Kanaviçe - Etamin Seti

Sırala
Toplam 28 ürün görüntüleniyor.

Kanaviçe Seti Nedir?

Kanaviçe diğer adı ile “çarpı işi” olarak bilinmektedir. Keten bir bez üzerine yapılan işlemeler kanaviçe olarak adlandırılmaktadır. Tarihte ilk yapılan kanaviçe örnekleri çok uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Kanaviçe, geleneksel Türk el sanatı olarak geçmekte ve popülerliğini her daim korumaktadır. Kanaviçe işlemeleri sabır ve emek istemektedir. Nakış ile karıştırılsa da, kanaviçe ile nakış arasında farklılıklar bulunmaktadır. Kanaviçenin nakıştan ayrıldığı nokta ise işlendiği kumaştır. Kanaviçe sanatında kare deseninde keten bir kumaş üzerine çapraz olarak bir modele göre el işi yapılmaktadır. El işi hobilerine meraklı olan kişiler evde kolaylıkla kanaviçe yapabilmektedirler. 

Kanaviçe yapabilmek için birkaç malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Öncelikle yapılacak olan model için şablon bulunması gerekmektedir. Şablon dergilerden veya internetten kolaylıkla bulunabilmektedir. Etamin kumaşı, işlemenin yapılacağı modele uygun farklı renkte iplikler, çarpı işi iğnesi ve kasnak, kanaviçe için ihtiyaç duyulan diğer malzemeler arasında yer almaktadır. Kanaviçenin modeline ve büyüklüğüne bağlı olarak malzemeler değişebilmektedir. Bunun yanı sıra piyasada kanaviçe seti bulunmaktadır. Kanaviçe setleri ile kanaviçe işlemelerinin yapımı oldukça kolaylaşmaktadır. 

Kanaviçe Seti Çeşitleri

Kanaviçe setlerinin piyasada farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kanaviçe başlangıç seti, kanaviçe sanatına yeni başlayan kişiler için son derece uygundur. Hazır kanaviçe seti sayesinde işlemlerin yapımı oldukça kolaylaşmaktadır. Kanaviçe setleri ile kanaviçe için gerekli olan malzemeler ayrı olarak satın alınmamakta, set halinde alınabilmektedir. Piyasada satılan kanaviçe kiti setinde deseni çizilmiş kumaş, 1 adet punch iğnesi, 1 adet 16 cm plastik kasnak ve koton iplik bulunmaktadır. Kasnaklı kanaviçe seti ile kasnağın ayrı bir malzeme olarak satın alınmasına gerek olmamaktadır. Set içerisinde kasnak yer almaktadır. Kanaviçe ip setinde ise farklı renklerde el örgü iplikleri bulunmakta ve kanaviçe işi kolaylaşmaktadır. 

Gelecek nesiller için aile yadigarı olarak kullanılan kanaviçe işlemelerinin yapılabilmesi için hazır şemalı olan kanaviçe işleme setleri kullanılmaktadır. Kanaviçe hobi setinde farklı şemalar bulunabilmektedir. Tuva kanaviçe seti ile birbirinden farklı desenlerde kanaviçe işlemeleri yapılabilmektedir. Tuva kanaviçe el işi seti içerisinde kanaviçe işlemeleri için ihtiyaç duyulan tüm malzemeler yer almaktadır. Kanaviçe işlemeleri gençler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. İşlemeleri kolaylaştıran kanaviçe ipi seti sayesinde rengarenk desenlerde ve motiflerde kanaviçe işlemeleri yapılabilmektedir. Bunun yasnı sıra piyasada kanaviçe seccade seti de bulunmaktadır. Birbirinden farklı ve zarif seccade modelleri sayesinde işlemelerin yapımı oldukça kolaylaşmaktadır. Kanaviçe etamin iplik seti ve kanaviçe kasnak seti gibi kanaviçe setleri piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir. Kanaviçe Seti Fiyatları

Kanaviçe el sanatına başlayacak olan kişiler “Kanaviçe seti fiyatı nedir?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Kanaviçe seti fiyatları ortalama bütçeler için son derece uygundur. Kanaviçe setinin markasına göre kanaviçe seti fiyatları değişebilmektedir. Ancak her bütçeye uygun kanaviçe seti piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir. Kanaviçe setleri tuhafiye dükkanlarından satın alınabilmektedir. Hobi malzemeleri satışının gerçekleştirildiği markaların internet sitelerinde kanaviçe setleri dönemsel kampanyalara girebilmektedir. Kampanya dönemlerinde alınabilecek en uygun fiyatlara kanaviçe seti çeşitleri satın alınabilmektedir. Kanaviçe malzemeleri ayrı ayrı satın alındığında daha maliyetlidir. Ancak kanaviçe setleri çok daha avantajlı olmaktadır. Piyasada farklı markaların kanaviçe setleri bulunabilmektedir. 

Kanaviçe Seti ile Neler Yapılır?

Tarihsel geçmişine bakıldığında kanaviçe işlemeleri çok uzun yıllardır insanların hayatında bulunmaktadır. İşleme tekniği bakımından sabır ve emek gerektiren br el işi sanatı olan kanaviçe günümüzde kolaylıkla yapılabilen bir sanattır. İplikleri, iğnesi, şeması hazır olan kanaviçe kumaşı, etamin modelleri ve kumaşı ile kanaviçe setleri, kanaviçe işlemelerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Kanaviçe işlemeleri her yaş grubundan kişi tarafından yapılabilmektedir. Kanaviçe işlemeleri en çok pano yapımında kullanılmaktadır. Ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarından biri olan anolara rengarenk işlemeler yapılabilmektedir. Kişiler kendi zevklerine göre panolara çeşitli desenler, motifler ve yazılar işleyebilmektedirler. Rengarenk ve canlı tasarımlar sayesinde ev ve çalışma ortamlarının havası değişmektedir. 

Kanaviçe seti ile bir diğer yapılacak çalışma ise tablo olmaktadır. Farklı renklerdeki iplikler ile işlenen kanaviçe tablolar oldukça şık ve zarif görünmektedir. Kanaviçe havlu kenarları ise zarif görünümleri ile oldukça tercih edilmektedir. Havlu kenarlarına farklı renklerden işlemeler yapılabilmektedir. Kanaviçe havlular genellikle çeyiz hazırlığı yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yemek masalarının vazgeçilmez parçalarından biri olan runnerlarda da kullanılan kanaviçe işlemeleri, runnerlara ayrı bir hava ve estetik görünüm katmaktadır.  Pike takımı ve masa örtüsü olarak da tercih edilen kanaviçe işlemeleri, kanaviçe malzemeleri seti sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir.   

Kanaviçe Seti Nereden Alınır?

Çok uzun yıllardır yapılan kanaviçe işlemeleri, içerisinde bulunulan her dönem popülerliğini devam ettirmiştir. Kanaviçe işlemeleri yalnızca ileri yaşta bulunan kişiler tarafından değil, aynı zamanda gençler tarafından da yapılmaktadır. Kanaviçe seti almak için tuhafiye dükkanlarına veya hobi malzemeleri satışının gerçekleştirildiği mağazalara gidilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kanaviçe seti satın almak için hobi malzemeleri satışının yapıldığı markaların internet sitelerinden de yararlanılabilmektedir. Popüler online alışveriş siteleri de kanaviçe seti satışı gerçekleştirmektedirler. Online satışlarda bazı kampanyalar yapılabilmektedir. Kampanya dönemlerinden faydalanılarak alınabilecek en uygun fiyatlara kanaviçe seti çeşitleri temin edilebilmektedir. piyasada her zevke ve her ihtiyaca uygun kanaviçe seti çeşitleri bulunmaktadır. 

Kanaviçe Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanaviçe işlemelerinin yapılmasını sağlayan kanaviçe malzemeleri set olarak piyasada bulunabilmektedir. Kanaviçe setlerinde kanaviçe kumaşları, kanvaslar, kasnaklar, iğneler ve iplikler bulunmaktadır. hazır şemalar sayesinde işlemelerin yapılması çok daha kolaylaşmaktadır. Kanaviçe sanatı emek ve sabır istemesi nedeni ile kanaviçe işlemelerine yeni başlayan kişiler için zor olabilmektedir. Bu nedenle kanaviçe el sanatına yeni başlayacak olan kişiler kanaviçe başlangıç setlerini tercih edebilmektedirler. Hazır şemalar içerisinden kişiler kendi zevklerine ve ihtiyaçlarına uygun olanları satın alabilmektedirler. Satın alınacak kanaviçe setinin kişinin istek ve ihtiyaçlarını karşılaması son derece önemli olmaktadır. 

Kanaviçe iplik setlerinde farklı renk seçeneklerine sahip iplikler bulunmaktadır. Kişinin yapmak istediği modele uygun renklerde ipliklerin bulunduğu kanaviçe iplik setlerinin seçilmesi önem taşımaktadır. Kanaviçe işlemelerine yeni başlayan kişiler hazır kanaviçe şablonlarını kullanabilmektedir. Çarpı işinin yapılabilmesi için kanaviçeye uygun olan iplerin kullanılması gerekmektedir. Kanaviçe işlemelerinde en çok tercih edilen kumaş ise etamin olmaktadır. Ayrıca kanaviçe işlemelerinde standart dikiş iğnesinin kullanılmaması gerekmektedir. Etamin üzerine çarpı işi yapılabilmesi için özel olarak üretilmiş olan etamin iğnelerinin kullanılması gerekmektedir. Etamin iğnelerinin uç kısımları küttür. Normal dikiş iğnelerinin ise uç kısımları sivridir. Standart dikiş iğneleri ile kanaviçe işlemek mümkün olmamaktadır. 

Bunun yanı sıra kanaviçe el sanatında hangi kumaş için hangi boyutta iğnenin kullanılması gerektiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kanaviçe işlemelerinde kullanılan nakış ipliğine de dikkat edilmesi son derece önemlidir. Kanaviçe işlemeleri için en çok tercih edilen ip çeşidi muline nakış ipi olmaktadır. Bu ip türü 6 kattan meydana gelmektedir. bu sayede istenilen kalınlık elde edilebilmektedir. Kolaylıkla yıkanabilmesi, renklerinin solmaması ve tüylenme yapmaması nedeni ile bu iplik türü tercih edilmektedir. İşlemede tercih edilecek iplik kat sayısı ise kullanılacak olan etaminin count değerine bağlı olarak belirlenmektedir. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.