Bebek İpi

Sırala
Toplam 1507 ürün görüntüleniyor.

Bebek İpi Nedir?

Bebek ipi, el örgüsü ile yapılacak bebek ürünlerinde kullanılan ip çeşitleridir. Her bir iplik markası bebek ürünleri için özel seriler çıkarmaktadır. Bu serilerde yer alan bebek ipleri, canlı renkleri veya ciltle uyumları ile özel olarak üretilmektedir. Organik çeşitleri bulunabildiği gibi farklı hammaddeler ile de yapılmaktadırlar. Bebek kıyafetleri için üretilen bebek örgü ipi çeşitleri pamuktan oluşurken, bebek aksesuarları için polyamid, akrilik gibi karışık ipler yer almaktadır. İp seçimi yaparken, bebeklerin hassas ciltleri göz önünde bulundurmalıdır. Doğru bebek ipi seçimi son derece önemlidir. Bu sayede örülecek ürünlerin herhangi bir cilt tahrişine neden olabilme ihtimalinin önüne geçilir. Bunun yanı sıra, bebek ürünlerinin sürekli yıkanıyor olmaları iplerin yıkanabilir özelliğe sahip olmasını da gerektirmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında alelade bir ip çeşidi yerine ip markalarının bebek ipi serilerine yönelim sağlanmalıdır.

Bebek İpi Markaları

Sektörün öncü iplik markaları, bebeklere özel seri çıkarmaya son derece önem gösterir. Kişilerin direkt olarak aradıkları uygun bebek ipine ulaşmak adına bazı markaların az sayıda özel serisi bulunurken bazıları birkaç farklı çeşit üretmektedir. Bebek ipi markaları arasında aşağıdaki markalar yer almaktadır.

 •       Nako Bebek İpi
 •       Himalaya Bebek İpi
 •       Kartopu Bebek İpi
 •       Ören Bayan Bebek İpi
 •       Alize Bebek İpi

Farklı çeşitlerde bebek ipi üreten markalar bu çeşitliliği renk, kalınlık ve içerik farklılığı ile sağlamaktadır. Alize bebek ipleri, polyester, pamuk veya akrilik gibi farklı hammadde içeren serilerden oluşmaktadır. Bu seriler arasında Happy Baby Alize bebek ipleri ön plana çıkan seridir.

Bebek İpi Çeşitleri

Bebek örgü ip çeşitleri genellikle hammaddelerine göre değişmektedir. Bebek cildi ile temas edecek ürünler için %100 pamuk bebek ipleri önerilmektedir. Bu noktada organik pamuk başlığı devreye girmektedir. Organik ipler bebek sağlığı için önerilen ip çeşitleridir. Diğer ip türlerine göre fiyatının daha yüksek olması kişilerin farklı türlerdeki bebek iplerine yönelimini arttırmaktadır. Bu durumda akrilik, bambu ve polyamid hammaddeleri gündeme gelmektedir. Her üç ip çeşidinin rahat kullanılabiliyor olması da tercih edilmelerini arttırır.

Bebek ipleri kalınlıklarına göre de değişmektedir. Bebek kıyafetleri için ince iplikler tercih edilirken kalın bebek ipi ile battaniyeler veya bebek odası aksesuarları yapılmaktadır. Daha dayanıklı ürünler için kalınlığı fazla olan ipler seçilmelidir. Bunun yanı sıra sıcak tutma oranı daha yüksek olduğu için kışlık kıyafetlerde özellikle kalın ipler tercih edilmektedir.

Bebek ipleri, yumuşaklıklarına ve kabarıklığına göre de değişmektedir. Bazı markaların puffy serileri özellikle battaniye yapımında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kendiliğinden kabarık olan bu ipler yumuşacık bir ürün yapılmasını sağlamaktadır. Bebek iplikleri, pürüzsüz ve yumuşak yapılı olmalıdır. Markalar bu bahsedilen iki özelliğe son derece önem vermektedir.

Bebek ipleri kolay yıkanabilir olmalıdır ve iplikler yüksek sıcaklığa dayanmalıdır. Bu durum özel bebek ipi serilerini bir kez daha ön plana çıkarmaktadır. Ürünlerin iyi bir şekilde yıkanması dezenfekte edilmeleri açısından önemli olduğundan bebek ipleri yıkanabilir olmalıdır.

Bebek İpi Fiyatları

Bebek ipi fiyatları, ipin hammaddesi, gramajı ve markasına göre değişmektedir. Bundan dolayı kesin bir fiyat söylemek mümkün değildir. İpin hammaddesinin %100 pamuk veya bebek yünü ip olması akrilik ve polyamid içerikli iplere göre daha yüksek fiyatlı olmasını sağlamaktadır. En iyi bebek örgü ipi gibi düşünülen markalar arasında yer alan Alize bebek ipi fiyatları piyasadaki diğer ip fiyatlarıyla benzer olmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus ip yumaklarının gramajıdır. Gramajı yüksek olan yumakların birim başına düşen maliyeti azalmaktadır. Bundan dolayı daha uygun fiyatlı bir alışveriş için yüksek gramajlı yumaklar alınması önerilmektedir. Bebek ipleri internet alışverişi ile de alınmaktadır. Birçok iplik sitesi tüm markaların özel bebek serilerine sahiptir. Bu durum bebek örgü ipi alacak kişilerde tek seferde tüm ürünlere ulaşabilme rahatlığı sağlamaktadır. İstenilen renkteki ve aranan özelliklerdeki iplere online alışverişle rahatlıkla ulaşılır.

 

Bebek İpi Renkleri

Bebek örgü ip renkleri genellikle yumuşak tonlardan oluşmaktadır. Tüm ana tonlarda bebek ipleri üretildiği gibi ara tonlarda da bebek ipleri üretilmektedir. Pembe ve mavi başta olmak üzere, sarı, yeşil, turuncu mor gibi çok tercih edilen renklerde farklı tonlara rastlamak mümkündür. Bundan dolayı renkli bebek ipi arayışı oldukça kolay sonuçlanabilen bir arayıştır. Bebek ip renkleri, markalar arasında da farklılık yaratmaktadır. Nako bebek ip renkleri ve Alize bebek ip renkleri birbirinden farklı renk seçeneklerine sahiptir. Ara tonlarda çeşitlilik yaratmak yapılacak ürünlerde hoş renk geçişleri yapma olanağı tanımaktadır. Ebruli bebek ipi veya benekli bebek ipleri ipin kendiliğinden rengarenk ve desenli olmasını sağlamaktadır. Tek ip çeşidi ile desenli ürünler yapmak isteyenler çift renkli veya desenli ipleri tercih etmektedir.

Bebek İpi İle Neler Yapılır?

Bebek örgü ipi ile hemen hemen tüm bebek ürünleri yapılabilmektedir. Bebek ipi modelleri, yapılacak ürünlere göre çeşitlilik gösterir. Yumuşak pamuk bazlı ipler, bebek yelek ipi, bebek hırka ipleri veya patik ipleri olarak kullanılmaktadır. Bebek örgü ipleri, kıyafet için kullanılacağı zaman yün bazlı olanları da ön plana çıkmaktadır. Ancak yün ipler, bazı bebeklerde kaşıntıya sebep olabilmektedir. Hırka gibi ürünlerin yapımında kullanılan kadife bebek ipi özellikle kız çocuk kıyafetlerinde kullanılmaktadır. Elbise yapımında da tercih ediliyor olup şık tasarımlar için kullanılmaktadır. Seçilen bebe örgü ipleri ile tasarım zenginleştirilip sıradanlıktan uzaklaştırılır. Bu noktada hem hayal gücü hem de el becerisi devreye girmektedir. Başlangıç için ne yapılacağına yönelik fikir arayışında olan kişiler için ise aşağıdaki ürünler önerilmektedir.

 •       Hırka
 •       Yelek
 •       Patik, çorap
 •       Battaniye
 •       Yatak Örtüsü
 •       Puset Takımı
 •       Şapka
 •       Atkı
 •       Eldiven
 •       Pantolon
 •       Emzik İpi

Seçilen ipin çabuk tüylenmemesi büyük önem taşımaktadır. Çabuk tüylenen ipler, bebeğin bu tüyleri yutmasına neden olabilmektedir. Bu durum istenmeyen bir durum olmaktadır. Özellikle akrilik ve polyester gibi iplik çeşitlerinde bu durum ile daha sık karşılaşılmaktadır. Bebek ürünleri sık sık yıkanan ürünlerdir. Bundan dolayı kullanılan iplerin yıkanmaya karşı dayanıklı olması gerekmektedir.

Bebek Battaniyesi İçin Hangi İp Kullanılır?

Bebe ipi ile yapılan örgüler arasında en çok örülen ürün battaniye olmaktadır. Bebekleri sıcak tutan sevimli battaniyeler sevilen ürünler olup kişiler kimi zaman kendi bebekleri kimi zaman ise hediye amaçlı battaniye örmektedir. Bu noktada sorulan ilk soru “bebek battaniyesi için hangi ip kullanılır?” olmaktadır. Bebek battaniyesi için, hemen hemen tüm bebek örgü ipi çeşitleri kullanılabilmektedir. Ancak bazı markalar battaniye için de özel bebek battaniyesi ipi serileri çıkarmıştır. Puffy bebek battaniyesi ipi ve yumuşak bebek ipi tercih edilen battaniye ipi çeşitleridir. İp çeşidine karar verilmesi ardından ortalama boyutlarda bir battaniye için kaç yumak ip gittiği de merak edilmektedir. “Bebek battaniyesine kaç ip gider?” sorusunun cevabı ise çoğu zaman 5 yumak olmaktadır. Yumakların metre uzunluğu ve gramajına göre yumak adedi değişebilir. 5 yumak genellikle, eni boyu 1 metre olacak bir battaniye için yeterli olmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.