Yazma Modelleri

Sırala
Toplam 127 ürün görüntüleniyor.

Yazma Nedir?

Yazma, geçmişten günümüze gelmeyi başarmış hala sevilerek kullanılan bir aksesuardır. “Yazma ne demek?” sorusu üzerine sözlük anlamına bakıldığında yazma, üzerine boyalar ile desen yapılmış bez anlamı taşımaktadır.  Baş örtüsü, bohça, yemeni veya fular gibi kullanılan yazmalar, yeni moda olarak saç bandı gibi de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle, yaz aylarında rengarenk modeller ile kıyafetlerini renklendirmek isteyen kadınlar farklı farklı yazma modellerine yönelir. Güzel bir kıyafet tamamlayıcısı olduğu gibi başlı başına da önemli bir aksesuardır. El sanatları ile uğraşan kişiler düz bir yazma alıp çeşitli modeller ile yazmalarına kendileri desen katar. Bu tür yazmaları kendileri için yaptıkları gibi ev ekonomisini canlandırmak üzere satışa da sunmaktadırlar. Ancak bunlarla uğraşmak istemeyen kişiler ise direkt olarak desenli üretilmiş yazmalara yönelmektedir. Cenk yazma gibi sektörün bilinen firmaları birçok farklı modeli ile herkesin zevkine uygun model sunmaktadır.   

Yazma Modelleri

Yazma modelleri, desenleri ve üzerlerinde uygulanan el işçiliğine göre çeşitlenmektedir. Yazmalar, dümdüz, tek renkli ve desensiz olabildiği gibi birçok farklı desene sahip olabilmektedir. Bu durum yazmaları direkt üç ayrı kategoriye ayırır; düz yazma, içi boş yazma ve desenli yazma. Dümdüz olan bir yazma alıp dileyenler tığ ile yapılan desenler veya oya yöntemleri ile yazmaları renklendirir. Yazmalar üzerinde uygulanan işçiliklerden biri oyadır. İğne oyası yazma modelleri genellikle yazmanın kenarlarına uygulanan renkli motiflerden oluşmaktadır. Bu motifler, çiçek desenleri, kar taneleri, yıldızlar ve daha birçok farklı modelden oluşur. Bu sayede dümdüz bir görüntüye renkli dokunuşlar katılır. Benzer bir teknik olan tığ oyaları da yine yazmanın üzerindeki belirli alanları veya kenarları renklendirir. Sevilen modellerden olan pullu ve boncuklu yazmalar da yine yazma kenarlarına pullar ve boncuklar işlenmesidir. Sade bir yazma modeli sadece kenarlarına iğne oyası ile işlenecek boncuklar ile süslü bir hale getirilir. Bu yöntem ile püsküllü yazmalar da yapılmaktadır. 2022 yılının yeni yazma örnekleri arasında boncuklu ve iğne oyalı modellerle karşılaşılmaktadır. Her yılın moda renklerine göre yazma modelleri de çeşitlilik göstermektedir. Pembe, mavi, sarı gibi renkler her yılın vazgeçilmez renkleri olsa da ara tonlara özenilen yıllar da bulunmaktadır.

Yazma Çeşitleri

Yazma çeşitleri, yapıldıkları hammaddelere göre değişiklik göstermektedir. En çok tercih edilen yazma modelleri genellikle pamuklu veya kaşmir olanlardır. Özellikle, baş örtüsü olarak kullanan kişiler hem daha sağlıklı hem de kolay kullanılabilir olduklarından %100 pamuk yazma eşarp modellerini tercih etmektedir. Sentetik ipliklerden de yazma çeşitleri yapılmaktadır. Ancak kullanım rahatlığı gereği bu tür modeller önerilmemektedir. Pamuklu yazmalar kolay yıkanabilir ve ütülenebilir özelliktedir. Hava aldıran etkileri nedeni ile özellikle sıcak havalarda saç derisinin havasız kalmasının önüne geçer. Bebek yazma modelleri de genellikle pamuktan yapılmaktadır. Pusetler üzerine örtü olarak veya bebek vücudunu kurulamak için kullanılan yazmaların pamuk hammaddesine sahip olması önerilmektedir.

Yazma çeşitleri renkli veya düz renk olmalarına göre de çeşitlenmektedir. Bunun yanı sıra oyalı veya oyasız olması, boncuk işlemesine sahip olması gibi model farklılıkları da çeşitlilik sağlamaktadır.

Yazma Renkleri

Yazma renkleri geniş kategorilere sahip bir başlıktır. Hemen hemen her renkte yazma bulmak mümkündür. Yazma markaları adeta kıyafet markaları gibi her mevsime özel koleksiyonlar çıkarmaktadır. Örneğin, Cenk yazma modelleri sezonun popüler renklerine ve modasına göre değişmektedir. Kış aylarında koyu ve desensiz yazmalar üretirken yaz aylarında ise rengarenk ürünler piyasaya sürmektedir. Cenk düz yazma modelleri her tonda üretildiği gibi sarı, mor, beyaz, mavi, yeşil popüler yazma renkleri arasındadır. Tek renk modeller olduğu kadar kendiliğinden desenli ve renkli modeller de bulunmaktadır. Çiçek, yıldız bazen ise resimlerden oluşan yazma çeşitleri de yazma modeline renk katmaktadır. Düz renkli modeller aynı zamanda oyalık yazma olarak düşünülmektedir. Kişiler kendileri diledikleri renklerde oyalar yaparak yazmalarını renklendirir. Cenk yazma renkleri, yazmanın kendisine ayrı, boncuk ve oya kısmına ayrı renkler katarak rengarenk ürünler açığa çıkarır.

Yazma Fiyatları

Yazma fiyatları birçok farklı unsura göre çeşitlilik göstermektedir. Öncelikle, yazmanın yapıldığı madde fiyatını direkt olarak etkilemektedir. Pamuk ve kaşmir değerli ve pahalı iplerdir. Kaşmir, pamuk ipliğe göre daha pahalıdır. Pahalı olması ve ütü gerektiren bir kumaş olması kaşmirin popülerliğini biraz da olsa azaltmaktadır. Ancak pamuk, hem kolay yıkanabilir olması hem de sağlıklı olması ile tercih edilen iplik türüdür. Sentetik ipliklerden yapılan yazmalar daha uygun fiyatlıdır. Ucuz yazma fiyatları genellikle bu bahsedilen sentetik ipli yazmalara aittir.

Fiyatlar yazma markasına göre de çeşitlilik göstermektedir. Cenk yazma fiyatları, piyasa genelindeki fiyatlara benzerdir. Ancak modelden modele değişiklik göstermesi ile kesin bir fiyat belirtmek doğru değildir. İnternet üzerinden yapılacak araştırmalar ve alışverişler ile fiyat kıyaslaması yapmak ve uygun fiyatlı bir alışveriş gerçekleştirmek mümkündür.

Yazma fiyatları modellerine göre de değişmektedir. Oya ve tığ işçiliği ciddi bir el işçiliği gerektiren özel sanatlardır. İğne oyası yazma modeller el işçiliği devreye girdiğinden oyasız yazma fiyatları seçeneklerine göre daha yüksektir. Tek renk oyalık yazma modelleri desenlilere göre daha uygun fiyatlıdır. Ekonomik bir alışveriş yapmak isteyen kişiler tek renkli yazma modelleri arasından seçim yapıp yazmalarını kendileri renklendirmektedir.

Yazma alırken özellikle satıcılar toptan alım gerçekleştirmektedir. Toptan yazma alımları ile yazma başına düşen maliyet düşmektedir. Minimum 5 adet ile başlayan toptan alımlar bazı durumlarda sadece kullanmak için alan kişiler için de karlı olmaktadır. Özellikle düz modellerde, kişiler yazmalarını diledikleri gibi renklendirip farklı desenler yapar veya sevdikleri bir modeli yıllarca kullanma imkanı sağlarlar.

Son olarak boyutlara göre de fiyatlar değişmektedir. Genellikle kare şeklinde olan yazma kesimleri, küçük ve büyük boyutlara ayrılır. En çok tercih edilen 100 cm yazmalar olmaktadır.

Yazma Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazma alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunur. Öncelikle, alınan yazmanın ne amaçla kullanılacağı önem taşır. Başörtüsü olarak kullanılacak yazmaların pamuk veya kaşmirden yapıldığına özen gösterilmesi gerekir. Her iki kumaş saçın hava almasını sağlayacağından saç sağlığını olumsuz etkilemeyecektir. Pamuğun daha rahat yıkanabilir olması ve buruşmaması yazmanın kullanım ömrünü uzatmaktadır.

Yazma modelinin rengi de önem taşımaktadır. Siyahen güzel yazma modelleri genellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde tercih edilmelidir. Özellikle, yine başörtüsü olarak kullanılacak yazmaların siyah olması yaz aylarında zorluk çıkarmaktadır. Siyah ve kahverengi gibi koyu renkler güneşi emdiğinden yaz aylarında sıcaklamalara neden olacaktır. Bundan dolayı mevsime göre renk seçilmesi büyük önem taşır.

Düz renk bir yazma alınacak ve kişi tarafından işleme yapılacaksa seçilen oya ipine dikkat edilmesi gerekir. Her ip ile tığ ve oya işçiliği yapılmamaktadır. Bu noktada dantel ipleri vb. ipler tercih edilmesi önerilmektedir.

Yazma modelleri düz kategorisinde olduğunda markalar tarafından kenarları işleme yapılması adına boş bırakılmıştır. İşleme yapılması düşünülmüyorsa alınan yazma modellerinin kenarlarına dikkat edilmelidir. Bazen desen gereği veya iplik yapısı gereği düz modeller muhakkak ki işleme gerektirecektir.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.