Dantel İpi

Sırala
Toplam 21 ürün görüntüleniyor.

Dantel İpi Nedir?

Dantel ipi, dantel veya oya yaparken kullanılan iplik türüdür. Tığ yardımı ile ince el işçiliği gerektiren dantel yapımı, sadece belirli iplerle yapılmaktadır. Danteller, özellikle ev dekorasyonunu zenginleştirmek için üretilmektedir. Geleneksel figürlerden olan dantel işlemelerini eski zaman Türk dizilerinde sıklıkla görmek mümkündür. Dantel sevgisi günümüzde hala devam etmekte olup, özellikle kadınlar dantel yapımına büyük bir ilgi göstermektedir. Birçok farklı desen ve işleme yöntemi ile envaı çeşit dantel yapılmaktadır. Doğru ürün doğru dantel ipi seçilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Dantel İpi Numaraları

Dantel ipleri çeşitli kalınlıklarda ve numaralarda bulunur. Düşünülenin aksine dantel iplerin numarası ters orantılı gitmektedir. İplerin numarası arttıkça dantel iplerinin kat sayısı azalır ve ince bir ip halini alır. 30 numaradan, 70 numaraya kadar dantel ipi bulmak mümkündür. Bu noktada “En kalın dantel ipi kaç numara?” sorusunun cevabı 30 numara dantel ipi olmaktadır. “En ince dantel ipi kaç numara?” sorusunun cevabı ise bu noktada 70 numara dantel ipi olmaktadır. Piyasada bulunan dantel ipi numaraları aşağıda yer almaktadır.

 •       30 numara dantel ipi
 •       40 numara dantel ipi
 •       50 numara dantel ipliği
 •       60 numara dantel ipi
 •       70 numara dantel ipi

Dantel ipler inceldikçe ihtiyaç duyulan el işçiliği artmaktadır. Kalın dantel ipleri, özellikle sepet yapımı gibi ağırlık taşıyacak ürünlerde tercih edilmektedir. Naif görünümlü detaylar için 70 numara dantel ipi önerilmektedir.

Dantel İpi Markaları

Örgü sanatında klasik yün örgü ardından en çok yapılan örgü çeşidi dantel olmaktadır. Dekorasyon ve kıyafet sektöründe yaygın şekilde kullanıyor olması dantelin popülerliğini hiçbir zaman kaybetmemesini sağlamıştır. Hammaddesi, dantelin numarası, gramajı ve kat sayısı gibi özellikleri dantel iplerinde çeşitlilik sağlamaktadır. Bu durum her bir markanın benzer ürünler üretmesi kadar kendi içlerinde farklılaşmasını da sağlamaktadır. Her numara ve kat sayısına göre farklı seriler çıkartan markalar bulunduğu gibi, sadece standart dantel ipliği yapan markalar da bulunmaktadır. Piyasada onlarca dantel ipi markası yer alırken özellikle bazı markalar yıllara aşkın deneyimleri ve müşteri memnuniyeti ile ön plana çıkmaktadır. Bu markalar arasında ise aşağıdaki markalar yer almaktadır.

 •       Ören Bayan Dantel İpi
 •       Altınbaşak Dantel İpliği
 •       Yabalı Dantel İpi
 •       Floş Dantel İpi

 

Dantel İpi Fiyatları

Dantel ipi fiyatları, dantel ipliği çeşidi ve markasına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, Ören Bayan dantel ipi fiyatları ve Altınbaşak dantel ipliği fiyatları ufak farklılıklara sahiptir. Dantel ipinin hammaddesi fiyatlardaki ana değişikliği sağlayan ilk unsurdur. %100 pamuktan yapılan dantel ipleri polyester dantel ipi fiyatlarına kıyasla daha yüksektir. Daha ucuz dantel ipi alışverişi yapmak isteyenler bundan dolayı polyester veya naylon dantel ipi çeşitlerine yönelmektedir. Dantel ipi fiyatları en ucuz yüksek gramlarla alındığı zaman bulunmaktadır. 20 gr dantel ipi bulunabildiği gibi 100 gr dantel ipi de bulunmaktadır. Tek seferde yüksek gramajlı yapılan alışverişler birim başına düşen maliyeti azaltmaktadır. Bundan dolayı seri üretim yapan yerler genellikle büyük rulolar halinde satılan dantel ip tercihe etmektedir. Simli dantel ipi fiyatları diğer klasik ip çeşitlerine göre daha yüksek olmaktadır.  Dantel ipliği online satış ile alındığından da son derece karlı hale gelmektedir. Bazı iplik siteleri dönemsel olarak indirime girmekte veya ihraç fazlası ürünler satmaktadır. Böyle dönemlerde yapılan alışverişler son derece karlı olmaktadır. Bazı dönemlerde ise toplu alımlarda ekstra indirim uygulamaktadırlar. Yine bu dönemlerde yapılacak toplu alımlar birim başına düşen maliyeti azaltacaktır.

Dantel İpi Renkleri

Hemen hemen istenilen her renkte dantel ipi bulabilmek mümkündür. Dekorasyon ürünleri, kapsamında kullanılması nedeni ile dantel ip renkleri çeşitliliği oldukça fazladır. Yediden yetmişe her yaşa uygun renk skalası mevcuttur. Dantel dendiğinde ilk akla gelen renk kuşkusuz ki krem rengi dantel ipliği ve beyaz dantel ipi olmaktadır. Ancak her geçen gün renk çeşitliliği artmaktadır. Siyah dantel ipi, gri dantel ipi çeşitleri üretildiği gibi pembe, mavi, turuncu vb. renkli dantel ipi bulabilmek de mümkündür. Sadece renk skalası değil iplerin türünün de değişmesi ile renk tonları da değişmektedir. Özellikle bazı markalar, spesifik olarak yeni seriler üzerine odaklanmaktadır. Ören Bayan parlak dantel ipliği, tüm renklerin daha canlı görünmesi için üretilmiştir. Bu ürünün renklerinin göz alıcı ışıltıda olmasını sağlamaktadır. Benzer bir yöntem ile merserize dantel ipi türleri de üretilmektedir. İpler direkt olarak kendiliğinden parlak olmaktadır. Parlaklıkla beraber ışıltının da olması istendiğinde ise simli dantel ipi seçenekleri devreye girmektedir. Altınbaşak simli dantel ipliği ve Altınbaşak Gold dantel ipliği ışıltı isteyenlerin tercih ettiği serilerdendir. Dantel ipi renkleri canlı ve ışıltılı olması istendiğinde gri simli dantel ipi gibi özel serilere yönelim artmaktadır.

Dantel İpi Çeşitleri

Dantel ip çeşitleri, yapıldıkları hammaddeler, ipin kalınlığı, kat sayısı gibi özelliklere bağlı olarak değişmektedir. Dantel ipleri genellikle koton dantel ipi olarak düşünülmektedir. Ancak, polyester veya naylon gibi maddelerden de yapılmaktadır. Pamuklu dantel ipi, kıyafet ve ev dekorasyon sektöründe kullanılmaktadır. Kalın naylon dantel ipi veya yabalı polyester dantel ipliği ise sadece ev dekorasyon ürünleri için tercih edilmektedir. Pamuk ürünler daha hassas olduğundan, ağırlık taşıması gereken bir ürün için genellikle polyester ve naylon türevleri tercih edilmektedir.

Altınbaşak polyester dantel ipliği gibi seriler ütü istemeyen dantel ipi olmaları ile de bilinmektedir. Pamuk dantel ipliği, daha rahat yıkanabilir olduğundan lekelenme ihtimali yüksek olan ürünler için tercih edilmektedir.

Dantel ipleri numaralarına göre değişmektedir. 30 numaradan 70 numaraya kadar dantel ipi bulmak mümkündür. 70 numara en ince dantel ipi olmakla birlikte genellikle tek veya 3 katlı olmaktadır. Diğer kalın dantel ipliği seçenekleri 3 veya katlı olabilmektedir. Kat sayısı arttıkça ipin dayanıklılığı artmaktadır. Hem numarası düşük hem de kat sayısı fazla olan ürünlerin ise gramajı yüksek olmaktadır.

Dantel İpi İle Neler Yapılır?

Dantel ipliği yumağı alırken ipin yeterli miktarda olması önem taşımaktadır. Bu sayede ürün yapımı sırasında ip yetersizliği sıkıntısı yaşanmaz. Bu noktada da dantel ipliği ile ne yapılacağına karar verilmesi büyük önem taşır. Dantele yeni başlayacak kişiler ne yapacağını bilemezken, dantel sanatının eskileri ise yeni fikir arayışına girerler. Bu gibi durumlarda kişisel yaratıcılık ve el işçiliği devreye girdiği gibi ilk fikirde son derece önemlidir. Güzel bir başlangıç yapmak ve güzel bir ürün açığa çıkarmak isteyenler dantel ile aşağıdaki ürünleri yapmaktadır.

 •       Takı
 •       Saksı
 •       Peçetelik
 •       Bikini
 •       Kıyafet
 •       Tabak Altlığı
 •       Masa Örtüsü
 •       Yatak Örtüsü
 •       Elbise Yakası
 •       Toka
 •       Anahtarlık
 •       Obje
 •       Yastık Kılıfı
 •       Lamba
 •       Çanta
 •       Kutu
 •       Atkı
 •       Şal
 •       Eldiven
 •       Duvar Süsü
 •       Paspas

Her bir ürün farklı bir örme tekniği ile yapılabilmektedir. Bu durum ürün aynı olsa bile farklı desenlerle yapılabilmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı dantel işçiliği adeta uçsuz bucaksızdır. El becerisi ve doğru örme tekniği ile istenilen ürünler rahatlıkla yapılır. Dantel iplerinin doğru tercihlerden yana kullanılması dikkatli olunması gereken bir konudur. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.