Sırala
Toplam 246 ürün görüntüleniyor.

Pamuk Makrome İpi Nedir?

Makrome bir el işi sanatıdır. Örgü veya dokuma yerine düğümleme tekniği kullanılarak yapılmaktadır. Pamuk makrome ipi, makrome sanatı yapılırken kullanılan, pamuk elyaflarından yapılan ip çeşididir. 0.5 mm’den 10 mm kalınlığına kadar makrome ipi bulmak mümkündür. Makrome iplerinin kalınlığı arttıkça taranma kapasiteleri artmaktadır. Taranabilir pamuk makrome ipi, ip kalınlığı fazla olmasına rağmen ipin istenilen zamanlarda inceltilebilmesini sağlamaktadır. Pürüzsüz ve kaygan bir ürün istenmesi halinde de tarama işlemi istenilen ipin elde edilmesini sağlar. Saf pamuk elyafından oluşabildiği gibi polyester, akrilik gibi ipliklerin karışımıyla da pamuk makrome ipi bulunmaktadır. Makrome ipleri ile dekoratif ürünler yapılmaktadır. Çeşitli örgü yöntemleri ile farklı desenli ürünler yapılır. El işçiliğinin ve tekniğin son derece ön planda olduğu bir sanattır. Bazı kişiler zorlu modelleri yapmak için makrome kursuna dahi gitmektedir. Oldukça sıradışı dekorasyon ürünlerin yapılmasında rol aldığından bazı kadınlar için ek gelir kaynağı da olmaktadır. İstenilen ve tasarlanan ürünlerin açığa çıkmasında ise en büyük rolü pamuk makrome ipi oynamaktadır.

Pamuk Makrome İpi İle Ne Yapılır?

Makrome sanatı, dönem dönem popülerleşen bir akımdır. Ancak bazı kişiler için hiç değerini kaybetmeden düzenli olarak yapılan bir hobidir. “Pamuklu makrome ipi ile neler yapılır?” sorusu yeni başlayacak kişilerin ilk sorularından biridir. Bir diğer yandan da bu hobiyi uzun yıllardır yapan kişiler yeni fikir arayışına girerek aynı soruyu sormaktadır. Makrome ipleri, birbirinden şık ev dekorasyon ürünlerinin yapımında kullanılmaktadır. Duvar süsü olarak rüya kapanı veya duvar askıları yapımında kullanılırken runner gibi ürünlerde de kullanılmaktadır. Runnerlar, masa örtüsü, Amerikan servisi veya dekorasyon olarak kullanılabilmektedirler. Mutfak veya sofra ile ilgili kullanılması halinde pamuk makrome ipi olması avantaj yaratmaktadır. Pamuğun yıkanabilen bir ip çeşidi olması ürünlerin kirlenmesi halinde rahatlıkla yıkanmasına olanak tanır.

 •       Duvar Askısı
 •       Saksı
 •       Anahtarlık
 •       Kemer
 •       Paspas
 •       Runner
 •       Takı
 •       Diş Kaşıyıcı
 •       Mumluk
 •       Perde
 •       Kapı Süsü
 •       Yatak Ve Masa Örtüleri
 •       Çantalar
 •       Abajur ve puf başlıkları

Makrome yapılırken yapılacak ürüne göre doğru ipin alınması büyük önem taşır. İpin yanı sıra ihtiyaç duyulan başka alet ve edevatlar da bulunmaktadır. Cetvel, makas, delikli aksesuar temel ihtiyaçlardır. Bu ihtiyaçların yanı sıra yapılacak ürüne göre, ahşap boncuklar, metal veya ahşap çubuklar, kuş tüyleri gibi süsleme öğeleri de eklenir.

Pamuklu Makrome İpi Fiyatları

Pamuklu makrome ip fiyatları, iplerin kalınlıklarına, hammadde oranlarına veya simli olup olmadıklarına göre çeşitlilik göstermektedir. Kalın iplerin gramajının artmasına bağlı olarak fiyatlarda artış görülmektedir. %100 pamuk içerikli ipler, pamuk ve akrilik- polyester gibi maddelerin karışımlarına göre daha yüksek fiyatlıdır. Özellikle, organik başlığının devreye girmesi ile fiyatlar daha da artmaktadır. Pamuklu makrome ipi fiyatları, iplik markaları arasında da değişmektedir. Bu durum kişiler pazar araştırması yapmaya itmektedir. Söz konusu Pazar araştırması olduğunda ise online alışveriş kurtarıcı rolü oynamaktadır. Satın al demeden öncesinde, tüm marka kıyaslamaları yapılır ve fiyat aralıkları öğrenilir. Bazı markalar toplu alım kampanyaları yapmaktadır. Bu durumda birim ip başına düşen maliyet azalmaktadır. Yapılan paketler bazı durumlarda aynı renkten oluşan 5-6 yumağı kapsar iken bazılarında ise çeşitli renkler bir araya getirilmiştir. Çoklu üretim yapılması halinde bu tür alımlar son derece karlı olmaktadır.

Pamuklu Makrome İpi Çeşitleri

Makrome ipi çeşitleri, yapıldıkları hammaddeler ve iplik kalınlıklarına göre çeşitlilik göstermektedir. Pamuklu makrome ipi, %100 pamuk makrome ipi olabileceği gibi akrilik veya polyester gibi sentetik ip çeşitleri ile karıştırılarak da yapılmaktadır. %100 pamuk makrome ipleri çoğu zaman daha yüksek fiyatlı olduğundan daha uygun fiyatlı ip almak isteyen kişiler, karışık hammadde içeriğine sahip ürünlere yönelmektedir.

Makrome ipi ile ne yapılacağı ipin tercih edilmesi gereken kalınlığını etkilemektedir. Duvar süsü veya askı gibi standart makrome ürünleri genellikle 3 mm pamuklu makrome ipi veya 4 mm pamuk makrome ipi ile yapılmaktadır. Bazı durumlarda 5 mm pamuk makrome ipi de kullanılmaktadır. Ancak daha detay gerektiren bileklik, anahtarlık gibi ürünler yapılacaksa 2 mm pamuk makrome ipi veya daha düşük mm değerine sahip ipler tercih edilir. 0.5 mm inceliğine sahip ince pamuk makrome ipi bulmak mümkündür.

Makrome ipleri renklerine göre de çeşitlilik göstermektedir. En çok kullanılan ip renkleri arasında beyaz ve krem tonları yer almaktadır. Bohem tarz dekorasyonlar için tercih edilen makrome sanatı ipleri de bu tarzın etkisinden payını almaktadır. Her ne kadar krem rengi ve beyaz tercih edilse de farklı renklere de ulaşmak mümkündür. Diğer ip türlerinde olduğu gibi makrome iplerin de çok geniş bir renk skalası bulunmaktadır. Birçok ana tona ve bu ana tona ait birçok ara tona erişmek mümkündür. Ana ve ara tonlara sahip olan makrome ipler, simli seçenekleri ile zenginleştirilir. Bu durum ip çeşitliliğini daha da arttırmaktadır. Simli pamuklu makrome ipi, daha süslü ve dikkat çekici ürünler yapmak isteyen kişiler tarafından sevilen ürünlerdir. İpin kendiliğinden simli olması yapılan aksesuarın parlak olmasını sağlamaktadır.

Pamuklu makrome ip çeşitleri arasında bazı markalar ön plana çıkmaktadır. Bu markalar arasında aşağıdakiler yer alır.

 •       Diva Pamuklu Makrome İpi
 •       Yarnart
 •       Hobitu

Pamuk Makrome İp Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Örgü sanatına başlanılmadan öncesinde hangi ipliğin ne için kullanıldığının bilinmesi gerekir. Makrome ipleri tığ veya şiş ile örmek için uygun değildir. Makrome ipleri özel düğümleme tekniklerine göre üretilmiştir. Düğüm şekli ve modellerine göre birbirinden farklı ürün ve modeller yapılır.

“Pamuk makrome ipi ile ne yapılır?” sorusu alınacak ip çeşidine karar verilmesinde 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.