Makaslar

Sırala
Toplam 93 ürün görüntüleniyor.

Makas Nedir?

Hemen hemen herkesin evinde bulunan makas, hayatı kolaylaştıran araçlardan biridir. “Makas ne demek?” sorusunun cevabı; belirli bir eksen üzerinde dönebilecek şekilde eklemlenmiş, birbirine bakan metal uçlarının keskinleştirilmesiyle kesme işlemi yapabilmesi üzerine tasarlanmış bir araç şeklindedir. Birçok farklı nesnenin kesimi için kullanılabilir olan makaslar, her bir nesne için farklı keskinliklere ve yapılara sahiptir. Temel çalışma ve kullanma prensibi aynı olsa da metal kısımların keskinliği, makasın estetik görüntüsü, boyutu, parmak geçirilen kısımların yapısı makas çeşitliliğini sağlamaktadır. Bundan dolayı kullanım alanına göre doğru makası seçmek büyük önem taşır.

Makas Çeşitleri

Makas çeşitleri kullanım şekline ve kullanım yerine göre değişmektedir. El makası kapsamında değerlendirilen makaslar, çeşitli seçeneklere ayrılmaktadır. Makas modelleri,

Plastik makas; çocuk makası olarak geçmektedir. Plastik ve küt uçlu olmaları çocuklar için makas kullanımını daha güvenli kılmaktadır. Özellikle, anaokulu çağındaki çocukların el işi saatlerinde rahatça makas kullanabilmesi adına tercih edilmektedir. Diğer makaslara göre metal kısımların keskinliği çok daha azdır.

Nakış makası, küçük ebatlara sahip olan oldukça ince uçlu makas modelleridir. İnce ucu sayesinde nakış sırasında oluşan fazla iplikler kesilir. Ürünün geneline zarar vermeden rahatlıkla kesim işlemleri gerçekleştirilebilir. Oldukça hafif olmaları kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Terzi makası ise büyük ebatlara sahip olan, kumaş kesmek üzere tasarlanmış makaslardır. Kumaş makası olarak da bilinmektedir. Metal kısımları son derece keskindir. Bu sayede tek bir hareket ile tüm kumaşı kesebilmek mümkün hale gelir.

Sürfile makası, ucu küt makas olarak geçmektedir. Uçlarının küt olması sebebi ile herhangi bir delme veya saplanmanın önüne geçilmesi üzerine tasarlanmışlardır. Nakış ürünlerinde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra ofis tipi makas olarak da düşünülmektedir. Ağız kısmı zikzaklı şekillendirilmiş makaslardır.

Nişan makası ve söz makası şık makas kategorisine giren göstermelik makaslardır. Sadece söz ve nişan merasiminde geleneksel bir araç olması sebebi ile kullanılan süslü makas çeşitleridir. Tören esnasında şık gözükmeleri üzerine minimal boyutlarda desenli tasarlanmaktadırlar.

İplik makası, ip temizleme makası olarak kullanılan bir makas çeşididir. Özellikle, makine nakışı ardından ürün üzerinde kalan fazla ipleri temizlemek için kullanılır. Diğer makas çeşitlerine göre daha farklı bir tasarıma sahiptir. Plastik bir yapıdan oluşup sivri uçlu keskin metal kısımlara sahiptir. Bazı modelleri cımbıza benzeyebildiği gibi bazı modelleri ise tek parmak geçecek şekilde tasarlanmıştır.

Tırtıklı makas, hem dikiş makası hem de çocuk makası olarak kullanılmaktadır. Çocuklar için olanları genellikle desenli tırtıklı kısımlara sahiptir ve kağıt makası olarak kullanılır. Bu sayede kağıtlar desenli şekilde kesilir. Dikiş makası formu ise sürfile makasa benzemektedir. Şekilli makas olarak da adlandırılmaktadırlar.

Makrome makası ise keskin metal kısımlara sahip olan kısa makaslardır. Makrome iplerinin kalın olması sebebi ile makasın parmak kısımları geniş tasarlanmıştır. Bu sayede güç rahatlıkla uygulanmaktadır.

Vintage makas çeşitleri ise son derece şık, özel tasarımlara sahip olan makaslardır. Bu metal makas modelleri nişan makası olarak da kullanılmaktadır. Makaslar arasında en şık olan makaslardır.

Makas Markaları

Piyasada yüzlerce farklı makas markası bulunmaktadır. Her bir marka farklı bir makas çeşidi üzerine yoğunlaşmıştır. Markalar arasında tasarım farklılıkları olabildiği gibi kullanılan malzemeler de farklılık göstermektedir. Bazı makaslar oksitlenmeye karşı hammaddeler ile üretilirken bazı makasların kullanım ömrü sınırlıdır. Ofis ve ev tipi makaslar için ayrı markalar ön plana çıkarken tezi ve nakış makasları arasında farklı markalar ön plana çıkmaktadır. Piyasada öncü makas markaları kaliteli ve uzun süreli kullanılabilecek makaslar üretmektedir. Nakışa yönelik makas üreten markalara arasında aşağıdaki isimler yer almaktadır.

  •       Golden Eagle Makas
  •       Solingen Makas
  •       Singer Makas

Makas Fiyatları

Makas fiyatları her bir makas çeşidi için farklı bir başlıktır. Küçük modellerden büyük modellere, makasların yapıldıkları malzemelere, vintage olup olmadıklarına bağlı olarak fiyatlar değişir. Uzun kâğıt makası modelleri en rahat bulunan makaslar olduğundan çeşitli fiyatlarda bu tip makaslara erişim sağlamak mümkündür. Benzer şekilde terzi makası fiyatları da oldukça farklı fiyat aralıklarında olabilmektedir. Ekonomik bir alışveriş gerçekleştirmek isteyen kişiler çok amaçlı makas veya makas seti almaktadır. Çok amaçlı makas ile birkaç makasın yapabileceği işi tek makas ile yapmak mümkün olmaktadır. Makas setleriyle ise tek seferde gerçekleştirilen alışveriş ile tüm ihtiyaç olan makas setlerine aynı anda erişim sağlanmaktadır.

Makas fiyatları makasların markalarına göre de değişmektedir. Toptan makas satışı yapan online sitelerden ya da dükkanlardan da uygun fiyata makas alınabilmektedir.

Makas Nereden Alınır?

Alınacak makas çeşidine göre makasların alınabileceği adres değişmektedir. Ancak her bir modeli online alışveriş ile bulabilmek mümkündür. Birçok alışveriş sitesinde çeşitli makaslara ulaşmak mümkündür. Terzi veya nakış makası gibi makaslar iplik sitelerinde bulunabilmektedir. Kağıt makası veya çocuk makasları ise genellikle kırtasiye ürünleri satan internet sitelerinde bulunmaktadır. Online alışveriş dışında yüz yüze alışveriş gerçekleştirmek isteyen kişiler ise makas türüne uygun mağazaya gitmelidir.

Vintage makas modelleri, antikacılarda veya 2.el pazarlarında satılmaktadır. Bazı durumlarda nişan veya düğün ürünleri satan mağazalarda bulmak mümkündür.

Nakış, terzi ve kumaş makası gibi modeller iplikçilerde veya tuhafiye dükkanlarında bulunmaktadır.

Kağıt makası, çocuk makası gibi makas çeşitleri ise kırtasiyelerde ve ofis gereçleri satan mağazalarda satılmaktadır. Ev eşyası satan büyük mağazalardan da erişim sağlamak mümkündür.

Makas Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alınacak makasın verimli şekilde kullanılabilmesi için alırken dikkat edilmesi gereken başlıklar bulunur. Alınacak makasın ne amaçla kullanılacağı seçilecek makas çeşidini belirlemektedir. Özellikle, nakış veya kumaş için alınacak makasta makasın hangi ürünler için kullanılacağına karar verilmelidir.

Makasın paslanmaz veya oksitlenmeyen bileşenlerden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Uzun vadede paslanma veya oksitlenme durumu makasın kullanım dışı kalmasına neden olmaktadır.

Makasın keskinliği son derece önemlidir. Kumaş veya makrome makası gibi son derece keskinlik gerektiren makasların keskinliği test edilmelidir. İnternet alışverişinde ise kullanıcı yorumlarına dikkat edilmelidir. Çocuk makası alışverişi gibi tam tersi bir durumda ise makasın ucunun kör olmasına ve makasın plastik olmasına dikkat edilmelidir.

Düzenli kullanım amacı ile alınan bir makasın desenli olup olmamasından ziyade işlevine odaklanılmalıdır. Görsellik yanıltıcı olabilmektedir. Nişan, söz makası gibi makaslarda görsellik ön plana çıktığından bu gibi ihtiyaçlar için şık makaslar tercih edilmelidir. Makaslar siyah, pembe, altın sarısı vb. birçok farklı renkte bulunabilir.

Makasın hafifliği oldukça önemlidir. Kumaş makası gibi büyük makaslar genellikle tamamı ile metalden yapılmaktadır. Bu noktada özellikle uzun süre makas kullanan kişiler için makasın hafif olması büyük bir avantaj olmaktadır. Uzun süreli kullanımlar için ağır makaslar tercih edilmemelidir.

Çocuk makası alırken makasların keskinliği ciddi bir başlıktır. Makasların çok keskin olmaması gerekmektedir. Bu sayede bir sağlık riski teşkil etmezler. Bunun yanı sıra kör uçlu makaslar saplanma riskini ortadan kaldırmaktadır.

Her makas kullanım alanına uygun şekilde kullanılmalıdır. Örneğin, bir kağıt makasının kumaşta kullanılması makasın körelmesine neden olacaktır. Bu ve bunun gibi durumlar makasların kullanım süresini kısaltmaktadır. Bundan dolayı ihtiyaçlar doğrultusunda doğru makasların tedarik edilmesi bir kez daha gündeme gelmektedir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.