Amigurumi İpi

Sırala
Toplam 615 ürün görüntüleniyor.

Amigurumi İpi Nedir?

Son dönemlerde popülerleşen aktivitelerden biri Amigurumi sanatı olmaktadır. Amigurumi oyuncak yapma sanatıdır. Japon kökenli olan bu sanat hem hobi hem de ek gelir olarak günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır. Özellikle, sosyal medya platformlarında birçok yetenekli kadın sanatçı Amigurumi bebekler yapmakta ve satışa sunmaktadır. Oldukça güzel ve keyifli bir uğraş olan Amigurumi, merak konusu olmaya başladıkça hakkında yapılan araştırmalar da artmaktadır. 

Amigurumi’ye yönelik soruların ilki ise “Amigurumi ipi nedir?” olmaktadır. Amigurumi ipi bir diğer adıyla oyuncak bebek ipi, Amigurumi sanatı yapılırken kullanılan ip türüdür. Aslında Amigurumi ipi denilen gerçek bir kavram bulunmamaktadır. Ancak kullanışlı ve kaliteli iplerden yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu noktada, “Amigurumi ipi nelerdir?” sorusu ise akıllara gelen bir diğer sorudur. Amigurimi ipleri sentetik, pamuk, kadife veya polyester gibi birçok farklı materyalden yapılabilmektedir. Ancak, özellikle çocukların oynadığı ve kimi zaman ağzına soktuğu bu oyuncaklar, kaliteli iplerden yapılmalıdır. Bu noktada ise pamuk Amigurumi ipi seçenekleri devreye girmektedir. Hem sağlık hem de kullanım rahatlığı açısından oyuncak yapımında pamuk iplerin kullanılması önerilmektedir.

Amigurumi İpi Fiyatları

Amigurumi ipi fiyatları tercih edilen ipe göre değişkenlik göstermektedir. İpin kalınlığı, kalitesi ve ham maddesi ip fiyatlarını direkt olarak etkilemektedir. “Amigurumi ipi fiyatları kaç TL?” sorusuna yönelik cevabı alım şekli de etkilemektedir. Toptan alımlar yapıldığında ip başına düşen maliyet değeri azalmaktadır. Özellikle, toplu üretim yapacak kişiler bundan dolayı toptan veya kilo ile alım gerçekleştirmektedir. 50 gr Amigurumi ipi veya 100 gr Amigurumi ipi seçenekleri bulunan ürünlerde, kilo ile alım yapmak da mümkündür. Amigurumi ipi seti olarak yapılan alımlarda da fiyatlar daha uygun hale gelebilmektedir. Toptan amigurumi ipi satan online sitelerden ya da dükkanlardan da uygun fiyata amigurumi ipi alınabilmektedir. Dönemsel olarak bazı markalar internet alışveriş sitelerinde indirime girebilmektedir. Toplu alım yapacak kişiler bu indirim dönemlerini bekleyerek alışverişlerinden kar edebilir. Online alışveriş dönemlerinde özel olacak indirimlere de dikkat edilebilir. İndirim dönemleri, alım adedi, nereden alındığı ve alınan ip çeşitleri fiyatları değiştirmektedir. Bundan dolayı kesin bir fiyat vermek pek mümkün değildir. 

Amigurumi İpi Markaları

Amigurumi ipi olarak kullanılabilen ip çeşitlerine sahip birçok farklı marka bulunmaktadır. Her bir marka farklı özelliği ile açığa çıkmaktadır. Bazı markalar renk çeşitliliği sunarken bazıları hem renk hem de kalite çeşitliliği sunmaktadır. Hobitu.com gibi internet sitelerinde birçok farklı markaya ve çeşide erişmek mümkündür. Amigurumi ipi ararken genellikle karşılaşılan markalar aşağıdakiler olmaktadır.

 •         Alize Amigurumi İpi
 •         Yarnart Amigurumi İpi
 •         Kartopu Amigurumi İpi
 •         Lanoso Alara Coton Amigurumi İpi  
 •         Etrofil Amigurumi İpi
 •         Diva Amigurumi İpi
 •         Nako Pırlanta Amigurumi İpi
 •         Hobitu Nature Amigurumi İpi
 •         Alize Cotton Gold

Doğru ip markasını seçmeden önce bu markaların ipleri ile yapılan Amigurumi oyuncakların veya diğer yapılan aksesuarların incelenmesi önerilmektedir. Doğru markaya erişmek için fiyat performans karşılaştırılması yapılmalıdır.

Amigurumi İpi Çeşitleri

Amigurumi ipi çeşitleri kalınlıklarına ve renklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Daha detaylı yapılacak olan Amigurumi ürünleri için ince Amigurumi ipi tercih edilirken büyük boyutlardaki figürler için ise Amigurumi ipi kalın olarak tercih edilmektedir.

Amigurumi ipleri çeşitli renklerden oluşabilmektedir. Oyuncak yapımında kullanıyor olduklarından genellikle canlı renkler tercih edilmektedir. Pembe, sarı, turuncu, beyaz, ten rengi gibi renkler ile oyuncağa renk ve detay katılabilmektedir. Göz ve bebek saç detayları için ise kahverengi ve siyah renkli ipler kullanılmaktadır.

Oyuncağın hangi bölgesi için kullanılacağına göre de ipler çeşitlilik gösterebilir. Kullanılacak Amigurumi ip hangisi olacağı yapılacak figüre göre değişebilmektedir. Örneğin, bebeğin kıyafeti gibi detaylarda kadife Amigurumi ipi kullanılırken, emzik detayı için Amigurumi emzik ipi kullanılabilir. Amigurumi saç ipi gibi seçenekler de bulunabilmektedir. Bu özellikteki ipler ile bebeklere detay katmak daha kolay olmaktadır. Ne kadar çok detay o kadar güzel sonuçlar açığa çıkarmaktadır.

Amigurumi İpi İle Neler Yapılır?

“Amigurumi ipi ile neler yapılır?” sorusunun cevabına mutlaka değinilmelidir. Amigurumi oyuncak yapma sanatı olduğundan, Amigurumi ipleri ile de oyuncaklar yapılmaktadır. Yapan kişilerin el işçiliği ve hayal gücüne göre birçok farklı oyuncak ortaya çıkabilmektedir. İlk akla gelen bebek figürü olmakta olup bebeğe katılacak detaylar ile bebekler de çeşitlendirilebilir. Fikir sahibi olmak isteyen kişiler için ise aşağıdaki öneriler getirilebilir.

 •         Kuzu
 •         Koyun
 •         İnek
 •         Buzağı
 •         Fil
 •         Aslan
 •         Kaplan
 •         Bebek
 •         Bebek emziği

Bunların dışında bazı kişiler Amigurumi ipi ile kullanılabilir başka aksesuarlar da yapmaktadır. Özellikle, “Amigurumi ipi ile çanta yapımı veya Amigurumi ipi ile punch yapılır mı?” sıklıkla aratılan başlıklardandır. Amigurumi ipi kullananlar çanta ve punch yapabilmektedir.

Amigurumi İpi Seti

Amigurumi ipi seti, bu sanata yeni başlayacak kişiler için son derece avantajlı olmaktadır. Amigurumi ipi alırken, ipe uygun tığ da alınmalıdır. “Amigurumi ipi ve tığı nasıl olmalı veya Amigurumi ipi kaç numara tığ ile kullanılmalıdır?” yeni başlayanlar için elzem bir konu olduğundan setler ile bu endişe ortadan kalkmaktadır. Çünkü seçilen ipe göre tığ kalınlığı da değişkenlik gösterebilmektedir. Setler ile hem doğru tığa hem de doğru ipe ulaşmak mümkün olmaktadır.

En iyi Amigurumi ipi kullananlar da genellikle setleri tercih etmektedir. Bu sayede oyuncaklarının tüm ipleri benzer iplerden oluşmaktadır. Oyuncağın her bir aşaması benzer örgü teknikleri ile yapılacağı zaman iplerin aynı olması yapımı kolaylaştırmaktadır. El işçiliği gerektiren bir sanat olduğundan yapım aşamasını kolaylaştırmak, çıkan sonucu güzelleştirmektedir.

Amigurumi İpi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsteklerinize en uygun Amigurumi ipi almak için öncelikle yapılacak oyuncağa veya aksesuara karar verilmelidir. Söz konusu bir oyuncak ise oyuncağın renklerine ve detaylarına göre ip çeşitliliği sağlanmalıdır.

Yapılacak olan ürün bir oyuncaksa iplerin %100 pamuk Amigurumi ipi olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Yapılan oyuncaklar ile bebek ve çocuklar temas ettiğinden sürekli temasa maruz kaldıkları ürünün sağlıklı olması gerekmektedir. “En iyi Amigurumi ipi hangisi?” sorusunun cevabı da böylece pamuk olarak verilmiş olmaktadır.

“Amigurumi ipi nereden alınır?” da dikkat edilmesi gereken bir diğer sorudur. En ucuz ve kolay ulaşılabilir alışveriş genellikle internet üzerinden yapılmaktadır. Bu durumda fiyat ve kalite araştırılması yapılmasına özen gösterilmelidir.

Amigurumi yaparken tığ kullanılmaktadır. Tığ kalınlığı atılacak olan ilmeklerin kalınlığını belirlemektedir. Seçilen ipe göre tığ kalınlığı da çeşitlilik göstermektedir. Bundan dolayı ip alınırken üzerinde yazan tığ kalınlığına dikkat edilmelidir. Amigurumi için genellikle önerilen tığ kalınlığı 2- 2.5 mm şeklindedir. Ancak yine de alınan ipin üzerinde yazan tığ numaralarına dikkat edilmelidir.

İpin tiftiklenme potansiyeline de dikkat edilmelidir. Kısa süre içerisinde bozulabilecek bir ip oyuncağın kullanım dışı kalmasına neden olabilir. “Amigurumi ipi nasıl olmalı?” cevabı aranırken ipin sağlam olması ilk cevap olmalıdır. Böylece hem oyuncağın ömrünün uzun olması hem de çocukların oynarken herhangi bir parçasını yutabilme ihtimalinin önüne geçilebilir.

Amigurumi ipi ne kadar alınacağı da dikkat edilmesi gereken bir başlıktır. Bazı durumlarda ipin yetersiz kalması ve benzer ipin bulunamaması oyuncağın görüntüsünü bozabilir. Bundan dolayı yapılacak ürün için ne kadar ip gideceği araştırılmalıdır. Yeterli ip temin elde edilmesine dikkat edilmelidir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.