Örgü İpi

nakologo.jpg (18 KB) alizelogo.jpg (27 KB) hobituyarns.jpg (41 KB) ören bayanlogo.jpg (21 KB) yarnartlogo.jpg (32 KB) kartopulogo.jpg (26 KB) himalayalogo.jpg (27 KB) lanosologo.jpg (26 KB) logo-etrofil.jpg (17 KB)

Sırala
Toplam 7830 ürün görüntüleniyor.

Örgü İpi Nedir?

Örgü ipi, bitkisel veya hayvansal kaynaklı liflerden yapılan bir ip çeşididir. Doğal veya organik olmak üzere iki ayrı sınıfa ayrılmaktadır. Doğal sınıfına giren örgü iplerinin hammadde saflık dereceleri değişkenlik gösterebilmektedir. Şiş- tığ ve örgü ipi ile yapılan örme işlemi sonucunda birçok farklı ürün açığa çıkmaktadır. “Örgü ipi ile neler yapılır?” sorusu birden fazla cevaba sahiptir. Kıyafetten eşyaya, aksesuardan takıya örgü ile birçok farklı şey yapılabilir. Birbirinden farklı örgü ipi türleri ile farklı dokulara sahip ürünler üretilebilir. El hünerlerine geçilmeden öncesinde gerekli olan örgü ipi için çeşitlere ve ne için kullanıldıklarına hakim olmak gerekmektedir.

Örgü İpi Çeşitleri

Örgü ipi çeşitleri yapıldıkları malzemeler, ip kalınlıkları ve renklere göre çeşitlilik gösterir. İlk olarak yapıldığı malzemeyi ele almak gerekirse örgü ipleri doğal liflerden üretilenler ve çevre dostu olanlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Yün örgü ipi, %100 pamuk örgü ipi veya karışık pamuklu örgü ipleri, ipek ve kaşmir örgü ipi doğal liflerden yapılan örgü ipleridir. Bunun yanı sıra kadife örgü ipine de rastlamak mümkündür. Yün koyun, kuzu gibi hayvan postlarından elde edilmektedir. Eğirme işlemi ile istenilen kalınlıkta yün örgü ipi yapılabilir. Kullanımı rahat olan ve en çok tercih edilen örgü ipi türü ise kuşkusuz ki pamuktur. Her cilde uygun olan pamuk ipler organik olması halinde ise çevre dostu örgü ipleri sınıfına girmektedir. Bebek örgü ipi genellikle bu organik seçeneklerden oluşmaktadır. Kaşmir ve ipek ipler ise doğal liflerden elde edilen pahalı olan örgü ipi çeşidi olmaktadır.

Örgü ipleri birçok farklı kalınlıkta olabilir. Kalın örgü ipi ve ince örgü ipi seçenekleri bulunabildiği gibi bu iki kategoride kendi içinde ayrılmaktadır. Kişilerin yapacakları örgü modellerine karar vermesi ile iplik seçimi yapılabilmektedir. Örneğin, hırka örgü ipleri arasından kişi dilerse kalın örgü ipi ile hırka yapabilir. Bu hırkalar ince hatlara sahip olmayan modeller olmaktadır. İnce örgü ipi ise genellikle yazlık örgü ipi olarak düşünülmektedir. Ayrıca, bileklik, çanta gibi ince işçilik isteyen desenli tasarımlarda da ince iplik kullanılmaktadır.

Örgü ipi çeşitlerinin tümü birçok farklı renkten oluşabilir. Kişinin tasarımında kullanmak istediği renkli örgü ipi rengine karar vermesi yeterlidir. Öyle ki örgü ipi,  renk skalasında yeşil, koyu yeşil, zümrüt yeşili, mint yeşili, su yeşili, fıstık yeşili bir renge ait tüm tonlar yer alabilir. Bunun yanı sıra örgü ipi renkleri, kahverengi, hardal rengi, taba rengi, krem rengi ve siyah gibi birçok farklı renkte bulunmaktadır.

Örgü İpi Fiyatları

Örgü ipi fiyatları son derece değişkendir. Alınacak ipin türüne ve markasına göre fiyatlar birbirinden farklı olmaktadır. Ucuz örgü ipi almak isteyen kişiler dev örgü ipi çeşitlerine yönelmektedir. Dev yün örgü ipi veya dev örgü ipi ile el örgü iplikleri benzer cinsteki iplere göre daha uygun olmaktadır. Gramajı fazla olan bu iplerin maliyeti düşüktür. Ancak kullanım kısmı diğer iplikler kadar kolay değildir. Bu durum kişilerin yine klasik örgü iplerine yönelimini arttırabilir. İpliklerin inceliklerine göre de fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Örgü ipi fiyatları, satın al butonuna basılmadan öncesinde detaylıca incelenmelidir. Saf yün, kaşmir, ipek veya kadife örgü ipi fiyatları diğer ip türlerine göre daha yüksek olabilir. Toptan örgü ipi satan online sitelerden ya da dükkanlardan uygun fiyata örgü ipi alınabilmektedir.

Örgü İpi Markaları

Piyasada birçok farklı örgü ipi markası yer almaktadır. Markaların örgü ipleri kendi içlerinde birçok farklı alt başlığa ayrılmaktadır. El örgü ipleri, ince veya kalın olabilmektedir. Kullanılacakları ürünlere göre de özel kategorilere ayrılabilir. Özellikle, bazı örgü ipi markaları belirli ip türleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu markaların listesi ise aşağıdaki gibidir.

        Alize Örgü İpi

        Nako Örgü İpi

        Hobitu Örgü İpi

        Kartopu Örgü İpi ve Kartopu ip çeşitleri; Kartopu Extra Soft Örgü İpi

        Himalaya Örgü İpi

        Yarnart Örgü İpi

        Alize Angora Gold ve çeşitleri; Alize Puffy Örgü İpi

        Jumbo yün örgü ipi

        Ören Bayan Örgü İpi ve çeşitleri; Ören Bayan Merserize Örgü İpi, Ören Bayan Kalın Örgü İpi, Ören Bayan Tanja Örgü İpi

        Altınbaşak Örgü İpi

        Bonbon Örgü İpi

Örgü İpi İle Neler Yapılır?

Örgü ipleri ile yapılabilecek şeyler adeta uçsuz bucaksızdır. Kişilerin el becerisi ve hayal gücüne göre örgü ile hemen hemen her şey yapılabilir. Yapılacak aksesuar veya kıyafete göre örgü ipi modelleri seçilmelidir. Yine örnekler ile açıklamak gerekirse;

        Battaniye yapımı için battaniye kalın örgü ipi veya yün ip

        Supla için supla örgü ipi

        Çanta yapımı için çanta örgü ipi

        Makrome sanatı için makrome örgü ipi

        Merserize modeli ile yapılan bir bluz için merserize örgü ipi

        Rengarenk bir atkı için ebruli örgü ipi

        Kazak, hırka, yelek veya atkı yapımı için kazak örgü ipi sınıfına girebilecek yün ipler veya pamuk örgü ipi

        Sepet yapımı için penye örgü ipi

        Bileklik veya anahtarlık için ince örgü ipi kullanılmaktadır.

Her bir ürün farklı iplerden de yapılabilmektedir. Ancak bazı türler için yukarıda verilen örnekler gibi özel iplikler kullanılmalıdır. “Penye örgü ipi ile neler yapılır veya ince örgü ipi ile neler yapılır?” gibi sorular ile ürünler detaylandırılabilir. Bu noktada da devreye eldivenler, sepetler, bileklikler gibi daha küçük ürünler girmektedir.

Örgü İpi Nerede Satılır?

Örgü ipi almak isteyenlerin klasik sorusu ise “örgü ipi nerede satılır?” olmaktadır. Örgü iplerine iplikçilerde ulaşmak mümkündür. Mahallelerin eski mağazalarından olan iplikçiler belirli markaların ürünlerini satmaktadır. Günümüzde online satış akımı ipliklere de yansımıştır. Online alışveriş ile uygun fiyatlı örgü ipleri bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra desenli, kadife örgü ipi, simli örgü ipi gibi özel olarak aranan iplere de erişmek mümkündür. Hobitu gibi birçok internet sitesinde birçok markanın örgü ipi seçenekleri bulunabilmektedir. Bu sayede zahmetsiz bir alışveriş ile en iyi örgü ipi markası bulunup ürünleri alınabilir.

Örgü İpi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Örgü ipi alırken ip türlerinin ne için kullanılabileceğine dikkat edilmesi gerekmektedir. İp çeşitlerine yönelik “yazlık örgü ipleri nelerdir?” “kalın kadife örgü ipi ile neler yapılır veya ince örgü ipi ile ne yapılır?” gibi araştırmalar yapılmalıdır. Yapılan araştırmaların sonucuna göre ip çeşidi seçilmelidir.

Dev örgü ipi alınması halinde bu örgü iplerinin açılarak güneşe kurumaya bırakılması gerekmektedir. Klasik örgü iplerinin aksine kullanılmadan önce uğraştıran bir ip türüdür.

Bebekler için tercih edilecek olan örgü iplerinin pamuk yapılı olması önerilmektedir. Simli veya pullu örgü ipleri bebeğin cildini tahriş edebilmektedir.

Bir tasarım yapılırken tasarımın her tarafında kullanılan ip türünün aynı veya benzer olması önerilmektedir. Ürünler ortak sıcaklıklarda yıkanabilmelidir.

Penye örgü ipi veya kadife örgü ipi gibi özel ipler ekstra bilgi gerektirebilir. Bundan dolayı kullanım şekillerinin öğrenilmesi gerekmektedir.

İplerin kalınlığı arttıkça sağlamlıkları artmaktadır. Çanta gibi ağırlık taşıyacak ürünlerin yapımında kalın örgü ipi kullanılması önerilmektedir.

İnce ürünler elde etmek için ise yazlık örgü ipi kategorisine ait ince ipler tercih edilmelidir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.