Yeni Başlayanlar İçin Basit Örgü Modelleri

Yeni Başlayanlar İçin Basit Örgü Modelleri

13 Nisan 2020

Haroşa örgü:

Haroşa örgü örgüye yeni başlayanların ilk ördükleri modeldir. Kelime anlamı olarak yün örgüsü anlamına gelen haroşa örgü tekniğinde örme işlemi hep aynı yöne doğru örülür. Aynı zamanda haroşa örgü modelinde hem ön hem arka taraf aynı teknikle örülmüş olur. Haroşa örgü nasıl örülür derseniz kısaca şöyle anlatabiliriz; öncelikle elinizdeki sağ şişi ilmeğin orta kısmından kendi tarafınıza doğru atın. Ardından ipliği kendinize doğru dolayın. Son olarak ipliği çekerek ilmeği şişin üzerine alın. İlk ilmekleri boş alarak önde de arkada da bütün ilmekleri düz örün. Eğer düz örgü zor geliyorsa sadece ters örerek de haroşa örebilirsiniz.

Pirinç Örgü:

 

Pirinç örgüde yün iki taraftan da aynı modelde görünür. İpliğin yönünü kendinize doğru 1 ilmek ters alınır. Ters ilmek örülür. Arıdan ipliğin yönü arkaya çevrilir. İpliğin de yönü arkaya çevrilir.1 ilmek düz örülür. Sonraki sıralarda düzün üstüne ters, tersin üstüne düz örülerek devam edilir.

 

Rende Örgü:

 

Örgüye yeni başlayanlar için üstteki iki örgüyü başarıyla tamamladıysanız sıra rende örgüdedir. Diğer iki modele göre biraz daha karışık olsa da keyifli bir örgüdür rende örgü. Rende örgünün modeli, örgünün arkasındadır. Rende örgü nasıl örülür derseniz şöyle sıralayalım; ilk sırada bütün örnekleri düz örün ardından 1 ilmeği boş alın ve 2 ilmek düz örün. Sonra şişe bir ip dolayın ve 2 ilmek ters örün. Ardından şişe doladığınız ipi sonradan örülen 2 ters ilmeğin üzerinden geçirin. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edin.3. sıra : Tüm ilmekleri düz örün.4.sıra: 1 ilmek boş alın ve şişe bir ip dolayın. 2 ilmek ters örün ve şişe doladığınız ipi 2 ilmeğin üzerinden geçirin.  2 ilmek ters örün sonrasında sıra sonuna kadar bu şekilde devam edin. 1. sıradan tekrar başlayın.

 

Zincir Örgü:

 

Zincir örgü de çok kullanılan örgü modellerinden biridir. Zincir örgüyü nasıl örerim derseniz şu sıralamayı takip edebilirsiniz. İlmek atıktan sonra ilk sırayı düz örün 1.sıra: İlk ilmeği boş aldıktan sonra iki tane düz örün. Sonraki ilmeğin içinden ipi iki kez dolayarak çekin ve iki ilmek daha düz örün. Sonraki ilmeğin içinden yine ipi iki kez dolayın ve çekin. Böyle 2.sıra sonuna kadar gidin. 3.sıra: Düz örgü örün ve doladığınız ilmekleri (kendinizden tarafa olmalı) boş alın. 2 ilmek düz örün ve yine doladığınız ilmekleri boş alın. Tüm sıra bitinceye kadar devam edin. 4.sıra: Ters ilmekleri ters örmeye devam edin ve boş aldığınız ipleri de arkada kalacak şekilde yine boş alın. 2 ilmek ters 1 ilmek boş olacak şekilde devam edin. 5.sıra: Sırayı ters örün 6.sıra: 2 ters örün ve 1 boş alarak sırayı tamamlayın. 1. sıradan tekrar başlayın

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.