Örgü Kitleri

Sırala
Toplam 17 ürün görüntüleniyor.

Örgü Kitleri Nedir?

Örgü kitleri, el işi sanatına yeni başlayacak kişiler tarafından sevilen setlerdir. “Örgü kiti ne demek?” kit kavramı duyulduğunda akla gelen ilk sorulardan biri olmaktadır. Örgü kiti, bir diğer adıyla örgü seti içerisinde bir ürünü yapmak için ihtiyacınız olan tüm materyalleri barından bir settir. Yapılacak ürün veya tekniğe göre ihtiyaç duyulan malzemeler değişebileceği gibi tığ, şiş, yün, ip, makas, düğme ve kasnak gibi çeşitli materyallerden oluşmaktadır. Kitler, zorluk derecelerine göre seviyelere ayrılmaktadır. İlk başlayanlar için başlangıç kitleri önerilmektedir. Başlangıç setleri, örgü sanatına ilk başlayan kişiler için tasarlanmıştır. Başlangıç seti ardından kişiler birçok farklı ürünün örgü seti haline erişim sağlamaktadır. Yapılacak ürünlere veya örgü sanatına göre kitler çeşitlilik göstermektedir. Her bir el işi sanatı için farklı örgü kitleri bulmak mümkündür.

Örgü Kiti Çeşitleri

Örgü sanatı birçok farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bazı örgü türleri için ihtiyaç duyulan tüm malzemeler değişmektedir. Bazıları için ise değişen tek şey örgü tekniğidir. Örgü kiti çeşitleri, yapılacak ürüne, örgü çeşidine veya ürün boyutlarına göre değişmektedir.

Amigurumi örgü seti: Amigurumi örgü kiti, Amigurumi sanatı için gerekli olan materyalleri kapsayan setlerdir. İçerisinde Amigurumi ipi, ip kalınlığına uygun şiş, seçilen figür için gerekli olması halinde düğme veya farklı çeşit iplikleri bulunduran setlerdir. Ayıcık, tavşan veya bebek gibi çeşitli tasarımlara sahiptirler. Yapılması istenilen tasarımın seçilmesi ile tasarımın ihtiyacı olan tüm malzemelere tek set içerisinde ulaşmak mümkündür. Ürünlerin yapılışı basamak basamak setler içinde anlatılmaktadır. Amigurumi bebek kiti, bu kitler arasında en çok seçilen tasarımlar olmaktadır.  Amigurumi sanatı ile yapılacak olan bez bebek yapımı için gerekli tüm materyaller set içerisinde bulunmaktadır. Yeni başlayan kişiler için Amigurumi başlangıç kiti önerilmektedir. Daha kolay tasarımların materyallerini bulunduran başlangıç setleri, içerisinde yapılış talimatlarını da bulundurmaktadır. Amigurumi kitleri arasında ön plana çıkan marka Tuva Amigurumi Kiti olmaktadır.

Punch kiti: Punch kitleri, bir punch yapımı için gerekli olan tüm materyalleri barındıran settir. Punch kiti içerisinde uygun iğneler, yapılacak desene göre uygun renkli ipler, kasnak ve kopya kağıdı yer almaktadır. Bazı setlerde kopya kağıtları yerine direkt desenli kumaşlar da bulunmaktadır. Bitiminde duvar süsü, yastık veya yorgan deseni gibi çeşitli alanlarda kullanılabilen punchlar, son dönemlerin popüler hobilerindendir. Bu durum kişilerin punch başlangıç kiti çeşitlerine yönelimini arttırmaktadır. Çocuk odaları için ayrı, ev dekorasyonu için ayrı desenli kitlere ulaşmak mümkündür.

Yün örgü kitleri: Hobi olarak örgüye başlamak isteyen kişilerin tercih ettiği setlerdir. İplik ve şiş bilgisi olmayan kişiler için kolaylık sağlamaktadırlar. Seçecekleri tasarım için gerekli olan tüm malzemelerin bulunduğu bu setler, özellikle çocuk hobi setleri başlığı altında da toplanmaktadır. El becerisi gelişmesi adına yün örgü kitleri, çocuk seçeneklerine de ayrılmaktadır. Bu setlerde şişler plastikten olup çocuklara zarar veremeyecek şekilde tasarlanmıştır. Yetişkin ün örgü kitleri, battaniye, yastık, panço, atkı, bere ve daha birçok farklı tasarımı kapsamaktadır.

Örgü Kiti Fiyatları

Örgü kiti fiyatları, kitin kapsamlılığına göre değişmektedir. İçerisinde bulunan materyal sayısı, materyallerin kalitesi ve tasarım ürünün boyutu gibi etkenler fiyatı etkilemektedir. İçerisinde bulunan ip çeşitliliği artması ve iplerin yapıldığı hammaddelerin pamuk gibi saf maddelerden olması kit fiyatlarını arttırmaktadır. Kasnak bulunan setlerde kasnakların plastik yerine ahşap olması da fiyatları direkt olarak arttırmaktadır. Daha ekonomik olmasını isteyen kişiler, basit modeller seçerek ip çeşitlerini kendileri sağlamaktadır. Ancak, iplerin farklı markalara ait olması ürün bütünlüğünü bozabildiğinden bu davranış önerilmemektedir. Bunun yerine ekonomik bir alışveriş için online alışveriş önerilmektedir.

İnternet üzerinden yapılan alışverişler sayesinde, birçok farklı örgü kitine ulaşım sağlanır. Örgü kitleri arasında fiyat kıyaslaması yapılmaktadır. Bazı siteler dönemsel indirime girerek, set fiyatlarını düşürmektedir. Tüm bunlar karlı bir alışveriş yapılmasını sağlamaktadır.

Örgü Kitinde Neler Bulunur?

Örgü kitleri, yapılacak örgü çeşidi ve tasarıma göre farklı materyallere sahiptir. En basit örgü kiti; çeşitli renklerde ipler, iplere uygun şişler ve kasnaktan oluşmaktadır. Ürün modeline göre aynı ipin çeşitli renklerine ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı modellerde çeşitli ip çeşitleri de yer alabilmektedir. Bu durum tamamı ile ürün modeline bağlıdır. Alınan örgü kitine göre içerisinde bulunan materyaller de değişecektir.

Amigurumi setleri; Amigurumi ipleri, ipe uygun şiş, yapılacak oyuncağa uygun düğmeler veya boncuklar içermektedir.

Makrome seti; makrome ipi, iplerin sabitlenmesi için ahşap bir sopa ve çeşitli boncuklardan oluşmaktadır.

Yün setleri; yün ip, şiş, çeşitli düğmeler veya boncuklardan oluşmaktadır. Yün setleri klasik örgü seti gibi de düşünülebileceğinden farklı türde ip çeşitlerinden de oluşabilmektedir.

Tüm setler yapılacak tasarıma göre daha fazla materyale sahip olabilmektedir. Bazı örgü setleri daha kapsamlı olabilmektedir. Bu tür setler içerisinde, yapıştırıcılar, çeşitli iğneler, makaslar, figürler, kumaşlar, tebeşir ve daha pek çok materyal bulunmaktadır.

Örgü Kiti İle Neler Yapılır?

Örgü kiti alırken genellikle açığa çıkacak ürün bellidir. Bu ürün bir bez bebek, ayı, tavşan gibi oyuncak olabilmektedir. Yün setleri gibi setler genellikle, atkı, şal veya kazak gibi ürün tasarımlarına sahiptir. Makrome sanatında duvar süsleri yapılmaktadır. Punch kitleri kimi zaman kanaviçe için de kullanılmaktadır. Kanaviçe veya punchlar, duvar süsü, çanta veya battaniyelere desen olarak da kullanılmaktadır. Örgü kiti alırken yapılacak ürün belli olmasına rağmen bazı kişiler malzemeleri farklı tasarımlar için de kullanmaktadır. Çıkan malzemeler hali hazırda bulunan malzemeler ile birleştirilerek farklı ürünler yapılmaktadır. Hem setler hem de özgün dokunuşlar ile aşağıdaki ürünler yapılmaktadır.

 •       Battaniye
 •       Masa Örtüsü
 •       Yatak Örtüsü
 •       Şal
 •       Atkı
 •       Bere
 •       Oyuncak
 •       Bebek Hırkası
 •       Duvar Süsü
 •       Yastık Kılıfları
 •       Panço
 •       Kazak
 •       Çanta

Örgü Kiti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada birçok farklı örgü kiti bulunmaktadır. Bir örgü kiti alırken içerisinde yer alan materyaller son derece önemlidir. Alınan setten tam verim elde edilebilmesi için bazı maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

 •       Yapılacak ürün için ne tür materyallere ihtiyaç duyulduğu araştırılmalıdır. Alınacak sette tüm materyallerin olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 •       Setler toplu ürün alımı sağladığı için malzemelerin tek tek alınmasına kıyasla daha ekonomik olmalıdır. Set içerisinde yer alan malzemenin ücretlendirilmesi, tek tek alındığındaki ücretlerine göre kıyaslanmalıdır.
 •       Set içerisinde yer alan iplerin, tasarım için yeterli olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 •       Düğme, boncuk vb. materyaller içeren tasarımlarda yedek materyal konulmuş olmasına özen gösterilmelidir.
 •       İlk defa örgü yapacak biri başlangıç kitlerini tercih etmelidir.
 •       Çocuklar için örgü seti alınıyorsa, ürünlerin çocuk kullanımı için uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 •       Tasarımda belirtilen ölçülerden daha büyük bir ürün yapılacaksa, set içerisindeki ip markasına ait olan yedek ipler de tedarik edilmelidir.
 •       Kutu üzerinde yer alan tasarımın bire bir aynısının yapılabilmesi için kutu içerisinde yer alan yapılış talimatları takip edilmelidir.
 •       Örgü kiti alındıktan sonra içerisindeki materyallerin eksik olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 •       Birkaç kez başlangıç kiti bitirilmesi ardından klasik setlere geçiş yapılmalıdır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.