Rafya İp

Sırala
Toplam 38 ürün görüntüleniyor.

Rafya İp Nedir?

Tekstil, dekorasyon ve inşaat sektöründe kullanılan rafya ip, kökeni Madagaskar’a dayanan bir ip çeşididir. Kendine has dokusu rafya ipi görenlerde “rafya ip neyden yapılır?” sorusunu uyandırmaktadır. Rafya ip, Madagaskar’da bulunan palmiye ağaçlarının yapraklarından üretilmektedir. Rafya hurması olarak da adlandırılmaktadır. Bu doğal ip türünün çıkış noktası, bölge halkının bir şeyleri bağlamak için ağacın yapraklarını kullanmasıyla başlamıştır. %100 rafyadan oluşan rafya ipler bulunabildiği gibi sentetik ipler ile karıştırılmış formlarına ulaşmak da mümkündür.  Doğal rafya ipleri, ince uzun ve kabarık yapıdadır. Birkaç lifin bir araya getirilmesi ile belirli kalınlık derecelerine getirilir. Dayanıklı bir ip türü olan rafya, suya, kırılmaya ve yıpranmaya karşı dirençlidir. Samana benzer görüntülerde bulunabildiği gibi, sentetik karışımlı rafya ipleri birçok farklı renkte ve parlak yapıda da üretilmektedir. Doğal rafya iplerin de boyanmış hallerine erişmek mümkündür. Cilt ile uyumlu olması ve alerjik özellik göstermemesi nedeniyle rahatça kullanılabilen bir ip çeşididir.

Rafya İp Çeşitleri

Rafya ip, belirli özellikleri nedeniyle farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Rafya ip çeşitleri aşağıda yer alan başlıklara göre değişmektedir.

İpin saflık derecesi: Rafya ipler, %100 yaprak liflerinden üretilebildiği gibi sentetik maddeler ile karıştırılarak da üretilmektedir. Sentetik madde olarak polipropilenden faydalanılmaktadır. Hem daha uygun fiyatlı olması hem de kolay kullanılabilir olması nedeniyle sentetik formları da oldukça yaygın kullanılmaktadır. Saf rafya ipleri samana benzer görüntüsü ile karakteristik bir ip türüdür. Sentetik bazlılar ise herkes tarafından görülmeye alışılmış bir iplik çeşididir.

Kalınlıkları ve uzunlukları: Rafya ipler sarıldıkları makarada maksimum 1.5 metre uzunluğunda bulunmaktadır. Düzensiz genişlikte ve karışık halde satılan bu ipler doğal içerikli ipler olmaktadır. Doğal ipin kendine ait karakteristik dokusu satışa hazırlanırken değiştirilememektedir. Ancak sentetik rafya ipleri farklı kalınlıklarda ve uzunluklarda bulmak mümkündür. İnce ve kalın seçeneklere ulaşmak sentetik rafya ipleriyle mümkündür.

Renk çeşitleri: Rafya iplik doğal yapıdaki lifli yapısı sayesinde boyayı emmesi sebebiyle rahatlıkla boyanan bir ip çeşididir. Kendine has rengi saman rengine andıran bir renk olup, çeşitli işlemler ile birçok farklı renge boyanabilir. Sentetik bazlı olan iplerde renk çeşitliliği artmaktadır. Ebruli gibi çeşitli renkleri bir arada bulunduran veya simli rafya ip çeşitlerine, sentetik formlarda rastlamak mümkündür.

Rafya İp Renkleri

Rafya ip renkler başlığı altında oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Doğal formlardaki rafya ipler genellikle klasik renklerden oluşuyor olup; beyaz, siyah, yeşil, kırmızı, gri, turuncu ve siyahi tonlarda olmaktadır. Sentetik formdaki ipler ise standart renklere ek olarak birçok farklı ara tonda üretilmektedir. Metalik, neon veya gold gibi karakteristik renkli rafya ipler bulmak mümkündür. Özellikle, hediye paketlemede veya dekorasyon ürünlerinde kullanılması adına tedarik edilen rafya iplerin, bu tonlara da sahip olması sevilen özelliklerindendir.

Ev içi dekorasyonunda bohem bir görüntü yaratmak isteyen kişiler doğal rafya ipi rengini tercih etmektedir. Ancak rengarenk dokunuşlar ile dekorasyonuna renk katmak isteyenler birçok farklı renkteki rafya ipleri kullanır.

Rafya İp Fiyatları

Rafya ip fiyatları, ipin doğallık derecesi, markası ve gramajına göre değişmektedir. Bükümlü rafya ip, genellikle 1.5 metrelik makaralarda satılıyor olup, doğal renginde olması halinde fiyatları standart olmaktadır. Ancak iplerin boyanması fiyatları değiştirmektedir. Rafya ip fiyat araştırması yapılırken ipin içeriğine dikkat edilmelidir. Sentetik formlarında fiyat çeşitliliği ile karşılaşılır. İnternet üzerinden yapılacak alışverişlerde satın al denilmeden öncesinde fiyat araştırılması yapılabilmektedir. Böyle en uygun fiyatlı alışveriş gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra, bazı iplik siteleri toplu alımlarda indirim yapmakta veya ip setleri sunmaktadır. Bu seçenekler ile ip başına düşen maliyet azalacak ve en ucuz fiyatlı alışveriş yapılmış olacaktır.

Rafya İp İle Neler Yapılır?

Örgü rafya ip ile dekorasyona dair neredeyse her şey yapılmaktadır. Yapılacak ürüne göre şiş kalınlığının seçilmesi yeterli olan bu ip türü, kendine has dokusu ile eşyalara farklı bir dokunuş katılmasını sağlar. Sert ve şeritli bir ip yapısına sahip olan rafya ip, elle de örülmektedir. Bazı durumlarda herhangi bir örme işlemi yapılmadan sadece ip olarak da kullanılmaktadır. Parti balonlarının altına bağlanan metalik ipler genellikle rafya ip olmaktadır. Bunun yanı sıra rafya ipler ile aşağıdaki ürünler yapılmaktadır.

Çanta: Raffia ip, çanta yapımında kullanılmaktadır. Kendine ait dokusu ve bükümlü yapısı şık çanta modellerini açığa çıkarmaktadır. İpin dayanıklı olması ve su geçirmemesi de çantanın kullanılabilirliğini arttırmaktadır. Saman rengini andıran rafya hasır ip, plaj çantası üretiminde de konsepte uyumu nedeniyle tercih edilmektedir. Rafya ipler kullanılırken, yuvarlak çanta ve sepet şeklinde çanta tercih edilen modeller olmaktadır. Şapka yapımında da rafya ip kullanılmaktadır.

Paspas ve kilim: Doğal rafya ip halı ve paspas yapımında da kullanılır. Dayanıklı dokusu dış mekanda da kullanım için uygun olmasını sağlamaktadır. Suyu geçirmemesi ve kaymaması nedeniyle kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

Hediye paketleme: Rafya kağıt ip olarak da düşünülmektedir. Hediye paketlerini paketlemede veya paketin içini dolduracak fon olarak kullanılmaktadır. Rafya hasır ip, hediyeye konsept bir hediye dokunuşu katmaktadır.Renkli rafya ip, hediye paketleme için sevilen ip türlerindendir. Şık dokusu ile hediye paketlerine şıklık ve canlılık katarlar. Hediyelik zeytinyağı, reçel vb. ürünlerde süs görevi görmektedirler.

Ev dekorasyon ürünleri: Örgü rafya ip, bardak kılıfı, saksı, ayna çevresini kaplamak adına süs, gazetelik ve dergilik gibi dekorasyon ürünleri üretiminde de kullanılmaktadır.

Amerikan servisi: Rafya ip supla ve degrade yapımında da kullanılmaktadır. Amerikan servisi olarak veya masa üstü dekoru olarak kullanılan bu ürünler rafya ip ile sevilen ürünlerdir. Rafya ipin suya dayanıklı olması, yapılan ürünlerin rahatlıkla kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Standart ip: Doğal rafya ipler direkt bir şeyleri birbirine bağlamak için de kullanılır.

Rafya İp Nerede Satılır?

Rafya ip ithal bir ip türüdür. Diğer ipler ile kıyaslandığında fiyatları biraz daha yüksek olabilmektedir. Çeşitli kullanım alanları ipin satıldığı yerleri de arttırmaktadır. Dayanıklı bir ip olması nedeniyle bahçe işlerinde de rafya ip kullanılmaktadır. Bu durum bahçe malzemeleri satan mağazalarda rafya ip bulunmasını mümkün kılmaktadır.

Balonlar altında yer alan rengarenk ipler rafya iplerdir. Birçok parti evinde veya balon satan yerde rafya ip bulunmaktadır.  

Hemen hemen her ip çeşidini satan tuhafiyelerde de rafya ip bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hobi ürünleri ve malzemeleri satan yerlerde de birçok farklı çeşitte rafya ip bulmak mümkündür.

Son dönemlerin en popüler alışveriş kaynaklarından biri olan online alışveriş bu başlık altında da gündeme gelmektedir. Rafya ip alırken internette yer alan yüzlerce iplik sitesinden biri de iplik almaya imkan tanır. İnternet siteleri arasında fiyat kıyaslaması yapmak ve sadece birkaç dakikada aranan ürüne ulaşmak zahmetsiz bir alışveriş yapılmasını sağlar. Alacağı ipi görerek almak isteyen kişiler mağazaları tercih etse de internette yapılacak birkaç dakikalık aramada aranan renkteki rafya ipe ulaşılır. Toplu alımlarda indirimlere denk gelinmesi ise alışverişi ekonomik hale getirir. Rafya ip markaları arasında sevilen markalardan biri olan Fibra Natura’ya internette de ulaşmak mümkündür. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.