Koton İp

Sırala
Toplam 850 ürün görüntüleniyor.

Pamuk İp Nedir?

Pamuk ip, pamuk bitkisinin kozasından elde edilen elyafların belirli işlemler ardından ipliğe çevrilmesi ile yapılmaktadır. Elyaf uzunlukları 15- 55 mm arasında değişkenlik göstermektedir. İngilizcesi cotton olması nedeniyle, pamuk ipliklerindeki açıklamalarda sıklıkla cotton örgü ipi veya koton örgü ipi yazısı görülmektedir. Her pamuk iplik birbirinden farklı olmaktadır. Bu farklılığın altında pamukların yetiştirilme şekli ve yetiştirildiği topraklar etkilidir. Pamuk lifleri, selüloz, hemiselüloz gibi lif yapılarından oluştuğu kadar protein, inorganik maddeler, yağ, vaks ve renkli maddeler de bulundurmaktadır. Bu bileşenlerin değişmesi elyaf yapısını etkilemekte, elyaf yapısı ise direkt olarak pamuk ipini etkilemektedir.

Pamuk İp Çeşitleri

Pamuk ip çeşitleri ve pamuk ip kaliteleri birkaç alt başlığa ayrılmaktadır. Open-End (OE), karde ve penye iplik pamuk iplik çeşitleridir. Open- End iplik 1.2 mm uzunluğundaki pamuk liflerinden üretilmektedir. Tarak ve Cer adlı makinelerden geçirilerek üretilmektedir. Sert ve kalitesiz iplik olarak bilinmektedir. Karde iplik çeşitleri ise yumuşak ve kaliteli ipliklerdir. Ring adlı makinelerde üretilmekte olup 1.5 mm uzunluğundaki pamuklardan elde edilmektedir. Oldukça tüylü yapısından kaynaklı olarak iplik renklendirme işlemleri sırasında tüylerinden arındırılır. Penye iplikler ise karde iplik ile benzemektedir. Aralarındaki tek fark penye ipliklerin daha çok taranmasıdır. Bu durum penye ipin daha pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlamaktadır.

Bu üç ana çeşitlilik yanında pamuk ip çeşitleri kalınlıklarına göre de ayrılmaktadır. Kalın pamuk ip ve ince pamuk ip pamuk iplerini her bir çeşitlilik içerisinde de ayırmaktadır. Kalınlıkları altında genellikle tek burgulu pamuk ip veya çok burgulu pamuk ip olmaları yatmaktadır. Tek burgulu ipler daha ince olmaktadır. Çok burgulu ipler ise kalın ve daha dayanıklıdır. Özellikle, pamuk halat ip çeşitleri çok burgulu olmaktadır. 3 büküm pamuk halat ip sağlamlığı ve kalınlığı nedeniyle en çok tercih edilen iplerdendir. Bir şeyleri bağlama veya aksesuar yapımında bu tür pamuk iplik çeşitleri kullanılmaktadır. Pamuk iplik numaraları da bu kalınlığa göre değişmektedir. Halat ipler arasında 10 mm pamuk halat ip, 12 mm pamuk halat ip, pamuk halat ip 16 mm, 4 mm pamuk halat ip ve pamuk halat ip 20 mm seçenekleri bulunmaktadır. Makrome pamuk ip 5 mm gibi her pamuk ip çeşidinin farklı mm kalınlıkları da bulunmaktadır.

Bir diğer unsur ise ipliklerin saflık dereceleridir. Pamuk ip çeşitleri, %100 pamuk ip olabildiği gibi farklı hammadde karışımlarından da yapılmaktadır. Bu karışımlar %50 pamuk %50 akrilik ip, polyester iplik veya pamuk yün iplik şeklinde olmaktadır. Doğal pamuk halat ip başlığı altındaki ipler genellikle %100 pamuktan oluşmaktadır. Amigurumi pamuk ip çeşitleri akrilik ile karıştırılırken, merserize pamuk ip de genellikle %100 merserize pamuktan oluşmaktadır.

Pamuk İp Markaları

Piyasada birçok farklı iplik markası bulunmaktadır. Her bir marka farklı iplik çeşitleri üzerine yoğunlaşırken her bir markanın ortak noktası pamuk ip çeşitleri olmaktadır. Örgü sektöründe kişiler ürünlerini genellikle pamuk iplikleriyle yapmaktadır. Pamuk ipliklerin rahat kullanılabilir ve yıkanabilir olmaları tercih edilme oranlarını arttırmaktadır. Bu durum sektörün tüm öncü firmalarının pamuk iplikler üzerinde yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Bazı markalar kaliteli ve kullandıkları hammaddeler ile ön plana çıkarken bazıları ekonomik fiyatlarıyla ön plana çıkmaktadır. Firmalar, sundukları farklı kategoriler ve renkler ile iplere imza dokunuşlar katmaktadır. İplikler ile yakından ilgilenen kişiler pamuk iplik alırken genellikle aşağıdaki markaları tercih etmektedir.

Pamuk İp Fiyatları

Pamuk ip fiyatları birçok farklı unsura göre değişmektedir. Öncelikle, içerisinde yer alan hammadde miktarları oranları fiyatları değiştiren ilk etkendir. %100 pamuk içeren iplikler özellikle de organik pamuk içeren iplikler diğer pamuk iplere göre daha pahalı olmaktadır. İplerin akrilik, polyester gibi maddeler ile karıştırılmaları fiyatları düşürmektedir.

Markalar arasında fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Her ne kadar ciddi farklılıklar görülmese de markaların fiyatları birbirinden farklıdır. Pamuk iplik fiyatları, iplerin gramajına göre de değişmektedir. Uygun fiyatlı görünüyor gibi olsa da daha düşük fiyatlı olan yumaklar gram başına hesaplandığında daha pahalıya gelmektedir. Bu noktada kişiler koton dev örgü ipi gibi çeşitler alırken yüksek gramajlı olan yumakları seçmektedir. Bu durum maliyet değerini azaltmaktadır.

Pamuk ip fiyatları alınan yere göre de değişmektedir. Satın al işlemi yapılmadan öncesinde internet üzerinde araştırma yapmak avantajlı olmaktadır. Bu sayede kişiler uygun fiyatlı bir alışveriş gerçekleştirmektedir. İnternet sitelerinde dönemsel indirimler uygulanmakta olup indirim dönemleri son derece karlı olmaktadır.

Pamuk İp Renkleri

Her iplik markası pamuk iplerinde birçok farklı alt kategori açmaktadır. Bu kategoriler hammaddelere göre değişkenlik gösterdiği gibi renk ayrımlarına göre de çeşitlenmektedir. Örneğin, sonbahar kış için bir pamuk iplik serisi çıkarılmıştır. Bu serinin renkleri pastel tonlardan veya koyu renklerden oluşmaktadır. Bahar ve yaz ayları için tasarlanan ip çeşitleri ise daha canlı renklere sahiptir. Bebekler için ayrılan kategorilerde ana renklerin en canlı tonları tercih edilmektedir. Çeşitlilik seven markalar her bir ana rengin onlarca ara rengine sahip iplerde çıkarmaktadır. Yapılacak modele karar verilmesi halinde renk geçişleri isteyen kişiler için ara tonlar sevilen bir özellik olmaktadır. Bu sayede kişiler rengarenk ürünler yapabilmektedir.

Renkli pamuk halat ip çeşitleri sim veya pul ile de çeşitlendirilmektedir. Bu durum ipin daha da canlı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Parlak pamuk iplik seçenekleri de yine aynı etkiyi yaratmaktadır. Özellikle, dikkat çekici ürünler için bu tür ipler tercih edilmektedir.

En çok tercih edilen renkler arasında ise aşağıdakiler yer almaktadır.

 •       Pembe
 •       Mavi
 •       Siyah
 •       Beyaz
 •       Bordo
 •       Kırmızı
 •       Sarı
 •       Turuncu
 •       Krem Rengi
 •       Mor
 •       Yeşil
 •       Kahverengi
 •       Altın Sarısı

Pamuk İp Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pamuk ip alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle, iplik ile ne yapılması gerektiğine karar verilmelidir. Her pamuk iplik her ürün için uygun değildir. Makrome yapacak biri makrome pamuk ip tercih etmelidir. Bu sayede açığa çıkacak ürün pamuk makrome ip sayesinde daha düzgün ve kullanışlı olacaktır. Amigurumi gibi özel bir sanat için de yine tercih edilen pamuk ipi bu sanata uygun olmalıdır.

Bebekler için kullanılacak ürünlerde saflık derecesi yüksek olan ipler önerilmektedir. Pamuk, cilde uyumluluğu ve kullanım rahatlığı ile sevilen ürün çeşitleridir. Bebeklerde herhangi bir hassasiyet yaratmadığından rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yapılacak ürünün tasarımına göre doğru ip kalınlığı tercih edilmelidir. Yazlık bir ürün için çok bükümlü kalın ipler kullanışlı olmamaktadır. Tam tersi bir durumda dayanıklı veya sıcak tutacak bir ürün için ise kalın ipler tercih edilmelidir. Doğru ip alışverişinden önce neyin ne şekilde yapılacağı tespit edilmelidir.

Pamuk ipler çekmeye son derece müsaittir. Bundan dolayı yıkama öncesinde iplik üzerinde yazan talimatlara dikkat edilmelidir. Yıkama sıcaklıklarına uyulmalıdır. Aksi bir durumda ürün çekme yaparak kullanım dışı kalacaktır.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.