Makrome İpi

Sırala
Toplam 550 ürün görüntüleniyor.

Makrome İpi Nedir?

El işlerine olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu artışın altında genellikle aktivite veya ek gelir arayışı yer almaktadır. Elleriyle birbirinden güzel aksesuarlar tasarlayan kişiler ortaya çıkardıkları ürünleri dilerlerse kendileri kullanırken dilerlerse satışa sunabilirler. El işçiliği ile yapılan ürünler arasında makrome sanatı oldukça ön plana çıkmaktadır. Makrome ile birbirinden güzel figürler yapılabilir ve yapılan ürünler son derece kullanışlı olabilir. Duvar süslerinden, paspaslara, çantalardan, anahtarlıklara bir ip ile yapılabilecek hemen hemen her şeyi makrome ipi ile yapmak mümkündür. Makrome çok yönlü bir el sanatı olup tasarımları yapanların hayal gücüne ve el becerisine bağlı olmaktadır.  Makrome yaparken kullanılan iplere ise makrome ipi denmektedir. Çeşitli kalınlıklarda bulunabilen makrome ipleri, amaca uygun olmalıdır. Yapılacak ürüne ve desene göre makrome ipleri seçilmelidir. Sentetik veya naylon malzemeden yapılan makrome ipleri %100 pamuk makrome ipi olarak da bulunabilmektedir. Bundan dolayı makrome sanatı yapılmadan öncesinde yapılacak ürüne karar verilmelidir.

Makrome İpi Çeşitleri Nelerdir?

Makrome ipleri yapıldığı malzeme ve kalınlığına göre çeşitlilik göstermektedir. Makrome ipleri farklı mm’lerde bulunabilmektedir. Yapılacak ürüne göre doğru kalınlıkta ip alınması ise büyük önem taşımaktadır. Bu noktada kişilerin aklına “makrome ipi kaç mm olmalı?” sorusu gelmektedir.

Makrome ipleri 1mm makrome ipi ve 2mm makrome ipi kalınlıklarından başlamaktadır. Bu kalınlıklardaki makrome ipi ile takı, toka ve anahtarlık gibi ince işçilik gerektiren ürünler yapılabilmektedir. İpin kalınlığı ne kadar az olursa uğraştırmasının o kadar fazla olduğunu bilmekte fayda vardır.

3mm makrome ipi de yine benzer ürünler için kullanılabilir. Daha kalın hatlara sahip küçük aksesuarlar yapılması isteniyorsa 3 mm doğru tercih olacaktır.

4mm makrome ipi ve 5 mm makrome ipi ile daha büyük hatlara sahip ürünler yapılmaktadır. Yastık kılıfları, yatak ve masa örtüleri ve duvar dekorları için önerilen kalınlıklarda olmaktadırlar.

10 mm makrome ipi ve 12 mm makrome ipi ise ağırlık taşıyacak daha dayanıklı ürünler için tercih edilmektedir. Yapılacak ürünün boyutlarının büyük olmasının istenmesi halinde kalın makrome ipinin seçilmesinde fayda olacağı bilinmelidir.

Makrome ipi modelleri, büküm sayısına göre de ayrılmaktadır. Tek büküm makrome ipi, taranabilir makrome ipi olup olmamasına göre çeşitlilik göstermektedir. Tek büküm makrome ipleri, ipin tek tek bükülmesi ile hazırlanmaktadır. Bu ip çeşidi bir string olarak da adlandırılmaktadır. Birden fazla ipin tek bir büküm ile bir araya gelmesinden oluşmaktadır. İki kez bükülen ip çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlara ise 2 büküm makrome ipi denmektedir.

Burgulu ip ise yine birden fazla ipin bir araya gelmesi, fakat birkaç kez bükülmesinden kaynaklı olarak burgu halinde bulunmasıdır. Bu ipler ile saçak veya saç görüntüsü verilebilmektedir. Özellikle, süsleme yapılacak ürünlerde burgulu ip tercih edilmektedir.

Makrome ipleri yapıldığı malzemeye göre de farklı gruplara ayrılmaktadır. Sentetik, naylon, polyester makrome ipi ve pamuklu makrome ipi gibi seçenekler en çok karşılaşılan seçenekleridir. Her bir çeşidi hem kullanım alanı hem de fiyat performansı açısından farklılık gösterebiliyor. Cilt ile düzenli temas edecek ürünlerde pamuklu makrome ipleri öneriliyor. Sentetik veya polyester iplerle çalışma sağlanırken çıkan tozlar kişilerde rahatsızlık hissi yaratabiliyor. Bundan dolayı ipin yapıldığı malzemeye de ne amaçla kullanılacağı kesinleştikten sonra karar verilmesi doğru bir adım oluyor.  

Bunun yanı sıra birçok farklı rengi olan makrome ipi bulmak da mümkündür. Mavi, zümrüt yeşili,bej rengi, gold, ekru, gri, siyah, kahverengi, krem rengi gibi renkleri en çok satılan renkler arasındadır. Dileyen kişiler parlak veya simli makrome ipi seçeneklerine de yönelmektedir. Gökkuşağı renkleri ile çalışmak isteyenler ise birkaç farklı makrome ipini bir arada kullanabilirler.

 

Makrome İpi Markaları

Piyasada farklı özellikleri ile ön plana çıkan çeşitli makrome ipi markası bulunmaktadır. Hobitu hem ulaşılabilirliği hem de kalitesi bakımından ilk sıralarda yer alan markalar arasındadır. Hobitu’nun yanı sıra diğer ön plana çıkan markalar ise aşağıdaki gibidir.

Hobitu Makrome İpi

Diva Makrome İpi

Yarnart Makrome İpi  

Birçok markaya internet üzerinden erişim sağlamak mümkündür. Görerek almak isteyen kişiler ise el işi ürünleri satan mağazalarda makrome ipine ulaşabilirler. Yine hem internet hem de makrome ipi satan yerlerde makrome yapılırken kullanılan tığ, kasnak, metre gibi diğer ürünlere de erişebilirler.

Makrome İpi Fiyatları

Makrome ipi fiyatları ipin ham malzemesi ve kalınlığa göre değişkenlik göstermektedir. Markalar arasında da fiyat farklılıkları olabilmektedir. Makrome ipi seti olarak alındığında fiyatlar daha uygun olabilmektedir. Bunun yanı sıra toptan alışverişinde karlı olduğu bilinmelidir. Toptan makrome ipi almak ip başına düşen maliyeti azaltmaktadır. Bunun yanı sıra makrome ipleri kg ve metreye göre de satılabilmektedir. Dileyen kişiler 100 gr makrome ipi veya 1 kilo makrome ipi gibi de alım talebinde bulunabilmektedir. Her bir alım şekli fiyatlarda farklılaşma sağlamaktadır.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde indirim dönemlerinden yararlanılabilir. Ayrıca, kapıda ödeme ve istenilen adrese teslimatta internet alışverişini avantajlı kılmaktadır. Toptan makrome ipi satan online sitelerden ya da dükkanlardan da uygun fiyata makrome ipi alınabilmektedir.

Makrome İpi İle Neler Yapılır?

Makrome ipi ile birçok farklı ürün yapmak mümkündür. Küçük el işçilikleri ile ince figürler açığa çıkarmak kadar büyük objeler de yapmak mümkündür. İnce el işçiliği gerektiren ürünler arasında aşağıdaki ürünler yer alabilmektedir.

Bileklik

Anahtarlık

Kemerler

Daha büyük objelerde ise;

 Çanta

  Salıncak

  Paspas

   Sepet

   Saksı

   Halat

   Hırka

        Yatak ve masa örtüleri (runner)

    Abajur

     Puf veya yastık

        Perde gibi ürünler bulunmaktadır.

Dileyen kişiler hobi olarak dileyenler ise gerçekten ihtiyaçları doğrultusunda bu ürünleri hazırlayarak kullanabilirler.

Makrome İpi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makrome ipi alırken yapılacak ürüne göre ip kalınlığı seçilmesi büyük önem taşımaktadır. 2 numara makrome ipi, 3 numara makrome ipi gibi numaralara ayrılan iplerden işçiliğe en uygun olanı seçilmelidir.

Makrome iplerinin yapıldığı malzemeleri açısından da incelemek gerekmektedir. Cilt ile temas eden ürünlerde tahrişi önlemek ve kolay kullanılabilirliği sağlamak adına yumuşak ve cotton seçeneklerin tercih edilmesi önerilmektedir. Özellikle, çocuklar için yapılan ürünlerde ağıza sokma ihtimaline karşılık ipin direkt olarak koton malzemesinden yapılması önerilmektedir. Bu sayede örme ürün ile ilgili sağlık açısından endişe duyulmasına gerek kalmayacaktır. Dayanıklılığın fazla olması istenildiği zamanlarda ise sentetik ve polyester seçenekleri tercih edilebilir.

Yapılacak işe karar verilmeden öncesinde örnek çalışmalar incelenebilir. Bu sayede en uygun ipin hangisi olabileceği konusunda daha doğru bir karar verilebilir. Uygulanan örgü çeşidine göre de ip seçimi daha doğru yapılacaktır. İnce iplerin kullanımı daha çok beceri gerektirdiğinden el işçiliği ile çok uğraşmak istemeyenler tercihlerini kalın iplerden yana yapmalıdır.

İnternetten alım gerçekleştirilmesi halinde ürün ile ilgili yapılan yorumlar değerlendirilmelidir. İpin dayanıklılığı ve kullanım rahatlığı önemli başlıklardır. Doğru ve kaliteli ip ile güzel işçilikler açığa çıkar.

Yapılacak desene veya figüre göre makrome ipinin burgu sayısına karar verilmelidir. Düz bir desen yapılacaksa tek burgular yeterli olurken, saçaklı ve doğal görüntüler için burgulu makrome ipleri tercih edilmelidir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.