Kasnak

Sırala
Toplam 72 ürün görüntüleniyor.

Kasnak Nedir? 

Kasnak anlamı kelime olarak enli çemberdir. Kasnak, iğne işi çalışmalarında kumaşı gergin ve sabit tutarak projenin rahat bir şekilde işlenmesini sağlayan, çoğunlukla halka şeklinde olan bir alettir. Farklı boyutları bulunan kasnaklarda kumaşı sıkıştırmak ve gerginliğini ayarlamak için genellikle vida bulunur. Kumaş çift dairesel halka arasında vida aracılığı ile sıkıştırılarak sıkı ve gergin tutulur. Modern kasnak çeşitleri arasında vidasız kasnak seçenekleri de mevcuttur. Vidasız kasnak nasıl kullanılır sorusunun cevabı; iki halkadan oluşan kasnak arasına kumaşı gererek vidasız kasnak kullanılır. 

Tahta, fildişi veya kemikten yapılan kasnaklar dizden destek alarak tek elle kullanılabilmektedir. Plastikten yapılan vidasız modern kasnaklara ise kumaşı direkt takarak çalışmak mümkündür. Vidasız kasnak çeşitleri amatörler için daha kullanışlıdır. Ayrıca plastik kasnak fiyatları genel olarak uygun fiyatlıdır. İki elin serbest kullanılması gerektiği durumlar için ise ayaklı bir masadan da destek alınır ya da sadece nakış için kullanılan ayaklı kasnaklar tercih edilir. Kasnakların farklı iğne işi çalışmaları için uygun şekillerde tasarlanmış birçok modeli bulunur. En çok tercih edilen kasnak ebatı ise orta boylardır. 

Kasnak Fiyatları

Kasnak satan birçok online platform ve yerel mağaza bulunmaktadır. Kasnaklar ayrı ayrı ve kasnak seti halinde olmak üzere iki şekilde satılır. Kasnak fiyatları modeline, yapım maddesine ve ebatına göre fiyat farklılığı gösterir. Tuhafiye gibi satış yerleri ev hanımları tarafından ya da yakından görerek satın almak isteyenler tarafından daha sık tercih edilmektedir. 

Online platformlarda ise toplu satın alımlar ve kampanyalar daha avantajlı olmaktadır. Ucuz kasnak arayışlarında belli bir miktarın üzerinde kasnak al kargo bedava fırsatları online platformanları daha cazip hale getiriyor. Kasnak fıyatları araştırması yapanlar projesine uygun kasnak önerileri ile karşılaşıyor. Etamin üzerinde çalışma yapacaklar etamin kasnak satın al önerisi yapılıyor. Çünkü hangi kasnağın seçileceği kullanıldığı kumaşa göre farklılık gösteriyor. Kanaviçe kasnak fiyatları ise set halinde satın alındığında daha uygun fiyatlıdır. Toptan kasnak satan online sitelerden ya da dükkanlardan da uygun fiyata kasnak alınabilmektedir.

Kasnak Modelleri

Kasnak çeşitleri işlenecek kumaş türüne, kullanım amacına ve üretim maddesine göre farklılık göstermektedir. Her kullanıcının kasnak seçimi projesine göre şekillenir. Örneğin; çerçeve kasnak ile oluşturulacak ise ayaklı ya da çivili kasnak tercih edilmemelidir.

Çivili Kasnak Modelleri: Kasnağın üzerine çakılmış çivilerin bulunduğu kasnak modeline denir. Çoğunlukla lif örmek için tercih edilir. 

Demir ve Çelik Kasnak Modelleri (Metal Kasnak): Demir, çelik veya metalden yapılan kasnak çeşitleridir. Çoğunlukla dream catcher (düş kapanı) ya da takı yapımında tercih edilir. 

Vidalı Ahşap Kasnak (Tahta Kasnak): Vida sayesinde istenilen gerginlik ayarlanabilir, bu sebepten genellikle kumaşın üzerine işleme yapılırken tercih edilir. 

Makrome Kasnak: Makrome kasnak en çok düş kapanı yapımında tercih ediliyor. Makrome kasnakların tahta, çelik, plastik gibi birçok halka türü vardır. 

Kanaviçe Kasnak Modelleri: Keten bezi, çuval sedir ya da balya gibi kumaşların işleme sırasında gergin kalması için tercih edilir. Kaliteli modelleri el işi ile beraber çerçeve olarak da kullanılır. 

Geometrik Kasnak Modelleri: Kare kasnak, dikdörtgen kasnak, üçgen kasnak, oval kasnak, daire kasnak (yuvarlak kasnak modelleri) şekilleri en çok tercih edilen geometrik kasnak şekilleri arasındadır. Çeşitli hayvan figürlü ya da bitki figürleri şekilli kasnak modelleri de vardır. 

Punch Kasnak: Vidalı nakış kasnak modellerinden biri olan punch kasnak, 2 adet vidali punch kasnaktan ve kasnak altlığından oluşmaktadır. Punch nakışı için tercih edilen bu kasnaklar genel olarak takım halinde satılır. 

Plastik Kasnak: Plastik kasnaklar genelde ilk başlayanlar tarafından tercih edilir. Vidalı ve vidasız modelleri de bulunur. 

Etamin Kasnak Modelleri: Etamin kasnak, etamin işlemesi için kullanılır. İşleme bittikten sonra kasnak çerçeve olarak da kullanılmaktadır. Çoğunlukla ahşap olanlar tercih edilir. Etamin kasnak seti ile ikili ya da üçlü takımlar da alınmaktadır.

Tuval Kasnak: Tuval kasnak resim yapma aletidir. Bu kasnak ile nakış değil resim sanatı tercih edilir. Tuval kasnak kare kasnak modelleri ya da dikdörtgen kasnak modelleri şeklindedir. Ressamlar kumaşlarını bu kasnakta gerdirir ve resimlerini çizer.

Kasnak Boyutları

Kasnak boyutları 10 cm ile 60 cm arasında küçük kasnak, orta boy kasnak ve büyük kasnak olarak değişiklik göstermektedir. Fakat bunların dışında da daha az tercih edilen farklı kasnak ölçüleri vardır. En büyükleri genellikle çerçeve ya da resim sanatı için tercih edilirken mini kasnak modelleri kolye gibi takı türleri için tercih edilir. 60 cm kasnak, 50 cm kasnak ya da 40 cm kasnak çeşitleri genellikle düş kapanı yapımı için kullanılır. 20 cm kasnak ve 26 cm kasnak ise etamin ya da  kenaviçe işlemek için sıklıkla tercih edilir. Kasnak boyutları proje amacına göre değişiklik gösterir. Kasnak boyutunu ya da modelini proje amacı belirler. 

Kasnak İle Neler Yapılır?

  • Endüstriyel üretim: Kasnaklar endüstriyel üretimde de sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat hobi ya da süsleme amaçlı kullanılan kasnaklar endüstriyel kasnaklardan farklılık gösterir. Endüstriyel kasnak düz kasnak olarak da bilinmektedir ve makineler için ayarlı kasnak kullanılır. Hobi amaçlı kullanılan kasnaklar endüstriyel amaçlı kullanılan kasnaklardan daha uygun fiyatlıdır. Endüstride kullanılan kasnaklar makinelerin dönme hareketinin devam etmesini sağlamaktadır. Vinçlerde, tekstil makinelerinde, motorlu taşıtlarda ve birçok alanda da kullanılır. 
    • Takı: Takı yapılırken tercih edilen kasnaklar mini kasnak türleridir. Takı ya kanaviçe yapılarak ya da etamin işlenerek yapılır. Genellikle vidalı kasnak tercih edilir.
    • Etamin işlemek: Etamin kumaşının üzerine küçük çarpılarla desenler oluşturulur. Etamin işlenirken vidalı ya da vidasız kasnak kullanılır. 

  • Kanaviçe: Keten bezi gibi kumaşların üzerine minik çarpılarla desenler işlenir. Çoğunlukla vidalı kasnak tercih edilir. 
  • Punch nakışı: Punch nakışı için tercih edilen kasnak türleri takım halinde satılır ve 3 parçadan oluşur. 
  • Kasnak ile yastık, kırlent, yorgan, pike gibi ev tekstil ürünlerini süslemek: Vidalı ya da vidasız kasnak ile kumaş büyük ya da küçük desenler ile süslenir. Kasnak kumaşın sabit ve gergin kalmasını sağlar.

Kasnak Nerede Satılır? 

Online platformlar: Kasnak birçok nakışa özel online platformda satılır. Online alımların en etkili avantajı mağaza dolaşarak zaman kaybedilmemesidir. Online platformanlarda ayrıca set halinde kasnak satın al kargo bizden gibi promosyonlar bulunduğu için avantajlıdır. Ek olarak ise büyük her türlü ürünün yer aldığı alışveriş sitelerinden de kasnak satışı yapılmaktadır.

Tuhafiyeler: Tarihi geçmişi olan bir sanat ve zanaat olduğu için tuhafiye gibi esnaf dükkanlarında da satılmaktadır. İstanbul Kapalıçarşı tuhafiyelerinde her amaca uygun kasnak çeşitleri bulunur. Toplu alımlar için Kapalıçarşı gibi bölgelerde tuhafiyelerle anlaşıp sipariş vermek de mümkündür. 

Kasnak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanım amacı: Kasnak satın alırken kullanım amacına göre karar verilmelidir. Kasnak modelleri, boyu ve şekli proje amacına göre belirlenir. Genellikle makrome için üçlü kasnak seti, lif örmek için çivili kasnak, kanaviçe için oval pano kasnak setleri, punch nakışı için punch kasnak seti kullanılmaktadır. 

Boyutu: Projeye karar verilirken proje boyutuna göre kasnak seçimi yapılmalıdır. İlk kez kasnak kullanacaklar orta boy (15-20) kasnak seçmelidir. 

Kasnak modeli:Kasnak; işleme yapılan kumaşı, ürünü ya da kıyafeti sabitler ve kaymasını önler.  Kasnağın ürün kalitesi ve pürüzsüzlüğü de özellikle narin kumaşların zede almaması için önemlidir. Kasnak çerçeve amaçlı da kullanılırken şekline dikkat edilir. Ahşap kasnak çeşitleri, kasnak pano olarak da kullanıldığı için hem görüntü hem de kullanış açısından en çok satın alınan kasnak modelidir. Kasnak modeli konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kasnak vidasız mı ya da vidalı mı sorusu. Vidasız kasnak yeni başlayanlar için daha uygundur. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.