Örgüye Dair Harika İpuçları

Örgüye Dair Harika İpuçları

17 Mayıs 2020

Örgüye Dair İşinize Yarayacak Harika İpuçları

Örgünün ortaya çıkışı zorunlu ihtiyaçların karşılanması ile olsa da sonraki zamanlarda her kültürün kendi rengini, tekniği ve zevkini ortaya çıkaran bir ayna haline gelmiştir. Son yıllarda hızla yayılan DIY/Do It Yourself(kendin yap)akımı ile insanlar satın almak yerine el emeklerini kullanmayı tercih etmemeye başladılar. Hemen hemen herkesin yaşamının bir vaktinde örgü ördüğünü düşünürsek aşağıda sıraladığımız örgü ipuçlarına da ihtiyaçları olacaktır.                                                                                                                                                                

  • Örgü kazaklar tüylenebilir. Hemen üzülmeyin önce elinizle iplik topaklarını ayıklayın sonra bir jilet yardımıyla yukarıdan aşağıya doğru tüyleri temizleyin. Eğer evinizde çamaşır kurutma makinesi varsa bu makineler de bu işi size bırakmıyor.                                                                                                                              
  • Örgüleriniz yıkandıktan sonra sertleşiyor mu? Bunun da kolay bir çözümü var. Son yıkama suyuna bir tatlı kaşığı gliserin ekleyin ve sonuca şaşırın.                                                                                                     
  • Trikolarınızı yıkadıktan sonra dolabınızda askıya asarak saklamayın. Bu trikoların sarkmasına neden olabilir. Trikoların katlanarak saklanması daha doğrudur.                                                                                               
  • Eğer trikonuzun ütüye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız kazağın deforme olmaması için ütüyü trikodan 20 cm uzak tutun ve sadece buharını verin.                                                                                                    
  • Yün giysilerini keçeleniyorsa özel bir deterjan ile soğuk suda yıkamayı deneyin. Ayrıca yün kıyafetler çamaşır makinesinde hassas ayarda yıkanmalı.                                                                                                            
  • Eğer yün bir giysinizde leke oluştuysa lekenin üzerine kuru, temiz bir bez yerleştirin. Emme işlemi tamamlandığında bölgeyi sabun ve su ile ovun. Mutlaka ılık su kullanın. Lekenin durumuna göre bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.                                                                                                                                   
  • Kenar ilmekleri için güzel bir ipucumuz var. Kenar ilmeklerini örmeden direkt şiş üzerine almanız hem yanlara doğru sürekli artmasını önler hem de örgü dikişi rahat ve muntazam olur.                                                             
  • Bitirmiş olduğunuz ürünlerin ütülenmesi örgünün görünümünü iyileştirir. Ütülerken etiket bilgilerini mutlaka okumalısınız. Eğer ütülenemiyorsa kanepe, yatak altı gibi göreli olarak ağır yatay yüzeylerin altına yerleştirerek de düzgünlük sağlayabilirsiniz.                                                                                                      
  • Ördüğünüz örgünün kalitesini artırmak için örgü örerken iplik gerginliğine dikkat etmelisiniz. Çok gevşek ya da sıkı olmamalı.                                                                                                                                                
  • Angora, tiftik gibi örgü ipleri kullanıyorsanız, bu ürünler ile ördüklerinizi poşet içerisinde 1 gece buzlukta bekletirseniz tüy dökmeleri azalır.
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.