Kurdele

Sırala
Toplam 75 ürün görüntüleniyor.

Kurdele Nedir?

Sözlük anlamı “geniş ipekli şerit” olan kurdele veya halk arasında kurdela genellikle süsleme amaçlı kullanılan ip çeşididir. Hediye paketleri üzerinde görülmeye alışık olunan ve herkes tarafından bilinen bir ip türüdür. Süsleme amaçlı kullanılması nedeniyle pek çok farklı çeşide sahiptir. Piyasada en çok kullanılan iplik çeşitlerindendir. Hemen hemen her sektörde kurdele kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Kıyafet sektörü direkt olarak kıyafetlerde kurdele kullanırken, hediye paketi yapabilecek her alan paketleme kısmı için kurdelelere yönelmektedir. Ev dekorasyon ürünlerinde kullanılan kurdele detayları ürüne farklı bir dokunuş katarken kişiler eski ürünlerine kurdele ile desen katarak yeni bir ürünmüş izlenimi yaratır. Kurdeleler hayal gücü ve el becerisi ile birleşmesi ile tasarım dünyasına yeni boyutlar katabilen özelliktedir.

Kurdele Çeşitleri

Kurdeleler yapıldıkları malzemelere ve yapılarına göre çeşitlilik göstermektedir. Farklı dokulara, kalınlıklara sahip olabilmektedirler. Kalın kurdele ve ince kurdele ölçüleri 1 cm’den 10 cm’e kadar çeşitlilik göstermektedir. Sanayi tipi üretimlerde bu kalınlıklar daha da artmaktadır. 4 cm kurdele en çok tercih edilen kurdele kalınlığı olmakla birlikte 1 cm kalınlığında da kurdeleler bulunmaktadır. Kurdelelerdeki ana çeşitliliği direkt yapılma biçimlerindeki farklılıklar sağlamaktadır. Kurdela çeşitleri farklı kategorilere ayrılmaktadır.

Grogren kurdele, tül kurdele olarak da bilinmektedir. Genellikle kıyafet veya ev aksesuarlarını süslemede kullanılır. Şeffaf kurdele olarak aranan ipler genellikle Grogren kurdele olmaktadır. Beyaz renkli Grogren kurdeleler adeta şeffaf görünümündedir.

Saten kurdele, satenden yapılan, pürüzsüz ve kaygan bir dokuya sahiptir. Hediye paketlemede, kıyafetlerde kullanılmaktadır. Şık ve zarif bir görünüme sahiptir. Tek başına kemer olarak da kullanımı görülmektedir.

Koton kurdele, pamuk elyaflarından yapılmaktadır. Genellikle desenli kurdeleler olarak üretilmektedir. Çocuk ürünlerinde veya ev dekorasyon ürünlerinde süsleme amacı ile tercih edilmektedir. Genellikle kalınlık ölçüleri 3- 4 cm ve üstü olmaktadır.

Organze kurdele, süsleme sanatında en çok tercih edilen kurdele çeşitlerinden bir diğeridir. Tülü andıran bir yapısı olan organze kurdele, grogren kadar tüle benzememektedir.

Kadife kurdele, kadifeden yapılan ve kıyafetlerde süsleme amacıyla kullanılan kurdele çeşididir. Elbise ve ceketlerde yaka hattını belirtmek için kullanılmaktadır.

Simli kurdele, süslü modeller isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Tokalardan kıyafetlere oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Ne amaçla kullanılacağına karar verilmesi ardından en uygun kurdele seçimi yapılmalıdır. Her bir kurdele seçeneğinin birçok farklı renk çeşidi vardır.

Kurdele Renkleri

Kurdeleler, süsleme aracı olarak kullanıldığından birçok farklı renkte üretilmektedir. Ana tonların hepsinde üretildikleri gibi akla gelebilecek her ara tonda kurdele bulmak mümkündür. Bu tonlar kimi zaman simlerle zenginleştirilerek renklerde çeşitlilikler de sağlanmaktadır. Renkli kurdeleler, ürünlere renk ve canlılık katar. Kurdele ipi, özellikle bazı renkleri ile ön plana çıkarken, gül kurusu kurdele gibi spesifik renkleri ile de tercih edilmektedir. En çok satılan kurdele renkleri arasında aşağıdakiler yer almaktadır.

 •       Beyaz Kurdele
 •       Sarı Kurdele
 •       Lila Kurdele
 •       Lacivert Kurdele
 •       Siyah Kurdele
 •       Kırmızı Kurdele
 •       Pembe Kurdele
 •       Mor Kurdele
 •       Mavi Kurdele
 •       Gold Kurdele
 •       Turuncu Kurdele
 •       Kara Kurdele
 •       Gri Kurdele
 •       Kahverengi Kurdele
 •       Eflatun Kurdele
 •       Yeşil Kurdele

Kurdele Fiyatları

Kurdele fiyatları, kurdele çeşitleri arasında çeşitlilik göstermektedir. Organik pamuk, saten veya ipekten oluşan kurdeleler diğer kurdele çeşitlerine göre daha pahalı olmaktadır. Daha uygun fiyatlı bir alışveriş gerçekleştirmek isteyenler kurdele modelleri arasından saten kurdela yerine organze kurdele satın al seçeneğine yönelmektedir. Kurdeleler metreyle istenilen ölçülerde satın alınabileceği gibi direkt olarak belirli ölçülerde de alınmaktadır. Marka tarafından belirlenen uzunluklarda alınması ve toplu alımlar yapılması kurdeleler başına düşen maliyeti azaltmaktadır. Büyük kurdele olarak adlandırılan kurdeleler genellikle uzun metre uzunluğuna sahip olan kurdelelerdir. Küçük kurdele seçenekleri ise genellikle 1 metre uzunluğunu geçmemektedir. Büyük kurdele alımı daha karlı olmaktadır. Kurdele online satış ile alınabilecek bir iplik çeşididir. İnternet sitelerinde birçok kurdele markasının ürününe erişim sağlanır. İnternet alışverişi, kurdele fiyatı kıyaslaması yapmak ve uygun fiyatlı kurdelelere ulaşmak adına son derece avantajlıdır. Siteler ve markalar arasında kurdela fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Toptan kurdela satışı yapan online sitelerden ya da dükkanlardan da uygun fiyata kurdela alınabilmektedir.

Kurdele İle Neler Yapılabilir?

Kurdele kullanım alanı son derece geniştir. Hediye paketi yapmadan kıyafetlere, ev aksesuarlarından toka yapımına birçok yerde kurdele kullanılır. Dümdüz bir elbise birçok farklı kurdele ile bambaşka bir hale getirebilmektedir. Çizgili kurdele ile desen sağlanabilirken, simli kurdele çeşitleri ile elbiseye desen katılır. Kırmızı kurdela ile elbisenin renginde geçişler sağlanır. Kurdele nakışı ile belirli yerleri ön plana çıkarılır. Kurdele kullanımı ve hayal gücü ile ürüne farklı dokunuşlar katılır. Benzer bir şekilde halı, yatak örtüsü veya masa örtüsü kenarlarına da kurdeleler ile desen yapılır. İstenilen renklerde ve desenlerdeki kurdeleler ile ürünler renklendirilir.

Havlu, yatak örtüsü gibi ürünlerde kurdele oyası yapılmaktadır. Bu yine dümdüz bir ürünün rengarenk veya sıra dışı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Kurdele ip ile mevcuttaki bir şey desenli hale getirilebilir veya sıfırdan bir şey yapılır. Bunlar arasında ise aşağıdaki ürünler yer alır.

 •       Çanta
 •       Sehpa Örtüsü
 •       Havlu Kenarı
 •       İğne Oyası
 •       Toka
 •       Hediye Paketi
 •       Kıyafet Desenleri
 •       Davetiye Süsleme
 •       Ev Aksesuarı Süslemeler

Bazı durumlarda kurdelenin sadece kendisi bile bir ürün olmaktadır. Düğüm teknikleri ile kurdelelerden figürler yapılarak toka ve anahtarlık olarak kullanılır. Yeri geldiğinde çocuklar için oyuncak bile olmaktadır. Kurdele basit bir bağlama işlemi için de kullanılır. Çok yönlü kullanımı ile her evin olmazsa olmazıdır.

Kurdele Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurdele alırken dikkat edilmesi gereken başlıklar yer almaktadır. Öncelikle, kurdelenin ne amaçla kullanılacağına karar verilmelidir. Bebek ürünlerinde kullanılacak bir ürünün koton kurdele olması önerilir. Şifon kurdele, gibi çeşitler özellikle bebeğin cildine temas edecek bir üründe kullanılacaksa ciltte tahribata neden olur. Bu istenmeyen bir durum olması ile birlikte ürünün kullanım dışı kalmasını sağlamaktadır.

Kurdele çeşitlerinin özellikleri de birbirinden farklıdır. Masa örtüsü süslemek için kurdele alırken saten kurdele yerine pamuk kurdele önerilmektedir. Saten kurdele leke tutabilen bir yapı olduğundan ürünün lekeli görünmesine neden olur. Grogren kurdele ise tüle benzeyen yapısı nedeni ile çekilmelere karşı dayanıksızdır. Bu ürünün kısa süre içerisinde eski bir görünüme sahip olmasına neden olmaktadır.

Kurdele fiyatlarının uygun olunması isteniyorsa, organze kurdelelere yönelim gerçekleştirilir. Her bir kurdele türünün alt ve üst kategorileri bulunmaktadır. Ancak organik pamuktan üretilen kurdelelerin yüksek fiyatlı olduğu bilinmelidir.

Grogren ve organze kurdeleler dayanıklılık açısından güçlü çeşitler değildir. Yıkanmaya karşı hassastırlar. Özellikle kıyafetlerde bu olumsuz bir özellik olmaktadır.

Pürüzsüz bir görünüm ve his için saten kurdeleler tercih edilmektedir. Özellikle lüks markalar paketleme esnasında kullanılması üzerinde direkt olarak saten kurdele tercih etmektedir.

Kurdele hassas bir ip çeşididir. Çekilmelere karşı dayanıksızdır.

Ağırlık kaldırması üzerine bir üründe kullanılması halinde olabildiğinde geniş kalınlığa sahip kurdele alınmalıdır. Bu noktada koton kurdeleler daha çok önerilmektedir.

Bebek ürünlerin sadece dokusu değil desenleri ile de koton kurdeleler ön plana çıkmaktadır. Koton kurdeleler basılı desenlere sahip üretilebilmektedir.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.