Dikiş İpliği

Sırala
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.

Dikiş İpi Nedir?

İplik ile üretilecek bir üründe adeta bir takım çalışması gerçekleşir. Kullanılan cihaz, ekipman ve el işçiliği gibi faktörler açığa çıkan ürünün başarısını etkilemektedir. Ancak en büyük rolü dikiş ipi oynamaktadır. Bu noktada “Dikiş ipi nedir?” sorusu devreye girmektedir. Dikiş ipi, iplik makinaları ile kullanılabilecek, sağlam ve kaliteli ürünlerin üretiminde kullanılmak üzere tasarlanan özel ipliklerdir. Dikiş makinesi iplikleri veya makina dikiş ipi olarak da adlandırılmaktadır. Sektöre hız kazandırması ve seri üretimi desteklemesi üzerine açığa çıkmıştır. Dikiş ipliği ile estetik ve kullanışlı ürünler elde edilmektedir. Doğal kaynaklı liflerden veya sentetik liflerden üretilmektedir. Doğal kaynaklı lifler genellikle pamuk hammaddesi ile üretilmektedir. Sentetik de ise polyester kullanılmaktadır. Bir dikiş ipinin sağlam olması için aşınma direnci, esneklik, kimyasal direnç ve dikiş gücüne sahip olması gerekmektedir.

Dikiş İpi Fiyatları

Dikiş ipi fiyatları, dikiş iplikleri ve özelliklerine göre değişmektedir. İpin markası, hammaddesi, kalınlığı ve kalitesine göre fiyatlar çeşitlilik göstermektedir. Pamuk dikiş iplikleri polyester iplere göre daha pahalıdır. Pamuk ipliklerin doğal içerikli olması özellikle organik kavramının devreye girmesi fiyatı direkt olarak yükseltmektedir. Kullanılan filament teknolojisi ipin fiyatlandırmasını etkilemektedir. Sektörün öncü firmaları ip üretim maliyetlerini düşürmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir. Seri üretime geçilmesi ve üretim maliyetinin azalması ile iplik alıcıları için de fiyat azalmaktadır.

Fiyat araştırması ve istenilen renklere ulaşma düşüncesi ile “dikiş ipi nerede satılır?” sorusu da gündeme gelmektedir. Dikiş ipi tuhafiye ve hobi ürünleri satan mağazalarda satılmaktadır. Bunun yanı sıra online alışveriş imkanı sunan iplik sitelerinden de dikiş ipi almak mümkündür. Uygun fiyatlı bir alışveriş ve aynı ip türünün farklı renklerine erişmek için dikiş ipi seti kavramı devreye girmektedir. Singer dikiş ipi seti, Drima dikiş ipi seti gibi seçeneklerin bulunması alıcıların ilgisini çekmektedir. Tek bir kutu içerisinde yer alan rengarenk ipler yapılacak ürünlerdeki renk çeşitliliğini sağlamak adına oldukça avantajlıdır. Ekonomik bir alışveriş gerçekleştirme imkanı sunması ile de dikiş setlerine yönelim artmaktadır. Toptan dikiş ipi satan online sitelerden ya da dükkanlardan da uygun fiyata dikiş ipi alınabilmektedir.

Dikiş İpi Renkleri

Dikiş ipi renkleri, neredeyse uçsuz bucaksız bir sektördür. Ana ve ara renklerin her tonu dikiş ipliklerinde bulunmaktadır. Özellikle, kıyafet sanayisi için üretilen dikiş iplikleri yüzlerce renk çeşitliliğine sahiptir. İplerin çeşitleri ve yapısına göre iplerin canlılıkları veya parlaklıkları değişmektedir. Bu durum bile renklerde çeşitlilik yaratmaktadır. Yapılacak ürüne göre aranan tüm renklere erişmek dikiş ipliği dünyasında mümkündür. Akla gelen az bilinen tonlar ilgi gördüğü gibi özellikle bazı renkler herkesin evinde bulunmaktadır. Düğme dikmek için bile lazım olmaları, bu renklerin her evde bulunmasını sağlamaktadır.

 •       Beyaz Dikiş İpi
 •       Siyah Dikiş İpi
 •       Mavi Dikiş İpi
 •       Mor Dikiş İpi

Dikiş İpi Çeşitleri

Dikiş ipi çeşitleri birçok alt başlığa sahiptir. Yapıldıkları hammaddelerden, üretim şekillerine çeşitli faktörlerin değişmesi çeşitlilik yaratmaktadır. Öncelikle, dikiş iplikleri doğal veya sentetiktir. Doğal dikiş ipleri, genellikle pamuk liflerinden yapılarak elde edilmektedir. Bu durumdan kaynaklı olarak pamuk dikiş iplikleri, en sık rastlanan doğal dikiş iplikleri çeşitleri olmaktadır. Pamuğun yanı sıra bazı durumlarda yünden de dikiş ipi bulunmaktadır. Bu iplikler keçe dikiş ipi olarak düşünülmektedir. Sentetik iplikler çoğu zaman polyester dikiş ipi olarak da bilinmektedir. Dikiş ipleri yaygın bir kullanıma sahip olduğundan sentetik iplerin çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Dekorasyon sektöründe, misina dikiş ipi, naylon dikiş ipi veya şeffaf dikiş ipi kullanılmaktadır.

Dikiş iplikleri filament yapısına göre de çeşitlenmektedir. Monofilament iplik, ucuz üretimli iplerdir. Sert ve esnek olmamaları nedeni ile genellikle oltalı dikiş ipi olarak kullanılmaktadır. Sonsuz uzunluktaki tek bir filamentten yapılmaktadırlar. Yumuşak multifilament iplikler naylon veya polyesterden üretilmektedir. Çok katlı ve dayanıklıdırlar. Sağlam dikiş ipi isteyenler için uygun iplik türleridir. Ayakkabı, çanta, deri gibi endüstrilerde kullanılırlar. Tekstürize filament iplikler ise yine polyesterden üretilmektedir. Overlok ve makine ile kullanım için üretilmektedir. Üç filament tipi içerisine yıpranmaya en açık olandır.

İpler büküm sayısı ve büküm şekline göre de çeşitlilik göstermektedir. Büküm sayısının az olması dayanıklılığı olumsuz etkilemektedir. Çok olması ise kullanım zorluğu yaratmaktadır. Dengeli büküm sayısı olmalıdır. Z ve S şeklinde olan büküm şekli ise iplerin büküm yönünü simgelemektedir.

Dikiş ipi kalınlıkları kapsamında da dikiş iplikleri çeşitleri değişir. “Dikiş iplikleri nasıl numaralandırılır?” sorusunun birkaç farklı cevabı bulunmaktadır. Öncelikle iplikler kalınlıkları ile “Nm” veya “tex” cinsinden sınıflandırılmaktadır. Kat ve kord kavramlarına göre kalınlıklar belirlenmektedir. Kat bir ipin kat sayısını simgelerken kord ise birkaç kordonlu ip olmasını simgelemektedir. Kat sayısı olarak 2, 3 ve 4 yaygınken, kord sayısında ise 4, 6 ve 9 yaygındır. İnce dikiş ipi ve kalın dikiş ipi kavramları soru işareti oluşturmaktadır. İnce ipliklerin kullanımının daha kolay olduğu bilinmelidir.

Sektörde çok sayıda dikiş ipi markası bulunmaktadır. Bu dikiş ipi markaları arasında ön plana çıkan markalar ise aşağıdakiler olmaktadır.

 

 •       Ören Bayan Dikiş İpi
 •       Singer Dikiş İpi
 •       Yabalı Dikiş İpi
 •       Drima Dikiş İpi

 

Dikiş İple İle Ne Yapılır?

Dikiş ile yapılan ürünler neredeyse sınırsızdır. Ev aksesuarlarında, kıyafete, bahçe gereçlerinden avcılığa hemen hemen her alanda dikiş ipine ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı iplikler olta ipi, bahçe ipi gibi direkt olarak ayrılırken özellikle doğal ipler el becerisi ve hayal gücüne bağlı kullanılmaktadır. Alınan ince ipler ev tipi nakış makineleri ile kullanılırken, tığ yardımı ile direkt manuel ürünler de yapılmaktadır. Hobi amaçlı yapılabilecek bu ürünler ile mevcutta bulunan havlu, yatak örtüsü vb. ürünler nakışlar ile renklendirilmektedir. Bunun yanı sıra sıfırdan direkt bir ürün de üretilmektedir. Dikiş ipi ile bileklik yapımı sıfırdan üretim kabul edilirken, sökülen bir ürünü dikmek veya bir ürüne renk katmak yeniden tasarlamak olarak düşünülmektedir. Bir kumaşın sökülmemesi adına da dikiş iplikleri kullanılmaktadır. Ürünün bitim yerlerine atılacak dikişler ile sökülmenin önüne geçilir.

Tüm bunların yanı sıra hobi olarak dikiş makinesi ile üretim yapacak kişiler ise aşağıdaki ürünleri yapmaktadır.

 •       Anahtarlık
 •       Oyuncak
 •       Tshirt
 •       Masa Örtüsü
 •       Çorap
 •       Duvar Süsü
 •       Yastık Kılıfı

Dikiş İpi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikiş ipi alırken dikkat edilmesi gereken ilk unsur ipin sağlamlığıdır. Bu noktada büküm sayısı devreye girmektedir. Büküm bir cismin birim uzunluğu başına etrafında gerçekleşen dönüm sayısıdır. Bir ipin bükümü fazlaysa ürün kopmaya karşı daha dayanıklıdır. Ancak çok bükümlü iplerde ise kendiliğinden dolanmalar oluşup kullanımı zorlaştırır. Bundan dolayı büküm sayısı dengeli olmalıdır.

Her dikiş makinesinin kullanabildiği ip büküm yönü farklıdır. Büküm yönü Z ve S şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Genellikle makineler Z bükümlü iplere uygun üretilmiştir. Bundan dolayı iplik alınırken ip büküm yönüne dikkat edilmelidir.

İnce iplikler uzun vadede daha kullanışlıdır. İplerin daha sıkı birbirini tutması ve ürün içine gömülmesi sürtünmeye bağlı ip yıpranmalarının önüne geçmektedir.

Seçilen ipin esneklik payı önemlidir. Yapılan ürünün dayanıklı ve uzun ömürlü olması için ipin esnek olması gerekir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.