Çocuklara Örgü Öğretme Rehberi

Çocuklara Örgü Öğretme Rehberi

28 Ekim 2021

Çocuklara Örgü Öğretmek İçin Doğru Zaman Ne Zaman?

Çocuklarınıza hangi yaşta örgü öğreteceğiniz tamamıyla çocuğunuza bağlıdır. Bazı çocuklar beş veya altı yaşlarında örmeyi rahatlıkla öğrenebilir, ancak bazı çocuklar bu yaşlarda hala gerekli el-göz koordinasyonuna (veya dikkat süresine) sahip olmayabilir. Bu nedenle çocuğun bu özellikleri dikkatle izlenmeli ve fark edilmelidir.

Yetiştirdiğiniz ya da çalıştığınız yerde sorumluluğunu üstlendiğiniz çocuğu tanımak, örgü öğretme sürecinde önemli bir rol oynar. Sizin ya da bir başkasının örgü ördüğünü gördüklerinde örgünüzle ilgilenirler, örgüyle ilgili sorular sorarlar ve örgü örmeye dair bir hamlede bulunabilirler. Bu durumda çocuğun bu ilgisini mutlaka dönüştürmek gerekir. Bazı durumlarda ince motor becerileri henüz gelişmemiş olsa da örgüye meraklı olabilirler. Denemelerini sağlamak önemlidir.

Eğer örgü örme konusunda çocuğa sürekli sizin tarafınızdan bir baskı yapılıyorsa bu durumda örgü örme konusunda yeterince motive olamaz, örgü örerken keyif alamazlar.

Örgüye Başlangıç Dersleri

Çok küçük çocuklara örgü öğretirken bazı örgü öğretmenleri parmak örgüsü ile başlar. Bu yöntem iki parmak üzerinde veya daha koordineli çocuklar için 4 parmak ile başlanır. Parmak örgüsü hoşlarına giderse doğru yoldasınız demektir. Hemen ardından kablolu şişler ile çocuklara örgü denemeleri yaptırabilirsiniz.

Bu süreçte örgü iplerini tanımları, şiş ve tığ çeşitleri ile bunları nasıl tutacaklarını öğrenmeleri, hareket kabiliyetlerini geliştirmeleri önemlidir. Bir örgü parçası örmekten ziyade doğru şekilde şiş tutmasını öğretmek gibi temel bazı noktalar çok daha önemli olmalıdır.

Çocuklar İçin Hangi Örgü Malzemeleri?

Yün, örgü örmeyi öğrenmek için en çok tercih edilen örgü ipidir. Çünkü hem çok kalın ya da ince değildir, kalınlığı idealdir, hem de çalışması çok kolay ve geri dönüp düzeltme yapabilme olasılığı yüksek bir iptir.

Kaliteli akrilik iplik de örgüye yeni başlayan çocuklar için doğru seçim olabilir. Açık renkli ipler seçmek de örgü ilmeklerini daha net görmeyi sağlar. Yine de çocuğun kendi seçimi koyu renkliyse denemesine izin verin.

Bazı durumlarda çocuklar örgü ipinin gerektirdiğinden daha kalın şiş ve tığlar kullanarak daha rahat örgü örerler. Şiş konusunda Bambu şişler de pratik bir seçim olabilir. Çünkü küçük eller ile tutması daha kolaydır.

Çocuklar İçin İlk Örgü Projeleri

Bir çocuk için en uygun ilk proje, basit haroşe olmalıdır. Çocuklar için adım adım nasıl yapılacağını anlattığınız, ayrıntılı bir anlatım hazırlayabilirsiniz. Böylelikle siz yokken takıldığı noktalarda da bu rehbere bakacaktır. Örgü örme konusunda işler biraz kolaylaştığında artık diğer örgü tekniklerini öğrenmeye başlayabilir.

Çocuklar ilk örgülerini örerken bolca hata yapabilir. Hata yaptıkça çok daha güzel örgüler çıkacağına hem siz hem de çocuğunuzu inandırmalısınız. Bu nedenle çocuklara örgü öğretmenin en birinci kuralı sabırlı olmaktır. İlk örgü projeleri arasında kendilerine atkılar, oyuncaklar, bardak altlıkları gibi basit ama mutluluk verene örnekler hazırlayabilirler.

Örgü Örmenin Çocuklara Faydası Nedir?

Örgü örmek yani tamamıyla bir ürün ortaya çıkarmak çocukların hem öz güvenlerini artırır hem de terapi etkisi sağlar. Özellikle örgü örerken çocuk o işe konsantre olur, hayatındaki diğer kaygıları unutur, rahatlar ve deşarj olur. Örgü örmek aynı zamanda çocuğun dikkatini geliştirir. Özellikle son zamanlarda sosyal medya ve dijital ekranlar nedeniyle odaklanma sıkıntısı çeken çocuklar için çok faydalıdır. Hem derslerindeki başarıya hem de gelecekteki performanslarına olumlu olarak yansır.

Örgü örme tıpkı dinlenme, oynama, sosyal ve duygusal öğrenme, müzik veya resim gibi çocukların uğraş vermesi gereken bir beceri haline gelebilir. Örgü örmek çocukların sınavlarda iyi notlar almasının ya da iyi bir iş bulmasın değil, öğrenmeyi derinleştirmenin ve çocukları bütüncül olarak eğitmenin etkili bir yolu artık.

Örgü örmek çocuklarda ''bir şey yaratma'' hissini körükleyen keyifli bir sanatsal etkinliktir aynı zamanda. Örgü örüp bir sanat eseri ortaya koymanın verdiği, gurur, haz çocuklara kendilerini çok iyi hissettirir. Kısaca çocuklar örgü örerek hem boş zamanlarını etkili geçirmiş olur, hem de terapi etkisi yaşarken kültürel değerlerimiz de yeni kuşaklara aktarılmış olur.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.