeme yeterli olmaktadır. El örgülerinin olmazsa olmazı olan el örgü ipi ile tığ veya şiştir. El örgü iplerinin fiyatları; yumak gramajlarına, yumak ağırlıklarına ve yumak ham madde karışımlarına göre değişebilmektedir. El örgü ipinin kalitesi, fiyatı doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Şiş ve tığlar da kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bambu örgü şişi, ahşap örgü şişi, plastik örgü şişi gibi çok sayıda farklı örgü şişi piyasada bulunmaktadır. Kişiler kendi istek ve ihtiyaçlarına göre seçim yapmaktadırlar. El örgüsü fiyatları malzemelerin kalitesine bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle kişiler kendi bütçelerine en uygun el örgülerini internet üzerinden fiyat karşılaştırması yaparak bulabilmektedirler. El örgüsü satışı gerçekleştiren internet sitelerinde kampanya dönemlerinde alınabilecek en ucuz fiyatlara el örgüsü modelleri satın alınabilmektedir. 

El Örgüsü Nereden Alınır?

El örgülerine olan ilgi artmaya devam etmektedir. Hazır el örgüsü çalışmalarına piyasadan ulaşılabilmektedir. Özellikle yazlık yerlerde ev hanımları gelirlerini sağlayabilmek adına el örgü modellerinin satışını gerçekleştirmektedirler. Yün el örgü işlerinden makrome örgü işlerine kadar her çalışma bulunabilmektedir. Tavşan ve kuzu amigurumi bebek örgüleri de oldukça popülerdir. Ancak el örgülerini hobi haline getiren kişiler tarafından evde yalnızca birkaç malzeme ile çeşitli tasarımlar kolaylıkla yapılabilmektedir. El örgüsü yapabilmek için gerekli olan temel malzemeler; el örgü ipi ile tığ veya şiş olmaktadır.

Örgü için temel malzemeler ise tuhafiye dükkanlarından ve el örgü ipliği satışı yapan markalardan temin edilebilmektedir. Bunun yanı sıra el örgü ipliği satışı gerçekleştiren markaların resmi internet siteleri ve popüler online alışveriş siteleri üzerinden de kolaylıkla el örgüsü malzemeleri satın alınabilmektedir. Online satın alımlarda kampanya dönemlerinden faydalanılabilmekte ve çok daha uygun fiyatlara el örgüsü satın alınabilmektedir. El örgü sitelerinde tekli alımlara göre çoklu alımlar daha avantajlı olmaktadır. 

El Örgüsü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

El örgüsü alınırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. El örgüsü satın alınırken dikkat edilmesi gereken temel nokta ürünün kullanıldığı mevsime uygunluğu olmaktadır. Yaz aylarında kullanılacak olan el örgülerinin yaz aylarının sıcağına uygun olması, kış aylarında kullanılacak olan el örgülerinin ise soğuğa ve yağmura uygun olması gerekmektedir. Özellikle kazak, hırka, atkı ve bere gibi örgü çeşitlerinde kullanılan el örgü ipinin kişileri soğuktan koruyacak yapıda olmaları gerekmektedir. Yaz aylarında ise kişileri terletmeyecek ve cilde nefes aldıracak tarzda olmalarına dikkat edilmesi faydalı olmaktadır.

El örgüsü alınırken örgünün doğru ve kaliteli el örgü ipi ile örülmüş olmasına dikkat edilmesi son derece önem taşımaktadır. Yanlış el örgü ipleri ile örülen ürünlerde çeşitli yıpranmalar ve bozulmalar meydana gelebilmekte, ürün kalitesi çabuk bozulabilmektedir. Bu nedenle el örgülerinin doğru el örgü ipleri ile örülmüş olması ürünün ömrünü uzatmaktadır. Makrome çalışmalarının makrome el örgü ipleri ile, amigurumi çalışmalarının ise amigurumi ipleri ile yapılması gerekmektedir. 




T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.